Reklama
Autopunk

Nemáte nabíječku, zaplatíte 180 tisíc. Město chce rozdávat sankce za chybějící stanice

Metropole připravila „zajímavý“ plán na rozšíření infrastruktury pro dobíjení elektromobilů
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Vancouver se rozhodl bojovat s chybějící infrastrukturou pro elektromobily. Provozovatelé čerpacích stanic a parkovišť, kteří nebudou do roku 2025 disponovat dobíjecí stanicí, zaplatí v přepočtu až 177 tisíc korun na poplatcích. Radnice kanadského města věří, že tímto způsobem urychlí přechod obyvatel na ekologičtější způsob dopravy. 

Finanční past na podnikatele?

V současnosti stojí roční podnikatelská licence pro čerpací stanice ve městě 263 kanadských dolarů (4696 Kč) a pro parkoviště pak 163 dolarů (2910 Kč). Pokud by ale výše zmíněná zařízení neměla do roku 2025 na svém území nainstalovanou dobíjecí stanici, mohl by být tento poplatek navýšen na 10 tisíc kanadských dolarů, tedy v přepočtu necelých 180 tisíc korun.

Ve výsledku by šlo o sankce, pomocí kterých by Vancouver urychlil rozšíření nabíjecí infrastruktury, a tím motivoval obyvatele k přechodu na "zelenější" dopravu. Průzkum z roku 2021 mezi 12 tisíci obyvateli Vancouveru totiž zjistil, že omezené možnosti nabíjení odrazují řidiče od toho, aby opustili své současné spalovací automobily a vyměnili je za elektrifikovaná auta.

Čerpací stanice a parkoviště by podle zpravodajském webu The Province musely poskytovat dobíjecí stanici s minimálním nabíjecím výkonem 50 kW (jedna rychlonabíječka). Parkoviště by potom musela nabízet alespoň 26,6 kW, což jsou nabíječky s nižším výkonem, které zajistí 20-50 kilometrů dojezdu za hodinu nabíjení. Parkoviště s méně než 60 místy by byla od těchto sankcí oproštěna. Ve Vancouveru je aktuálně 66 čerpacích stanic a 366 komerčních parkovišť. Nabíjení je možné pouze na dvou stanicích a na zhruba 60 parkovištích.

Žádné náklady pro město, jen zisk

Tato strategie je pro představitele Vancouveru užitečným způsobem, jak rozšířit městskou nabíjecí infrastrukturu, aniž by jim vznikly vedlejší náklady. Ve skutečnosti by tento systém mohl městu získat 1,7 milionů dolarů (necelých 30 milionů korun), což předpokládá, že 30 procent čerpacích stanic a 40 procent parkovišť ve městě by do roku 2030 nainstalovalo své nabíječky. To by Vancouveru ve finále přineslo až 100 nových nabíječek. Zaměstnanci města říkají, že veškeré získané peníze by byly použity na financování iniciativ v oblasti klimatu.

Méně nadšení už jsou samozřejmě provozovatelé čerpacích stanic a parkovišť, kteří by museli nabíječky zafinancovat. Jen pro představu, dobíječka pro benzinku by ve Vancouveru vyšla zhruba na 2,4 miliony korun a pro parkoviště na 1,8 milionu korun. Příjmy z dobíjení by si ale mohli provozovatelé ponechat. Předpokládaná návratnost této vynucené investice je zhruba sedm až osm let.
Reklama

Diskuze

neni nez tak - 19.04.2022 18:07:24
Dneska v americe, zitra v brusselu, pozitri u nas..! Jestli se lide neprobudi dnes, zitra s tim uz nenadelaji zhola nic! A pak prijde bezmocny plac a skripeni zubu.. Lide jsou nepoucitelni a nechaji se v klidu svazat, zotrocit a nastolit diktaturu..
Karel - 19.04.2022 17:10:43
Pomatenec s pseudonymem Bart Běhal se opět předvedl a snahu za každou cenu i prezentace vlastní hlouposti hlavně opsat nějakou slátaninu, která se nás absolutně netýká a může nám být u spodní části zad, jaké kraviny si vymýšlejí na druhé straně světa.

Norsko jako ráj elektromobilů? V Oslu možná, na zamrzlém severu ale ještě dlouho ne

Novinové titulky o norské expanzi elektromobilů určitě četl každý. Realita je ale úplně jiná
16.03.2022 19:12
|
8
Reklama

Nepříjemná pravda vyplouvá na povrch. Elektromobily je nutné zdanit, jinak nebude na nemocnice

Finanční výhody pro majitele elektromobilů musí skončit, díra v rozpočtu by totiž byla obrovská
04.02.2022 13:18
|
37

Na vytížené silnici u Benešova vyrostlo úsekové měření. Městu se díky pokutám vyplatí za týden

Radary během testovacího provozu zaznamenaly na osm tisíc přestupků, které zatím ještě netrestaly
04.10.2021 12:55
|
17

Světový bestseller v trendy hávu. Toyota Corolla Cross může být hitem dneška. Známe už i české ceny

Mezi prvními v Česku jsme měli možnost shlédnout a pořádně prohlédnout zbrusu nové SUV od Toyoty
18.05.2022 15:15
|
3

Couvat jednosměrkou není vždy přestupek. Existují případy, ve kterých řidič unikne pokutě

Když to nejde popředu, zkusíme to pozadu. Může být couvání jednosměrkou legální či nikoliv?
18.05.2022 13:38
|
13
Reklama

Naftových kombíků nižší střední třídy rychle ubývá. S dieselem se loučí i nejprodávanější auta

Vytvořili jsme přehled všech kompaktních kombíků s naftovými motory nabízených na českém trhu
18.05.2022 09:24
|
1

Autem na dovolenou: V některých oblíbených destinacích se za pohonné hmoty platí majlant, jinde lze ušetřit

Čeští turisté míří na dovolenou do zahraničí. Zkoumali jsme, kde se vyplatí natankovat plnou nádrž
17.05.2022 07:03
|
3
Reklama
Autosalon TV