Reklama
Řidičův chleba

Soud zrušil tendr na nákup policejních octavií. Byl podle něj ušitý na míru škodovce

Škoda rozhodnutí respektuje, ale i v budoucnu se bude ucházet o další výběrová řízení
Zdroj: Tiskový servis Ministerstva vnitra

V roce 2019 vyhrála Škoda Auto velký tendr na dodání aut ministerstvu vnitra, především pak policii. Ovšem už v té době se výběrovému řízení věnoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterému se podmínky soutěže nepozdávaly. Proto také tendr napadl a zrušil. Na to reagovalo ministerstvo vnitra jako zadavatel tendru a odvolalo se k soudu. Ten před pár dny potvrdil, že řízení bylo ušité na míru jedné jediné značce.

Mluví se o tom už dlouho

Šeptanda o tom, že výběrová řízení státních institucí jsou ušitá na míru, se šíří už hodně dlouho. Tentokrát ale nejde jen o styl „jedna paní povídala“, ale podle soudu a ÚOHS o realitu. Jakkoliv se ministerstvo vnitra u soudu snažilo dovolat potvrzení výběrového řízení, stal se opak. Krajský soud v Brně žalobu podanou resortem vnitra zamítl. Šlo přitom o dodání vozidel v hodnotě vyšší než dvě miliardy korun, přičemž dodávky měly probíhat mezi lety 2018 a 2021. Rozsudek z konce března tohoto roku byl úřadu doručen v minulém týdnu.

„Soud jednoznačně potvrdil závěry úřadu, podle nichž ministerstvo nastavilo diskriminačně zadávací podmínky, když kombinace stanovených technických požadavků ve svém důsledku vedla k bezdůvodné konkurenční výhodě dodavatele ŠKODA AUTO, a.s.,“ popsal verdikt soudu ÚOHS.

Podle úřadu byl problém mimo jiné v tom, že si ministerstvo vnitra před zadáváním veřejných zakázek mapovalo situaci na relevantním trhu. A i z jeho podkladů vyplývá, že při této kombinaci technických parametrů je vyloučena soutěž mezi dodavateli. Ministerstvo vnitra tedy zadávalo zakázku za více než dvě miliardy korun na základě podmínek, které mohl splnit pouze jediný dodavatel. Zároveň si muselo být diskriminačního nastavení podmínek vědomo, nedokázalo je přitom objektivně zdůvodnit, především ve vztahu k „nepolicejním“ vozidlům. Ta totiž byla specifikována tak přísně a tak přesně, že to nedávalo logiku.

Zajímavé také je, že se ÚOHS dotázal 12 dodavatelů různých značek automobilů, zda by byli schopni splnit mimo jiné kombinaci tří technických požadavků, tedy typ karoserie, minimální velikost zavazadlového prostoru a vnitřní rozměry vozu. Žádný z dodavatelů nebyl schopen kombinaci těchto tří požadavků splnit.

Soud vše zamítl

Resort vnitra měl námitky právě i na využití průzkumu trhu jako důkazního prostředku. Ty však soud smetl ze stolu. „Zadavatel podle soudu dostatečně nezdůvodnil, v čem jsou vozidla typu sedan/hatchback natolik odlišná od vozidel typu kombi, že pro značnou část veřejné zakázky požadoval žalobce dodání vozidel s homologací sedan/hatchback a zároveň základním objemem zavazadlového prostoru min. 500 dm3. Konkrétně neprokázal, v čem spočívají tvrzené rozdíly v jízdních vlastnostech a proč jsou tyto rozdíly významné z hlediska dané veřejné zakázky,“ popsal ÚOHS.

Redakce Autosalonu se na kauzu zeptala takév mluvčího Škody Auto Pavla Jíny. „Rozhodnutí soudu respektujeme. Je pro nás velkou ctí, že automobily značky Škoda jsou tradiční součástí vozového parku Policie ČR. Od roku 1993 bylo českým policistům a ministerstvu vnitra předáno více než 20 tisíc automobilů nejrůznějších modelů a specifikací. Vozy naší značky slouží v barvách složek integrovaného záchranného systému i v dalších státech po celém světě. I do budoucna se budeme ucházet o další vypsané zakázky,“ řekl Jína pro Autosalon TV.

Reklama

Diskuze

Jarmil - 08.05.2022 20:42:34
Honzo 84 škodovka ale není vůbec česká ale 100% německá. Není jeden jediný důvod z našich daní zvýhodňovat němce.stačí že využívají levnou pracovní sílu. Háčko je totiž úplně stejně české jak škowágen.
Jirka - 07.05.2022 21:57:47
Konečně první důkaz o protěžování firmy Škoda-Auto a.s. ze strany Policie....Málokdo ví, že pan bývalý ministr byl uvolněný zaměstnanec firmy Škoda-Auto a.s. pro potřeby státu. Pak se nedivte, že se nakupovaly auta jen od této značky.

Středočeská policie prozradila detaily o vozovém parku. Překvapil nejen počet najetých kilometrů

Nejvíce mají policisté speciálních aut určených pro výjezdy k dopravním nehodám
12.04.2022 18:35
|
7
Reklama

Policisté převzali nové Škody Scala. Jedna vyšla na skoro 700 tisíc korun

Zatím mají policisté 200 aut, do konce září jich bude 557. Všechna prošla speciální úpravou
08.09.2021 07:07
|
9

Policie začíná jezdit vozy Škoda Kodiaq. Dostala je za ceny, které by byly pro běžné smrtelníky snem

Cena za jeden Kodiaq 2.0 TSI DSG 4x4 Ambition vychází i s policejní přestavbou na 734 tisíc s daní
23.07.2021 10:47
|
29

Retro: Horský autobus Karosa T 500 HB se moc neosvědčil. Místo do zatáčky jezdil rovně

Dobrou myšlenku se nepodařilo dotáhnout k funkčnímu celku. Dnes jde o velmi vzácného veterána
24.02.2024 09:48
|
16

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4
Reklama

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
10

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6
Reklama
Autosalon TV