Reklama
Řidičův chleba

Snížení spotřební daně na naftu a benzin v realitě? Většina řidičů neušetří ani stokorunu

Vláda se rozhodla snížit spotřební daň na palivo o 1,5 koruny na litr. Dopad bude ale minimální
Zdroj: Jan Říha, Autosalon.tv

„Opatření pomůže všem dopravcům a občanům, kteří potřebují jezdit autem, snášet lépe nárůst ceny, jež způsobila ruská agrese na Ukrajině,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci premiér Petr Fiala. Komentoval tak krok, kterým se vláda rozhodla snížit spotřební daň u benzinu a nafty. Ačkoliv je pro každé palivo jiná, plošně se snižuje pro obě o korunu a 50 haléřů. Kolik tedy ušetří motoristé reálně?

Sotva stokoruna

Paliva patří spolu s cigaretami a alkoholem mezi nejvíce zdaněné komodity v Česku. Řidiči u nich platí nejen cenu přímo za palivo a marži prodejci, ale i spotřební daň, která částku za litr benzinu zvyšuje o 12,84 koruny a za litr nafty o 9,95 koruny. Z takto vyšroubované sumy se pak platí ještě DPH ve výši 21 procent. Řidiči jsou proto velkými přispěvateli do státního rozpočtu a vláda, zejména v době finanční krize, jim může ulevit jen málo. To se děje právě teď, kdy se Fialův kabinet rozhodl snížit spotřební daň o 1,5 koruny.

Protože se paradoxně platí DPH i ze spotřební daně, měly by kvůli tomuto opatření ceny paliv klesnout na čerpacích stanicích o 1,81 koruny (pokud čerpadláři adekvátně sníží cenu na svých totemech). Částka, kterou řidiči ušetří při tankování, tedy samozřejmě závisí na tom, jak velkou mají nádrž a zda ji budou tankovat plnou. S moderními vozy, které mají často menší objem nádrží, to tedy mnoho nebude.

Například Škoda Fabia s benzinovým motorem má objem 40 litrů. Na jedno tankování tedy ušetří cca 72 korun (samozřejmě, že řidič nepřijede ke stojanu s nulou v nádrži, jde jen o orientační výpočet). Větší Škoda Octavia má 45 litrů, její majitel uspoří 81 korun. Stokorunu ušetří až majitelé aut s objemem 55 litrů. Dobrý pocit mohou mít pak provozovatelé velkých SUV, třeba takové Audi Q8 má objem nádrže 85 litrů a při tankování by tak mělo uspořit i 154 korun.

Starý vtip

S diskusemi nad cenou paliv ožívá starý vtip. Ptá se reportér muže u čerpací stanice: „Dobrý den, vadí vám současné zdražování benzinu?“ Muž zakroutí hlavou: „Kdepak, to se mě vůbec netýká. Já beru vždycky za pětistovku.“

Za palivo neplatíme nejvíc v historii

Samozřejmě, nejde o nic velkého a sleva 1,5 koruny na litr nebude pro drtivou většinu řidičů žádným velkým přínosem do rodinného rozpočtu. Možná to ale pomůže i psychologicky, když uvidí na totemech čerpacích stanic zase o něco nižší částky, než které je šokovaly na začátku března.

Navíc dnešní ceny paliv jsou sice nominálně rekordní, ale Češi rozhodně nekupují nejdražší palivo v historii. Například červenci 2014 stál benzin 37 korun za litr, ale tehdejší průměrná mzda byla 26 tisíc korun měsíčně. Dnes je průměr okolo 38 tisíc korun. Benzin by tak musel stát přes 54 korun, aby překonal tehdejšího hodnotu.
Reklama

Diskuze

Kecy - 14.04.2022 22:02:06
V kleci
koment - 08.04.2022 15:18:34
To jooo! Kuli rusku a valce na ukrajine, to tedy joooo! Jeste tu o karkulce, vy bando prasiva mizerna! Ropa z ruska je o 1/3 levnejsi jako pred valkou, a porad tece, dokonce ve vyssich dennich objemech!! Duvodem je EU, greendeal a big reset by Schwab!!!

Dvě čerpací stanice žalují svou konkurenci. Nabízí totiž benzin o 1,2 koruny levněji

Zatímco u jedné čerpací stanice se tvoří dlouhá kolona aut, jiné marně vyhlíží své zákazníky
25.03.2022 07:36
|
30
Reklama

MOL zákazníkům za benzin a naftu účtoval i 100 Kč za litr. Teď se omlouvá a bude vracet peníze

Extrémně vysokou cenu způsobila krátkodobá chyba v systému, kterou ani obsluha nemohla ovlivnit
14.03.2022 12:45
|
11

Češi hledají recept na vysoké ceny benzínu. Výrazně roste zájem o přestavby aut na LPG

Ušetřit se dá až polovina nákladů. V kurzu jsou přestavby i modely LPG z výroby
11.03.2022 07:41
|
8

Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
0

Elektromobil odmítá víc řidičů než před dvěma lety. Nadšenců ubývá, další koukají po hybridech

Většina těch, kteří chtěli auto na baterky, ho už má. Ostatním se ale tento druh pohonu nezamlouvá
17.06.2024 10:00
|
2
Reklama

Kvíz: Byla to auta snů, dnes většina hnije v kopřivách. Vyznáte se ve vozech 90. let?

Všem vozům jsme zakryli loga na přídi, takže to v některých případech nebude zas až tak lehké
16.06.2024 10:14
|
0

Zábava na klikaté okresky i do města. Nové Suzuki Swift dokazuje, že výkon není všechno

Auto, které přišlo o jeden válec, startuje na českém trhu od 389 900 korun. Nechybí ani 4x4
13.06.2024 12:30
|
0
Reklama
Autosalon TV