Reklama
Řidičův chleba

Z aut kvůli spotřebě, emisím a prostoru mizí klasické rezervy. Opravná sada přitom vždy nestačí

Sada není samospásná, může řidiče dostat i do zbytečných problémů. Hlavně na dlouhé cestě
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Ještě na přelomu milénia platilo, že v osobních autech patřilo k základní výbavě i takzvané rezervní kolo. Stále častěji se sice začalo objevovat takzvané dojezdové místo plnohodnotného, ale i tak to byla jistota pro případ, že jste měli defekt. I na něm jste totiž přinejmenším mohli dojet do nejbližšího pneuservisu. Komu se vyplatí rezervu mít?

Rozhodnutí je na vás

Nejsnazší to mají ti, kteří si rezervu pořídili s autem. Pokud u klasického kola alespoň jednou za čas zkontrolují, že neuniká a je v pořádku, mají pro případ jakéhokoli defektu jednoho kola vystaráno. Podobné je to i u nouzového dojezdového kola s omezenou provozní rychlostí zpravidla na 80 km/h. Znamená sice omezení komfortu jízdy hlavně na dálnici, ale svůj účel v podobě možnosti pokračovat v cestě splní. To samé se už ale nedá s jistotu říct o takzvané opravné neboli lepící sadě pneumatik.

U ní totiž především závisí na povaze defektu. Klasický průraz běhounu pneumatiky ostrým malý předmětem typu hřebík po jeho vytažení zvládne bez problémů. Stačí na to pár minut a navíc auto nemusíte heverovat. Další výhodou je malá prostorová náročnost sady, díky níž se vám zvětší úložný prostor v autě v porovnání s rezervou. A v neposlední řadě i úspora váhy. V případě „patnáctkového“ dojezdového rezervního kola například pro octavii se bavíme zhruba o 14 kilogramech navíc, klasické kolo s ocelovým ráfkem bývá ve stejném rozměru zpravidla tak o dva až tři kilogramy těžší. Pochopitelně je potřeba odečíst váhu opravné sady, která se ale většinou bezpečně vejde pod jeden kilogram.

Speciální lepidlo opravné sady je obsaženo ve spreji, který do poškozeného kola vyprázdníte, čímž ho zároveň dofukujete. Součástí kompletu může být i kompresor, kterým doladíte přesný tlak.

Pozor na průrazy

Pro dlouhé cestování například na dovolenou se ale sada nehodí. Nezvládne totiž větší průrazy pneumatiky například o obrubník nebo poškození bočnice. Jen si to představte - máte naložené auto, před sebou stovky kilometrů a nemůžete nic dělat. Pouze přivolat asistenční službu, která auto odtáhne do pneuservisu, případně přiveze nové rezervní kolo. Ale určitě vás to bude stát slušné peníze (pokud nejste dobře pojištěni). Zkrátka pro auta, která jsou častěji na dlouhých cestách, se opravná sada nehodí. Doporučujeme do nich případně dokoupit rezervní kolo, které pořídíte jako nové v řádu několika tisíc korun podle rozměru.

A i když je vám osud nakloněn a defekt sadou opravíte, stejně byste měli po cestě zajet za odborníky. „S pneumatikou opravenou lepicí sadou je ideální navštívit nejbližší servis, a jezdit byste s ní měli jen maximální rychlostí 80 km/h. Naopak klasická rezerva je prostě jistota. Kolo vyměníte a můžete bez dalších omezení pokračovat v cestě,“ upozornil v tiskové zprávě automobilky Toyota k opravám pneumatik specialista pro příslušenství značky David Vyhnánek.

Reklama

Diskuze

hrfhfh - 13.09.2022 16:59:50
Auto bez rezervy v kufru já prostě nekoupím.Defekt jsem měl 3x za 25let ježdění a 2x z boku,kdy by mě ta slavná sada nepomohla.
Fr_von_Dr - 13.09.2022 14:06:24
Takže kvůli "globálním" emisím není v autě rezerva, aby při poškození pneumatiky vyjelo nákladní auto asistenční služby a odvezlo nepojízdné auto servisu... Přesně logika na úrovni úředníků v EP a EK...

Formule 1 začala používat pneumatiky velké jako v osobních autech. Důvodů je hned několik

Monoposty formule 1 po 70 letech změnily rozměr pneumatik. Místo 13palcových obuly 18palcové
04.04.2022 07:27
|
0
Reklama

Ekologičtí aktivisté vypouští velkým SUV pneumatiky. Naposled zaútočili na Škodu Yeti

Skupina aktivistů se svou činností chlubí na Facebooku. Po vypuštění pneumatik nechá řidiči vzkaz
01.04.2022 18:15
|
22

Německý autoklub otestoval 16 letních pneumatik pro malá auta. Výsledek nepotěší Slováky

Mezi pneumatikami rozměru 185/65 R15 žádná vyloženě nepropadla, přesto jsou rozdíly citelné
16.03.2022 07:44
|
6

Pohonu všech kol se nevzdá. Suzuki ukázalo další Swift, vsadilo na nový motor i výbavu

Swift měl celkově šest generací. První dvě japonská automobilka nepočítá za globální
07.12.2023 18:05
|
3

Velké srovnání čtyř SUV, osmiválcové Porsche i SsangYong. Už se chystá nový Autosalon

Už ve středu na COOLu srovnáme čtyři malá SUV, otestujeme SsangYong Korando i Porsche Cayenne
27.11.2023 18:15
|
0
Reklama

Mezi finalisty evropského Auta roku 2024 je poprvé čínský vůz. Rusové se volby nezúčastnili

V sedmičce finalistů má Evropa jen o jedno auto víc než Asie
27.11.2023 12:00
|
0

Motoristé mají jasno: palubní počítače o spotřebě lžou. Změřit ji co nejpřesněji je ale těžké

Metoda s dotankováním nádrže do plna je zavádějící. Cvaknutí palivové pistole je loterie
22.11.2023 07:53
|
11
Reklama
Autosalon TV