Reklama
Testy

Prohnali jsme čtyři různá auta po závodním okruhu. Překvapivě největší dojem udělalo SUV

Hyundai se stal generálním partnerem Autodromu Most. Otestovali jsme jeho sportovní modely

Hyundai i20 N - mrňous, který tentokrát nestíhal

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Když jsme loni na technickém okruhu Slovakiaring porovnávali mezi sebou vozy Hyundai z divize N (viz odkaz na reportáž pod tímto článkem), byla malá i20 N příjemným překvapením. V těch nejtechničtějších pasážích dokonce výkonnější, ale také větší a těžší soupeře předčila. Na rychlém mosteckém autodromu ale nestíhala. 

Posadil jsem se do "baby enka" po jízdě s i30 s automatickou převodovkou, při níž jsem se držel instruktorské i30 N s prstem v nose, a v i20 N jsem vlál na chvostu od prvního do posledního metru. Jel jsem absolutní hranu, a přesto se mezera mezi mnou a kolegy ve vozech i30 N a Kona N neustále zvětšovala. Ani v technických pasážích jsem neměl pocit, že bych se jim výrazně přibližoval. Vinu na tom má i manuální řazení, které přes veškerou snahu není tak rychlé jako moderní dvouspojkové automaty.

Hyundai i20 N se navíc musel utkat se silnějšími verzemi i30 N, která je k dostání ve dvou výkonových variantách. Podrobné porovnání technických parametrů, ale i cen vozů Hyundai i20 N, Hyundai i30 N/184 kW a Hyundai i30 N/206 kW naleznete ZDE.

Hyundai i30 N s manuálním řazením - automat byl rychlejší

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Hyundai i30 N s manuálním řazením a maximálním výkonem 206 kW jsem vyzkoušel jako třetí v pořadí. Byl sice citelně rychlejší než i20 N z předchozí jízdy, přesto jsem se i tady musel hodně snažit, abych držel krok s auty přede mnou - tedy s i30 N a Konou N s dvouspojkovými automaty.

Byť je pro spoustu řidičů, kteří rádi jezdí rychle, manuální řazení stále součástí zážitku, není na okruhu v žádném případě rychlejší.

Ve vedlejším vláčku měli kolegové možnost vyzkoušet i novou limitovanou sérii Hyundai i30 N Drive-N. Jde o model, který i díky panoramatické střeše nádherně vypadá, má bohatou výbavu, ale spíše než k co nejrychlejším časům na okruhu je určen na předvádění se v každodenním provozu. I proto, že standardně montovaná panoramatická střecha lehce zvyšuje jeho těžiště. Podle ohlasů na okruhu ale rozdíl mezi ní a standardní verzí pozná jen zkušený závodník, je totiž velmi malý.

Kompletní přehled aktuální nabídky Hyundaie i30 N s karoserií hatchback včetně nové limitované série naleznete ZDE. Jako liftback se v Česku limitka neprodává, jinde v Evropě ano.

Hyundai i30 N s automatem - s prstem v nose

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Při této jízdě jsem měl pocit, že bych si stihl vyčistit zuby, vyřídit maily a zavolat manželce, co mám koupit cestou zpátky z okruhu. Hyundai i30 N s automatickou převodovkou je zkrátka na okruhu tak rychlý a tak snadno ovladatelný, že jsem se musel hodně krotit, abych se instruktorskému autu nelepil na zadek a nepobízel ho k vyššímu tempu.

Šlo o nejrychlejší vůz v našem porovnání.

Hyundai Kona N - neuvěřitelně rychlé SUV

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Suverénně největší překvapení jízd na mosteckém autodromu. Po přesednutí do Kony N, která se nabízí výhradně s automatickou převodovkou, z Hyundaie i30 N s manuálem, jsme měli pocit, že jsme rychlejší. Jen uvnitř i30 N s automatem mi tempo připadalo ještě o chlup vyšší.

Kona N tahá stejně přesvědčivě jako stejně výkonný hatchback, navíc se téměř vůbec nenaklání. Konstruktéři v tomto případě odvedli fantastickou práci. Pokud vám bude prodejce Hyundaie tvrdit, že s tímhle SUV můžete klidně na závodní okruh, tak fakt nekecá. Protože tam navíc spoustu rádoby sporťáků sfouknete.

Nabídku vozu Hyundai Kona N na českém trhu naleznete ZDE. Porovnání s Hyundaiem i30 N nabízíme ZDE.

Závodní i30 pro TCR neuchvátí dynamikou, ale intenzitou brzdění a tím, jak lepí gumy

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Příjemným bonusem bylo svezení na místě spolujezdce v závodním voze Hyundai i30 pro šampionát TCR. Pilotoval jej Jáchym Galaš, úspěšný juniorský závodník týmu Janík Motorsport, který dokázal letos v prvním závodě sezony překvapit sedmým místem v evropské sérii i mezi seniory. Letos ale řídí nový vůz Hyundai Elantra.

Pro nás ale bylo zajímavé porovnat zážitek ze svezení v závodní i30 se sportovní variantou N. Největší rozdíl není ve výkonu. Závodní auto je výkonnější jen přibližně o 50 koní, a přestože je lehčí, pořád nejde pocitově o žádnou raketu. Výrazně rychlejších časů na kolo však závodní stroj dosahuje díky úchvatné přilnavosti pneumatik (tedy až po jejich zahřátí) a fascinujícímu zpomalení. Přetížení v závodním stroji je tak mnohem větší než v civilní variantě.
Zdroj: Tiskový servis Hyundai
Reklama
Autosalon TV