Reklama
Testy

Diesel na benzin revoluci nepřinesl. Dnes je Mazda 3 e-Skyactiv X především příjemná alternativa

Mazda3 jezdí skvěle, motor s kompresním spalováním benzinu ale spotřebou příliš nevyniká
Zdroj: Lukáš Dittrich

Svého času létala internetem zkratka HCCI (Homogenous Charge Compression Ignition) ve velkém. Pod touhle zkratkou se fakticky skrývá něco jako vznětový motor, ovšem spalující benzin. Teoreticky je to naprosto skvělá věc. Taková jednotka si totiž bere to nejlepší ze zážehových motorů i s dieselů. Mohla by mít vysokou účinnost, ale nižší emise. Různé automobilky se o vývoj takového motoru pokoušely už dříve, ale do sériové výroby to nikdy nedotáhly. Jenže Mazda přesně v duchu hesla „jdu si svou vlastní cestou“ takový motor začala opravdu nabízet a v prodeji pod označením Skyactiv X je dodnes. Důkazem budiž naše testovaná Mazda3. 

První testy prototypů proběhly v roce 2017, na trh se tato technika dostala o dva roky později. Dnes už můžeme říci, že to zas až tak velká revoluce nebyla. Důvodem je skutečnost, že Mazda musela od čistokrevného „dieselu na benzin“ upustit, protože zapalovat benzin výhradně kompresí pomocí velmi vysokého tlaku jde jen ve velmi úzkém spektru otáček. Takže motor nakonec přece jen svíčku používá. Slouží k časování zážehu. Japonci nakonec svůj motor ještě přepracovali v roce 2021, kdy také Skyactiv X dostal elektrickou pomoc, čímž se z něj stal mild-hybridní e-Skyactiv X. Další změny přišly loni pro modelový rok 2024.

Co je tady nového?

Do techniky se tentokrát nezasahovalo. Hlavním předmětem decentního faceliftu byl především infotainment a oblast bezpečnosti. Úpravy vnější karoserie jsou jen kosmetického rázu. Však japonský hatchback vypadá od svého prvního uvedení na trh pořád velmi dobře. 

Interiér zůstal věrný tradicím japonské značky, takže je vše primárně orientováno na řidiče a ergonomie je prakticky bezchybná. Multimediální systém dostal nový software, takže teď umí bezdrátově Apple CarPlay a Android Auto. Změnila se tlačítka na volantu, v autě jsou nově USB-C konektory, vylepšena byla také navigace nebo hlasové ovládání. Popravdě, všechny tyto novinky jsem si musel přečíst v tiskové zprávě, protože bych si jich na první pohled většinou nevšiml. 

Srovnání: Mazda3 vs. VW Golf vs. Hyundai i30

V našem porovnávači jsme proti sobě postavili Mazdu3 s testovaným motorem e-Skyactiv X186, Volkswagen Golf vybavený mild-hybridním pohonem 1.5 eTSI a automatickou převodovkou a Hyundai i30 taktéž osazenou mild-hybridní patnáctistovkou. Mazda boduje výkonem a o pár deci nižší spotřebou, Volkswagen kontruje nejvyšší maximální rychlostí a Hyundai zase nejnižší cenou. Celé srovnání najdete na tomto odkazu.

Asistenční systémy = více pípání

V rámci změn pro modelový rok 2024 v Mazdě3 kromě jiného přibyly také asistenční systémy. Konkrétně se jedná o čtyři novinky: hlídání pozornosti řidiče, inteligentní asistent rychlosti (ISA), vylepšený systém přednárazového brzdění a systém CTS, což je v podstatě asistované řízení. 

Vylepšování bezpečnosti v tomto případě vychází vstříc evropským předpisům, které možná v dobré víře přinesly do dnešních aut mimořádně otravné pípání pokaždé, když jedete více, než kolik si auto myslí, že je maximum na dané konkrétní silnici. Mazda si zaslouží pochvalu za to, že spolu se zavedením systému ISA rovnou přidala vlevo pod volant také nové tlačítko, které je určeno speciálně pro deaktivaci tohoto otravného pípání. V praxi sednete za volant, podvědomě sáhnete vlevo pod volant a máte klid. Děkujeme!

Motor zajímavý a na jízdu příjemný

Technologie Skyactiv X je rozhodně zajímavá, ale při jízdě si ničeho speciálního nevšimnete. Ale to není na škodu, mně se tento čtyřválec velmi líbí z několika důvodů. O motoru se mluví jako o atmosférickém, fakticky je zde ale kompresor. Ten obstarává dostatečné množství vzduchu tak, aby směs paliva ve válcích byla patřičně chudá. Ano, je to trochu paradox vycházející z principu fungování tohoto čtyřválce. V praxi výkon graduje přesně tak, jak to známe u atmosférických motorů, ale v nízkých otáčkách jede Skyactiv X nad očekávání dobře. Navíc má krásný zvuk ve vyšších otáčkách a rychle reaguje na plyn. Tomu určitě pomáhá i pomocný elektromotor mild-hybridního systému pracujícího s napětím 24 V. Výkon 186 koní celkem malému hatchbacku rozhodně stačí. 

Samozřejmě zásadní je v kontextu „dieselu na benzin“ spotřeba. Právě zde bych si dovolil tvrdit, že nacházíme důkaz o zajímavé alternativě ke konvenční technice, ale bez většího reálného přínosu. Na dálnici Mazda3 jezdila při svižnějším tempu se spotřebou kolem osmi litrů, klidnější jízda znamená hodnoty pohybující se v okolí šesti litrů, možná i níže. Rozhodně to nejsou špatná čísla, ale zároveň to není nijak dramatický rozdíl oproti tomu, co zvládne třeba koncernový mild-hybridní čtyřválec 1.5 eTSI. Jak se můžete přesvědčit ve srovnání výše, podle oficiálních tabulek má být testovaná Mazda3 o dvě deci úspornější než Golf 1.5 eTSI. 

V kombinaci s testovanou manuální převodovkou, která je mimochodem naprosto skvělá, krásně přesná a má krátké dráhy, je s Mazdou vyloženě radost jezdit. S převodovkou pak souvisí ještě funkce jakési asistence při řazení. Když se například rozjedete a vytočíte motor na 3,5 tisíc otáček, začnete řadit dvojku, otáčky po vyšlápnutí spojky spadnou na dva tisíce a systém je tam chvíli drží. Stačí pustit spojku a výsledkem je ukázkově hladká změna převodů. Mazda není jediné auto, které tuto funkci má. Možná to ušetří nějakou tu kapku paliva, především je to ale pro méně zkušené řidiče užitečná pomoc. 

Pořád stejně dobrá

Píše se to sice téměř v každém testu, ale zmínit to musíme znovu. Mazda3 je nadprůměrně dobře jezdící automobil. Má výborné řízení a skvělý podvozek. Je to takový ten klasický japonský kompromis, kdy je auto přiměřeně tuhé a v zatáčkách jisté, zároveň ale pořád zůstává komfortní. Poslední modernizace vylepšila také odhlučnění, došlo ke snížení vibrací a optimalizace se dočkalo i odpružení nebo brzdy. Bez přímého srovnání s předchůdcem je těžké vynášet nějaké závěry o tom, jak moc razantní změnu tohle ladění podvozku přineslo, ale že i Mazda3 modelového roku 2024 jezdí výborně, to si můžete být jisti. 

Celkově je Mazda3 zajímavá alternativa ke všem těm golfům, leonům a jiným hatchbackům nižší střední třídy. U motorizace e-Skyactiv X se vymyká technikou (testovaný motor je navíc dostupný i s pohonem všech kol), především se ale vymyká jízdními vlastnostmi. Zkrátka i Mazda3 vznikla podle hesla „Jinba Ittai“, což je něco jako „souznění jezdce s koněm“. Takže kdo chce se svým autem především souznít, pro něj tohle bude výborná volba. 

Kompletní ceník aktuální Mazdy3 najdete jako vždy v našem katalogu, kde jsou také všechny technické údaje testované motorizace. 

Opakování na závěr: HCCI vs. SPCCI

Od uvedení motorů Skyactiv X už uplynulo spoustu let, takže se hodí připomenout, o co vlastně jde. Pojem „diesel na benzin“ vychází z předpokladu, že i benzin lze zapálit bez svíčky pouze pomocí vysokého tlaku, tady za pomoci komprese, jak tomu je u motorů vznětových. Této technologii se říká HCCI. V obecně velmi chudé palivové směsi totiž jsou tzv. horké body, kde je směs bohatší. Tyto body se s rostoucím tlakem vznítí jako první a od nich se pak vznítí zbytek náplně válce. Protože je směs velmi chudá a pracuje se s vysokým tlakem, výhodou je vysoká účinnost, nízká spotřeba, vysoký točivý moment a nízká produkce emisí. 

Až do této fáze Mazda svou technologii nedotáhla. V praxi režim kompresního spalování benzinu nelze použít v celém spektru otáček, takže bylo nutné přidat svíčku. Ta slouží pro klasické zapalování směsi ve vysokých otáčkách a jako pomoc pro časování zapálení směsi v režimu, kdy se motor snaží využívat kompresní spalování. Svíčka zapálí část směsi a s tím, jak směs hoří, roste tlak v oblastech válce, kde je velmi chudá směs. Jakmile tlak dosáhne kritické hranice, tato velmi chudé směs se vznítí. Proto Mazda systém označuje jako SPCCI (Spark Controled Compression Ignition), tedy v překladu kompresní zapalování řízené svíčkou. 
Reklama

Diskuze

Petr Marek - 11.03.2024 12:48:16
Mrknul jsem do manuálu a vypadá to, že buď to zmiňované tlačítko vypíná všechny zvuky, tedy i mrtvý úhel, předkolizního asistenta atd., nebo vypíná jen ten, který je aktuálně aktivní. Jak to tedy je?
Michal - 11.03.2024 11:51:55
Atmosférický benzín je srovnáván s hybridem a downsizovaným turbo-benzínem. Oba porazí spotřebou nižší o pár deci. Revoluce se nekoná. Zajímavé. Obyčejný atmosférický benzín je co se týče pořizovacích nákladů nejlevnější ze všech. Už si rozumíme?

Mazda mění ceny a láká na štědré bonusy. Dosahují až do výše 155 tisíc korun

Lednové úpravy nebyly jen o zlevnění. Některé modely naopak zdražily o desetitisíce
25.01.2024 07:58
|
1
Reklama

Mazda CX-5 vypíná dva válce a využívá elektrickou pomoc, tradiční hodnoty ale ctí i nadále. Naštěstí

Nejprodávanější Mazda loni dostala další balíček úprav. Teď je o něco úspornější a stále skvělá
14.01.2024 09:08
|
1
Reklama

Mazda zvýhodňuje všechna SUV o desítky tisíc. Cenově předhání i české bestsellery

Japonská automobilka nedávno upravila ceníky všech vozů. Zaměřili jsme se na ty nejdůležitější
19.05.2023 07:58
|
0

Mazda zvažuje sporťák s Wankelovým motorem. Má unikátní řešení, díky kterému bude lehký

Obrázek zajímavého hybridního systému je volně dostupný díky americkému patentovému úřadu
17.05.2023 11:27
|
0

Test: Ford Tourneo Courier Active je sympatická, leč pouze tříválcová hranatost

Není lepší koupit rovnou větší Tourneo Connect? A co raději sáhnout po Peugeotu Rifter?
27.05.2024 08:01
|
0

Kvůli emisním povolenkám měly benzin i nafta zdražit o 2,50 Kč. Nakonec to zřejmě bude víc

Přechod na zelené zdroje energie je moc pomalý a poptávka po povolenkách tudíž bude vyšší
22.05.2024 14:00
|
14
Reklama

Některá auta hokejové vlajky na zrcátka nepotřebují, česká vlajka je totiž nová designová móda

Motiv české vlajky najdeme na dveřích, na celém boku, na blatnících nebo třeba na světlech
14.05.2024 17:00
|
1

Při koupi zahraniční dálniční známky lze snadno naletět. Pomůže seznam oficiálních e-shopů

Z pohledu zákona není přeprodávání dálničních známek problém. Vyhodíte ale peníze navíc za nic
13.05.2024 17:42
|
0
Reklama
Autosalon TV