Reklama
Auto profi

Nad pravým pruhem dálnic se postaví troleje a z kamionů se stanou trolejbusy

Testy již probíhají a podle Scanie jde o blízkou budoucnost
Zdroj: Scania

Ještě před pár lety by byla myšlenka, že by se na běžných dálnicích mohla spolu s osobními automobily vyskytovat i elektricky poháněná nákladní vozidla, jen vizí budoucnosti. V současné době však v Evropě probíhá několik projektů za účelem otestování této technologie a vyhodnocení jejího přínosu.
Vlády a instituce v Německu, Itálii a Švédsku aktivně podporují výzkumné projekty, jejichž hlavním cílem je vybudování elektrifikační infrastruktury, která by pokryla části dálniční sítě v Evropě touto technologií.
Například podle názoru společnosti Scania nebude trvat dlouho a dosáhne se zlomu, kdy se elektrifikace těžké nákladní dopravy stane pro dopravce dobrou investicí. Podle všeho by elektrifikované dálnice měly patřit mezi slibné technologie zaručující udržitelnou budoucnost dálkové dopravy.

Jak systém elektrifikace dálnic funguje?

1. Nalezení elektrifikované dálnice
Senzor kontroluje, zda je jízdní pruh vybaven trolejovým vedením. Až do této doby bylo nákladní vozidlo poháněno spalovacím motorem. V tuto chvíli řidič zvedne pantografový sběrač.
2. Připojení k trolejovému vedení
Po připojení přenáší pantografový sběrač energii přímo do elektromotoru a současně nabíjí akumulátor. Během brzdění dochází k obrácení toku energie a výrobě elektřiny, která nabíjí akumulátor.
3. Odpojení při předjíždění
Když začne nákladní vozidlo předjíždět jiný automobil nebo elektrifikovaná část dálnice končí, pantografový sběrač se sám spustí. Elektromotor bude i nadále poháněn energií z akumulátoru tak dlouho, jak jen to bude možné. A například po předjetí se může řidič vrátit do elektrifikovaného jízdního pruhu.
Reklama

Diskuze

honzas - 27.02.2020 14:55:03
Jediná cesta jak snížit uhlíkovou stopu lidstva, je snížit počet obyvatel na planetě. To se ovšem nelíbí politikům. Ti mají rozpočty založené na růstu HDP, ten poroste jenom když poroste populace, potažmo spotřeba. To neúmněrne zatěžuje přírodu.
honzas - 27.02.2020 14:49:00
Nejhorší rozhodnutímají vždy na svědomí dobroserové s titulem a politici. Ti taky před mnoha lety vymysleli meliorace a dnes jim ta voda chybí. Elektromobilita přinese nedostatek elektřiny, zvýší se podíl hnědouhelných elektráren a bude to ještě horší.

Automatizované, propojené a elektrifikované. Nastupují nové cesty v nákladní dopravě.

Snižování nákladů, zlepšování logistických řetězců a usnadnění života řidičů. Společnost Bosch připravila řadu řešení pro zlepšení efektivity a bezpečnosti v logistice a také technologie pro automatizaci, propojení a elektrifikaci nákladních vozidel.
14.08.2018 05:38
|
0
Reklama

Už i v Německu. Na Autobahnu přibudou dráty pro elektrické kamiony

Přesun k elektřině coby alternativě ke spalovacím motorům nabírá v posledních letech obřích rozměrů a technologičtí giganti neustále vyvíjejí nové a nové způsoby, jak co nejlépe zlepšit naše ovzduší. Ve Švédsku odstartoval pilotní projekt elektrifikované dálnice pro kamiony už loni, nyní se však vedení dočkáme i nedaleko českých hranic.
25.09.2017 14:35
|
0

Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV