Reklama
Autopunk

Auta bez řidiče budou rasistická. Hůř poznají černocha za tmy, varuje britský úřad

Moderní technologie podle Britů pozná nejlépe bílého muže. Problém může mít i se ženami
Zdroj: Tiskový servis - Bosch

Autonomní systémy pro osobní vozy mají v blízké budoucnosti přispět k větší bezpečnosti na silnici. Nyní ale britský úřad The Law Commision (právní komise), který má na starosti sestavení zákonů a pravidel pro provoz aut bez řidiče, varuje před nečekaným problémem. Auta s autonomní technologií se mohou chovat rasisticky a dokonce i sexisticky.

Černá pleť je hůř vidět

„Autonomní vozy mohou mít za tmy potíže s rozeznáním obličejů s černou pletí,“ zaznělo ve vyjádření komise, o kterém píše britský list The Times. Podle ní je software nejpřesnější při detekování mužského obličeje s bílou pletí. Hůř jsou na tom tedy i ženy. Problémů se ale očekává víc, třeba s detekcí vozíčkářů, kteří se mohou pohybovat na různých typech zařízení a mají obličej v nižší výšce než běžný člověk.

I když to článek v Timesech nezmiňuje, britská právní komise zjevně hovoří o systému rozpoznávání chodců, který má autonomním vozům zabránit s jejich střetem. Nejen ve chvíli, kdy lidé nedbale vběhnou do vozovky, ale třeba když přechází po „zebře“ bez semaforů. Mohlo by se tedy v závěru stát, že by auto řízené softwarem přejelo černocha jen proto, že je příliš tmavý a není potmě dobře rozpoznatelný.

„Autonomní systémy většinou navrhují mladí muži, kteří se nedokáží vžít do role ostatních. To ovlivňuje jejich práci,“ stojí ve zprávě právní komise. „Když jsme s nimi tento problém probírali, někteří odpověděli, že je nemožné postavit autonomní vozidlo, které bude ke každému člověku přistupovat stejně,“ dodala. Zákony pro provoz aut bez řidiče mají být ve Velké Británii hotové už příští rok. Tento problém by ale jejich schválení mohl ještě odsunout.

Mondeo, které nenávidí ženy?

„Lidé jsou méně ochotní podstoupit riziko, když je jeho rozložení neférové. Není možné, aby jedna skupina nesla menší riziko (posádka vozu) na úkor druhé více zranitelné skupiny (chodci),“ dodala právní komise. The Times přirovnávají tuto situaci k první generaci airbagů, která byla vyvinuta tak, aby ochránila nepřipoutané dospělé muže. Proto docházelo k vystřelení větší silou, což naopak ohrožovalo lehčí děti, ženy nebo starce. Mezi lety 1990 až 2008 kvůli tomu zemřelo 291 lidí.

Proti rasismu aut bez řidiče si přisadil i prezident Britské automobilové asociace Edmund King: „Poslední, co bychom si přáli, je další generace Mondea, ze které bude rasistický, misogynní, autonomní vůz. Takové problémy musíme překonat dřív, než dovolíme řidičům, aby sundali ruce z volantu.“

„I když tyto nové technologie přináší skvělé příležitosti, jakýkoliv pokrok na úkor určité skupiny lidí přestává být pokrokem. Místo toho se z něj stává nezdar pro rovnost a lidská práva,“ dodala k problému Equality and Human Rights Commission, tedy komise pro rovnost a lidská práva.
Reklama

Diskuze

Já_ - 21.04.2021 15:54:32
Rasismus je vědomé chování vůči nějaké skupině lidí. Technologická omezení rozpoznávání postav a obličejů nemůže být rasistické, sexistické ani jinak ické.
Zase já - 21.04.2021 15:58:05
Nejvíc rasistické je zmiňované nošení černého oblečení :D Myslím, že ty systémy poznají mnohem lépe černošku v bílém oblečení než bělocha v černém oblečení. Co takhle místo pseudokeců o rasismu udělat osvětovou kampaň (reflexní prvky, vliv oblečení...)

Nové autonomní vozidlo od Toyoty bude schopno samo doplňovat energii jiným autům přímo na silnici

Žlutý anděl budoucnosti může autům v nouzi sám dodat benzin, naftu, elektřinu i vodík
27.11.2020 08:40
|
0
Reklama

Slováci vyvinuli vlastní autonomní vozidlo. Projekt Slovenské technické univerzity už zkoušel i ministr

Auto jezdící samo vypadá jako KTM X-Bow. Cesta k plné funkčnosti na silnici bude ještě dlouhá
01.07.2020 10:24
|
0

Volkswagen musel stáhnout údajně rasistickou reklamu. Vedení automobilky neví, jak se dostala ven

Na sociálních sítích vznikly dva tábory. Jeden reklamu obhajuje, druhý je pohoršen a znechucen
21.05.2020 06:18
|
4

Vypadá jako BMW, kéž by tu byla! Lidé marně touží po nové Škodě Fabia v zemi, kde se neprodává

Kdyby začala mladoboleslavská automobilka vyvážet do Jihoafrické republiky, nejspíš by uspěla
06.05.2021 07:31
|
16

Požár elektromobilu může být peklo, varují hasiči. V kontejneru s vodou stráví i týden

Problém by mohl nastat s hašením vozu, který je připojený na nabíječku. A to i když se vypne proud
05.05.2021 16:22
|
2
Reklama

K povinnému ručení lze přidat kolo nebo koloběžku. Pozor na limity: Desítky milionů jsou málo

Vždy vybírejte povinné ručení podle toho, co nabízí. Zákonný limit je nízký, radí odborníci
05.05.2021 11:40
|
0

Díky ruské agresi ve Vrběticích získali čeští hasiči dva obrněné obry. Titan a Triton chrání životy

Vozy mají vojenskou výbavu, přežijí výbuchy i pády stromů. Vyšly na desítky milionů a jsou z Poličky
03.05.2021 12:56
|
7
Reklama
Autosalon TV