Reklama
Sport

Závodní auta umí i létat. Chce to ale pevné nervy a plyn na podlaze

Dlouhé a nebezpečné skoky nejsou v rallye výjimkou. Je ale potřeba na ně speciálně připravit auto
Zdroj: Škoda Motorsport

Máme-li mezi vámi fanouška jednoho z nejtvrdších motoristických sportů, tedy rallye, pak se s námi asi shodne, že letecké vložky v rychlostních zkouškách jsou nesmírně působivé. Krom toho jsou ale také náročné a to jak na výdrž samotné posádky, tak na výdrž auta. Jedním z nejslavnějších míst, na kterém se závodní speciály vznesou do vzduchu, je švédský Colin's Crest. Právě zde se letos pilotovi závodní Škody Fabia R5 Eyvindu Brynildsenovi podařil skok dlouhý 39 metrů! Jakkoliv takové několikametrové plachtění vypadá snadně, realita je úplně jiná.

Následující řádky prosím neberte jako návod na to, jak se s autem vznést do vzduchu a bezpečně přistát. V závodních vozech sedí profesionálové a všechny tyto husarské kousky probíhají na uzavřených tratích.

Specialisté ze Škody Motorsport nám prozradili, že ideální je, aby vůz dopadl současně na všechna čtyři kola. Nebo alespoň na jednu nápravu. Eric Mommey, šéftechnik závodních vozů tohoto týmu tvrdí: „Z hlediska zátěže je pro auto nejhorší situace, když dopadne pouze na jedno kolo. Tento stav je kritický především pro poloosy, diferenciály a další součásti pohonu.“

Neopomenutelným faktem je, že jezdec a auto jsou jen dvě části jednoho velkého celku, který vede k úspěšnému zvládnutí skoku. Každý závodní tým má ve svých řadách několik specialistů, kteří si před závodem podrobně projdou trať a auto na všechny možné nástrahy, skokánky nevyjímaje, připraví.

„Pokud se na trati vyskytuje více skoků, nastavení tlumičů se přitvrdí. Především v oblasti rychlé komprese, která je z hlediska dopadů po skocích nejdůležitější. To umožňuje absorbovat větší množství energie během dopadu. Dále lze změnit světlou výšku vozu. Vyšší výška pomáhá prodloužit kompresní zdvih tlumiče u kratších skoků, kdy se nestihne plně vyvěsit,“ popisuje Mommey.

Důležitá je i jistota a plný plyn

V případě takového super skoku se může pokazit celá řada věcí. Výsledkem pak bývá nejen horší čas posádky, ale také nehoda. Podle odborníků je důležité, aby řidič zvládl správnou techniku skoku. Pokud před ním jen na setinu sekundy znejistí a příliš silně zabrzdí, může velmi tvrdě dopadnout na přední část vozu. Jak je to tedy správně?

Záleží na tom, o jaký skok jde. Specialisté rallye rozlišují dva druhy skoků. Prvními jsou krátké, které netrvají déle než sekundu. Druhé jsou pak dlouhé, které diváci a fanoušci rallye milují. Tipnete si, které jsou nebezpečnější?

Nebudeme vás napínat, paradoxně jsou to ty krátké. Při delším skoku jsou kola plně vyvěšena, a proto je při dopadu k dispozici plný zdvih tlumiče, jenž lépe absorbuje energii při dopadu. Při kratším skoku se však kolo nestihne zcela vyvěsit, není k dispozici plný zdvih tlumiče a je obtížné pohltit energii při dopadu pouze zdvihem tlumiče. Proto je v tlumiči takzvaný hydraulický doraz, který pohlcuje část energie.
Reklama

K úspěšnému průletu s rallyovým speciálem je potřeba pamatovat na pár základních pravidel. Před skokem je nutné lehce přibrzdit a srovnat si auto. Pak přichází na řadu ty pevné nervy, o kterých jsme se zmínili výše. Po krátkém brzdění je totiž nutné dát pedál plynu na podlahu a držet! To proto, aby se neodlehčila přední náprava. Pak už si jen užít let a nezapomenout držet volant. Po dopadu se pevné ruce budou hodit.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nejlevnější nová Fabia má výkon skoro jako Felicia. Za stejné peníze dostanete silnější lehce ojetou

Hledali jsme ojeté škodovky za cenu nové. Výsledkem byly silnější motory i lepší výbava
09.12.2019 07:20
|
4
Reklama

Citroën končí se závoděním ve WRC, odešla mu hlavní hvězda. Raději dá peníze do elektromobilů

Sebastien Ogier se rozhodl odejít z francouzské rallyové tovární stáje do Toyoty
22.11.2019 11:12
|
0

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV