Reklama
Archiv - Zprávy

Legendy závodních tratí: Princ Bira

Znáte úsloví ,,jezdí jako Širón“? To bylo téměř lidové rčení na základě několika vítězství Louise Chirona na Masarykově okruhu v Brně, kde se před válkou jelo naposledy v roce 1937. Scházela se tam celá světová elita, patřil k ní také princ Bira ze Siamu, dnešního Thajska...

Jeho Výsost Prince Birabongse of Siam, známý pod přezdívkou princ B. Bira, byl jedním z aristokratů, kteří vstoupili na závodní dráhu. Tento vnuk siamského krále Mongkuta (Rama IV.) se narodil už 15. července 1914 v Královském paláci v Bangkoku, ale ve třinácti odešel studovat do Anglie, kde se ho po smrti rodičů ujal bratranec princ Chula, jenž se stal nejen Birovým poručníkem, ale i manažerem a šéfem společného závodního týmu!

První Asiat ve Formuli 1

Princ Bira byl u diváků nesmírně populární! Úspěchy sbíral nejprve s britským vozem ERA (English Racing Automobiles), když vyhrál řadu závodů ve třídě do 1,5 litru, v sezoně 1936 k nim patřily třeba International Trophy na Brooklands (1939 tam znovu zvítězil na Maserati), okruh Picardie a Pohár knížete Rainiera v Monaku; v roce 1937 vyhrál na ostrově Man, v Křišťálovém paláci v Londýně a u nás v Brně dojel čtvrtý. Po válce pokračoval na vozech Simca-Gordini, OSCA a Maserati; do roku 1954 dobyl 27 velkých vítězství! Se sedmnácti starty se ještě stal prvním asijským jezdcem mistrovství světa formule 1!

Když skončil se závody, ve sportovním zápolení pokračoval. Čtyřikrát startoval s plachetnicí na Olympiádě, v roce 1960 byl devatenáctý za dalším bývalým jezdcem formule 1 Robertem Mieresem z Argentiny; už v roce 1952 přeletěl na dvoumotorovém letadle Miles Gemini z Londýna do Bangkoku.

Bira Circuit One

Jeho první a poslední (šestou!) manželkou byla Ceril Heycocková, která napsala knihu Princ a já (1992). Přežila ho o pětadvacet let... Birův osud se naplnil 23. prosince 1985 po selhání srdce v metru na Baron Courts Station v Londýně. Identifikoval ho až Scotland Yard podle dopisu v thajštině, který měl v kapse svého saka. Jeho legendární automobily ERA, pojmenované Hanuman, Romulus a Remus, se dodnes zúčastňují závodů historických strojů Grand Prix, zejména ve Velké Británii. Princ Bira byl členem královské dynastie Chakri, která vládne Thajsku dodnes. Koncem osmdesaátých let po Birovi pojmenovali jediný thajský okruh, který má holomologaci FIA (Bira Circuit One, ležící patnáct kilometrů severovýchodně od Pattaye).

Autor: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


UFO přistálo v Beskydech!

Interstellar (2014), Marťan (2015), Příchozí (2016), Vetřelec (2017) – sci-fi žánr je v kurzu. Jako na jiné planetě si však můžete připadat i necelých 400 km od Prahy. Důkaz přinese další TIP NA MOTORISTICKÝ VÝLET.
14.09.2017 22:55
|
0

Zemřela kytice v příkop odvána, oděrky po ní zůstaly… (Karel Jaromír M Performance)

Motor V12, co používá Rolls-Royce. Elektronické hračičky, jak vystřižené z filmu Mission Impossible. Ale hlavně nakažlivá rychlost! BMW M760Li xDrive.
05.09.2017 18:20
|
0
Reklama
Autosalon TV