Reklama
Autopunk

Posádka Autosalonu jela setinovou veteránskou rallye s raritní škodovkou. Něco jí chybělo

Po několika odkladech se konečně uskutečnil 6. ročník 7 Castles Trial a expert Pepa byl u toho
Zdroj: Tiskový servis Classic Rallye

I když i letos bylo nutné kvůli opatřením původní dubnový termín konání rallye odložit na poslední květnovou sobotu, teď po akci už to vypadá, že snad bude letošní veteránská sezona z hlediska akcí přeci jen pestřejší, než ta loňská. Jednou z úplně prvních veteránských rallye byl 6. ročník setinové soutěže 7 Castles Trial, kterou pořádal tým Classic Rallye v sobotu 29. května a která provedla posádky Českým středohořím trasou o délce zhruba 200 kilometrů.

Autosalon v zastoupení experta Pepy byl u toho – zúčastnil se s nádhernou Škodou 1100 MBX DeLuxe z roku 1969 ze Škoda Muzea, jejíž hlavní výjimečnost spočívá v absenci středového B-sloupku, což je důvodem i její vysoké ceny na veteránském trhu.

Na setinu přesně

Následování šipkového roadbooku je jen základní nutnou podmínkou úspěchu, protože hlavním soutěžním principem setinových veteránských rallye je co možná nejpřesnější absolvování testů přesnosti. To jsou předem dané přesně změřené úseky, u nichž posádka vozu zná cílový čas a snaží se mezi fotobuňkami tohoto času průjezdu dosáhnout, a to na setinu sekundy přesně. Za každou 0,01 sekundy odchylky od daného času se přiděluje jeden trestný bod.

Zní to možná jednoduše, ale zvládnout nástrahy testů v reálu zase tak snadné není. Přeci jen, setiny sekundy ubíhají opravdu rychle a hlavně testy jsou různě složité. Někdy stačí trefit třeba úsek 120 metrů co nejblíže 17 sekundám, jinde se ale u složených testů startovní a cílové měřicí brány zapeklitě střídají… a do toho všeho se může objevit třeba i tajný měřený test, který v roadbooku není zanesen. A na 7 Castles Trial byly hned dva.

Cesta k úspěchu vede přes vyrovnané výkony

Pokud má někdo ambice na solidní celkové umístění, nemusí v jednotlivých testech nutně vítězit, ale musí podávat konstantně vyrovnané výkony a vyvarovat se velkých chyb. A přesně takovou strategii zvolil i Pepa – hned v prvním testu, který se jmenoval „120 let Škoda Motorsport“ a posádky v něm měly ujet vzdálenost 120 metrů za 17 sekund, byla Škoda MBX s Pepou za volantem a navigátorem Víťou Kodymem na 6. místě s odchylkou pouhých 8 setin sekundy!

A dařilo se také hned v následujícím, nejsložitějším testu dne. Ten měl totiž celkem tři měřené úseky, přičemž cílový čas toho nejdelšího se posádka dozvěděla až během testu a ještě ke všemu se je pořadatelé snažili rozhodit vložením tajného měřeného úseku. To vše zvládl Pepa v součtu s pouhými 74 trestnými body, což stačilo opět na skvělé šesté místo.

Hvězdná chvíle na severní smyčce

To nejlepší ze svých výkonů si však Pepa s Víťou schovali na nejdelší test dne, který organizátoři kvůli jeho tvaru i délce 22980 metrů přejmenovali na severní smyčku. Tu měly posádky absolvovat za 0,55 hodiny, což je mimochodem další drobný trik, protože to samozřejmě není 55 minut, ale po přepočtu jen 33 minut. A Pepa zářil, protože tento test vyhrál, když projel cílovou fotobuňkou v čase 33:00,05, tedy pouhých pět setin od ideálu.

Pokles koncentrace?

Těžko soudit, zdali se Pepa u čtvrtého testu svým skvělým výkonem natolik „vyšťavil“, protože následující testy už v jeho podání tak skvělé nebyly. V pátém měřeném úseku byl 26. a nasbíral 27 trestných bodů, v šestém testu přibylo na jeho konto dalších 53 trestných bodíků a poslední sedmý měřený úsek zakončil na 22. místě s 37 body. I tak se ale nedopustil žádné dramatické chyby, což se projevilo v celkovém součtu.
Reklama

TOP 5 bylo na dosah

Po příjezdu do cíle, který byl stejně jako start v Engine Classic Cars Gallery v Premium Outlet Prague Airport u pražského letiště, se mohl Pepa spokojeně usmívat. Po vyhodnocení připadlo posádce tmavě červeného embéixa konečné šesté místo s 236,25 body (do celkového bodového hodnocení totiž promlouvá i tzv. škrtání nejhoršího měřeného úseku a přepočet koeficientem 1,00 až 1,20 dle stáří vozu – Pepa měl 1,05) z celkových šedesáti vozů ve startovním poli.

Od pátého místa je přitom dělilo pouhých 1,25 bodu a o stejný rozdíl jim tak unikla i speciální trofej Narcise Podsedníčka, kterou vypsala automobilka Škoda v rámci letošních oslav 120. výročí svého působení v motorsportu, neboť na pátém místě se umístili Josef a Michaela Weithaler, kteří rovněž startovali s vozem Škoda.

I tak ale Pepa odvedl se spolujezdcem Víťou Kodymem skvělý výkon a jasně ukázal, že je mistrem volantu, a to i více než padesát let starého.

7 CASTLES TRIAL 2021 – CELKOVÉ VÝSLEDKY

1. místo – Albert Pance/Martina Fau (Jaguar E-Type 1962) – 153 bodů
2. místo – Patrik Skála/Jan Skála (Porsche 911 E 1971) – 177,45 bodů
3. místo – Tomáš Adamů/Kateřina Adamů (Ford Capri MK1 1973) – 184,8 bodů

6. místo – Josef Vrtal/Vítězslav Kodym (Škoda 1100 MBX De Luxe 1969) – 236,25 bodů

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tohle jsou nejrajcovnější škodovky, jaké jste kdy viděli. Majitelé veteránů nafotili kalendář

Tváří pro rok 2020 se stala Eva Decastelo. Potěší i pohled na Škodu Tudor, kabriolety a sporťáky
01.11.2019 13:45
|
6
Reklama

Investice do automobilových veteránů narůstají

Akcie, virtuální měny, dluhopisy nebo třeba zlato. To všechno jsou produkty, které investoři hojně využívají. Posledních několik let se jako jedna z nejlepších možností, kam uložit přebytečné finance, jeví investice do automobilových veteránů a youngtimerů.
21.08.2018 07:15
|
0

Dražba automobilových veteránů vynesla 1,3 miliardy

Investovat do cenných papírů dnes zavání tím, že prošustrujete i kalhoty. Investujte ale do aut a vyděláte. Stále to platí. Podívejte se na aukci veteránů z legendární Andrews Collection.
09.05.2015 22:01
|
0

Dálniční známky po Evropě jsou zase dražší. Pokuty za jejich absenci vyrážejí dech ve Slovinsku

V osmi evropských zemích se platí poplatek za dálnici formou známky. Zde je přehled
11.06.2021 07:01
|
10

Nové rodinné auto za rozumné peníze. Aneb, co je na výběr do 400 000 Kč, když nechcete dacii

Tipy pro všechny, pro které jsou cena a prostor pro posádku i zavazadla hlavními kritérii výběru
09.06.2021 18:23
|
4
Reklama

Středeční autosalon neohrne nos nad Dacií Logan, bude brousit kolínko a ukáže světla z odpadu

Kromě jiného také pokračuje soutěž se Škodou Enyaq iV za jejíž volant usedne herec Petr Nečas
08.06.2021 15:15
|
0

Srovnání dne: Nový Citroën C4 proti Škodě Scala a novému VW Golf

Přehledné detailní srovnání cen a všech důležitých parametrů včetně námi naměřených hodnot
08.06.2021 07:04
|
1
Reklama
Autosalon TV