Reklama
Testy

Otestovali jsme nejlevnější čtyřkolku na trhu. Suzuki Swift 4x4 jezdí zábavně, ale výkonu moc nemá

Malý japonský hatchback prošel drobnou modernizací a dostal mild-hybridní motorizaci
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Sehnat v dnešní době nějaké cenově dostupné auto s pohonem 4x4 není vůbec snadné. Na trhu konkrétně existují pouze čtyři modely, které jsou vybaveny čtyřkolkou a cenovkou se vejdou pod půl milionu korun. Vůbec nejlevnější je pak omlazený japonský hatchback Suzuki Swift, jenž k rozpohybování obou náprav používá viskózní spojku. Jak levné řešení pohonu všech čtyř kol funguje a co za novinky přinesl facelift, to jsme zjišťovali v týdenním redakčním testu.

Co přinesla modernizace?

Globálně nejúspěšnější model se značkou Suzuki na kapotě prošel v roce 2020 drobnou modernizací, která přinesla výraznější design a rozšířenou nabídku barev karoserie. Tou nejdůležitější změnou je ale vylepšená motorizace s mild-hybridním pohonem, která se standardně nachází ve všech verzích Swiftu.

Jedná se o čtyřválcový atmosférický motor 1.2 DualJet s výkonem 61 kW, který spolupracuje s elektromotorem ISG. Ve srovnání s předchozím Swiftem Hybrid byla kapacita baterie zvětšena více než trojnásobně – z 3 Ah na 10 Ah a přitom si zachovala svou nízkou hmotnost.

Součástí faceliftu je i balíček Suzuki Safety Support nejnovější generace, díky kterému byla paleta asistenčních systémů rozšířena o pět nových funkcí a dostala se na úroveň SUV Vitara Hybrid. Adaptivní tempomat doplněný o systém nouzového brzdění je nově standardem už v základní výbavě Comfort, která je sériově doplněna také o systém RBS (Radar Brake Support). Hlavní novinkou je systém sledování mrtvého úhlu (BSM), který v rychlostech nad 15 km/h sleduje prostor po stranách vozu.

Pohon 4x4 od Suzuki je levný a kompaktní

Tím nejzajímavějším prvkem na celém autě je pohon všech čtyř kol, který žádná konkurence v tomto segmentu nenabízí. Jak je ale možné, že se japoncům povedlo udělat čtyřkolku tak levně? Na rozdíl od jiných automobilek se Suzuki rozhodlo svůj malý vůz osadit takzvanou viskózní spojkou, která je výrazně levnější a kompaktnější než například aktivně ovládaná mezinápravová spojka (neboli Haldex).

Systém v Suzuki funguje tak, že když dojde k prokluzu kol na jedné z náprav, rozdíl otáček změní viskozitu oleje, dojde k sepnutí spojky a tím se připojí do té doby neaktivní zadní kola. Tuto technologii například najdeme i v modelu Ignis nebo ve Fiatu Panda. Jejich vzájemné porovnání naleznete zde.

Výhodu viskózní spojky jsou její kompaktní rozměry a spolehlivost. K řízení totiž nevyužívá žádnou elektroniku. To s sebou ale přináší i zásadní nevýhodu - řidič totiž nemůže nijak regulovat spínání čtyřkolky (třeba pomocí jízdních režimů).

V jednoduchosti je krása

Největší devízou Suzuki Swift je jeho jednoduchost, která je patrná v každém ohledu. Například v interiéru se nenachází žádné složité moderní vychytávky, ale staré dobré analogové ovladače s velmi intuitivním multimediálním rozhraním, jenž se primárně používá na ovládání médií. Na vše ostatní tu jsou fyzické „čudlíky“, což především přivítá starší generace. Lidé ze staré školy také určitě ocení tradiční manuální 5stupňové řazení (k dispozici je i automat typu CVT) nebo dnes už velmi vzácnou páku ruční brzdy.

Co se jízdních vlastností týče, tak Swift Hybrid má komfortně naladěný podvozek, který solidně žehlí malé a střední nerovnosti. Velké výmoly a díry už ale měkké tlumiče nezvládají a naráží na své limity. Řízení je lehčí, ale pro každodenní jízdu ve městě vlastě ideální. Kladně musíme ohodnotit i chod manuální převodovky, která patří mezi ty povedenější. Páka se v kulise nezasekává a kvalty tam padají jako po másle.

Skvělé auto pro začátečníky a důchodce

Suzuki Swift díky své nízké hmotnosti (pouze 1050 kg), pohonu všech čtyř kol a příkladně vyladěnému podvozku působí na silnici opravdu čiperně a zábavně. To se ale nedá tvrdit o samotném mild-hybridním motoru 1.2 DualJet s výkonem 61 kW. Atmosférický čtyřválec s drobnou elektrickou výpomocí sice jezdí úsporně (v průměru okolo 4,5 až 5 l/100), ale schází mu potřebná dynamika. V metropoli to problém není, ale jakmile řidič vyjede mimo město a potřebuje předjíždět auta na okreskách, tak mu výkon jednoduše chybí.  

Když to shrneme, tak Suzuki Swift je ideální městské auto, které bude vyhovovat starším generacím nebo začátečníkům. Má kompaktní rozměry, komfortní podvozek, jednoduchý interiér a velmi nízkou spotřebu. Navíc se jedná o jediné auto s pohonem 4x4 ve své kategorii. Co se týče negativ, tak můžeme zmínit například tvrdé plasty v kabině nebo línější motor. Jinak se ale jedná o velmi zábavné autíčko, které se řidiči dokáže dostat pod kůži.

Podrobné technické údaje a kompletní ceník naleznete v našem katalogu zde.
Reklama

Test Suzuki Swift Sport 1.4 BoosterJet: Svišť přeplňovaný

Japonský přiostřený hatchback prošel mezigeneračně velkou změnou - živý atmosférický motor vyměnil za přeplňovanou jednotku a cena také nezůstala zrovna nejnižší. Nás ale nejvíc zajímá, jestli se za volantem stále pobavíte tak dobře.


Diskuze

sshfggd - 16.08.2023 12:09:25
Článek jsem nečetl...ale pokud vím,vždy byla nejlevnější čtyřkolka...FIAT PANDA.Dne s je to jinak??

Na okruhu se sněhem a ledem jsme hledali nejlepší hyundai s pohonem 4x4. Výsledek překvapí

Porovnávali jsme čtyři různé modely a osm jejich variant pohonu. Benzin, diesel, hybrid i elektřinu
09.02.2022 07:17
|
1
Reklama

Malá SUV s pohonem všech kol jsou vzácný úkaz. Kromě Toyoty Yaris Cross jsme našli jen tři další

Kvůli vysoké ceně jsou sice určena pro specifickou klientelu, ale místo na trhu si najdou
19.01.2022 11:14
|
19

Kombi s pohonem všech kol nemusí stát celé rodinné jmění. Některá pořídíte i hluboce pod milion

Až se zima zeptá, je dobré mít všechna kola v zápřahu. Tohle jsou nejlevnější kombi s pohonem 4x4
12.11.2021 15:31
|
3

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0
Reklama

První dojmy: Aprilia RS 457 je tou nejzábavnější motorkou pro 18leté. Na závodním okruhu umí divy

Italský výrobce představil svůj první motocykl kategorie A2. Vypadá a chová se jako dospělá mašina
08.04.2024 10:00
|
0

Český závodník Filip Mareš vyměnil Škodu Fabia za novou Toyotu GR Yaris Rally2

V Plzni se poprvé objevil nejnovější rallyový speciál od Toyoty. Bude s ním jezdit český talent
04.04.2024 18:25
|
0
Reklama
Autosalon TV