Reklama
Řidičův chleba

Proč v autě vozit písek a jak se zbavit škrábání? Zde jsou tipy pro snadnou cestu na jarní prázdniny

Díky těmto osvědčeným tipům a trikům bude cesta na prázdniny pohodovým zážitkem

Základem jsou pneumatiky

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Ať už máte auto s pohonem předních, zadních nebo všech kol, významně ve všech případech záleží také na tom, do čeho ho obujete. Asi není nutné připomínat, že v období od 1. listopadu do 31. března je v Česku nutné nazout zimní pneumatiky za zhoršených podmínek. Nejlépe je ale vždy. Zimní pneumatiky mají totiž oproti letním při nižších teplotých lepší mechanické vlastnosti díky speciální směsi pryže obohacené o siliku. Měly by být samozřejmě v dobré kondici. Nezapomeňte proto zkontrolovat jejich správné nahuštění podle štítku ve voze, jejich opotřebení a s ním související i hloubku dezénu, která by neměla být nižší než čtyři milimetry. Pokud je auto vybaveno rezervou, zkontrolujte tlak i v ní. Neznáme horší pocit, než když potřebujete vyměnit kolo a zjistíte, že rezerva je prázdná, protože jste ji vozili roky v kufru bez povšimnutí.

To, že je potřeba věnovat pečlivou pozornost pneumatikám, potvrzují i experti z oboru. Po pneumatice se toho chce hrozně moc: aby nebyla hlučná, aby dobře odvalovala, aby fungovala na suchu, aby brzdila na mokru, aby měla optimální vlastnosti za různých teplot, aby měla boční vedení nebo aby měla dobrou trakci, tedy aby účinně přenášela výkon motoru na vozovku a neprokluzovala. Jde o soubor požadavků, které však leží často proti sobě.

„Obrazně si to můžete představit jako pavučinu, kdy jednotlivé vlastnosti pneumatiky leží navzájem propojené ve všech jejích vrcholech. Jakmile za jeden z vrcholů zatáhnete, nevyhnutelně tím ovlivníte i ostatní vlastnosti. Když například zlepšíte valivý odpor, tím samým krokem zhoršíte brzdnou dráhu nebo trakci na mokru” říká Jan Ševčík, který má na starosti vývoj pneumatik pro Škodu v Mladé Boleslavi. Jeho pracovní moto je přitom jednoduché: „Co neubrzdíš, to neukecáš“. U zimních pneumatik to platí dvojnásob.

Co mít v kufru a při ruce

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Může se to zdát být jako rada z dob našich tátů, kteří jezdili nebojácně ve svých stodvacítkách, přesto se může stát, že přijde vhod i dnes. Aby vás zima nepřekvapila ani v krizových situacích, vyplatí se vozit s sebou několik věcí, a mít je tak vždy po ruce. V případě, že kvůli ledu nebudete moci vyjet z parkovacího místa, oceníte sáček s pískem, který koupíte v každém hobbymarketu. I pár hrstí, které budete moci při rozjezdu nasypat před pneumatiky, může ušetřit spoustu času. V některých situacích zase pomůže lopatka na sníh.

Pro každý případ je dobré mít v kufru vždy i teplé oblečení a deky. Ty se vám a vašim pasažérům budou hodit, pokud kvůli nehodě či neprůjezdnému úseku uváznete na silnici. Může to trvat i několik hodin, a to je nutné zůstat v teple. Určitě oceníte, pokud budete mít v podobných situacích po ruce i něco na zub. Vozte proto s sebou vždy alespoň malou zásobu trvanlivých potravin. Vhodnou volbou může být sušené ovoce, cereální tyčinky nebo sušené maso, které vydrží v přihrádce opravdu celou sezonu. Nezapomínejte ani na tekutiny.

V neposlední řadě je dobré mít vždy po ruce i sněhové řetězy. Hodit se vám budou především při cestě do hor, na slabě udržovaných vozovkách nebo v případě náhlého zhoršení počasí. Nezapomeňte, že pokud máte k dispozici pouze jeden pár řetězů, nasazují se na poháněná kola. V případě, že máte auto s pohonem všech kol, nasazují se na přední.

Tekutiny potřebuje i vaše auto

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

V zimních měsících je dobré nepodceňovat zásobu paliva. Nádrž udržujte vždy alespoň z poloviny plnou. Ať se na silnici stane cokoliv, můžete nechat nastartováno a tím pádem i zapnuté topení, takže bude v interiéru příjemně a zároveň budete mít dostatek paliva pro dojezd do cíle.

V zavazadlovém prostoru se neztratí ani nemrznoucí směs do ostřikovačů. Není nic horšího než rozbředlý špinavý sníh stříkající od okolních aut na vaše čelní sklo a prázdná nádobka ostřikovačů. Po chvíli z auta neuvidíte skoro nic. V případě, že se očekává silný mráz, neváhejte použít zimní směs, která nezamrzne ani při -20 nebo -30°C. Směsi s vyšším bodem tuhnutí mohou při jízdě v proudícím ledovém vzduchu způsobit problémy a zamrzat nejen v ostřikovačích, ale také na studeném čelním skle. Pokud vám kapalina v ostřikovačích již zamrzla, zaparkujte v kryté garáži. Tekutina v teplejším prostředí po určité době zase rozmrzne.

A ještě jeden osvědčený tip. Stává se vám, že okna vašeho auta v zimě zevnitř namrzají? Pomůže důkladné vyčištění skel. Čím méně na nich bude nečistot, tím méně na nich bude kondenzovat vlhkost. Pokud okna přesto namrzají, pomoci může sprej proti kondenzaci vlhkosti. Důležité je také vozidlo pravidelně větrat a nenechávat dlouho zapnutou vnitřní cirkulaci - přívod čerstvého vzduchu proti mlžení skel také pomáhá. Gumové těsnění zase můžete pojednat silikonovým nebo glycerinovým sprejem, čímž nebude přimrzat.

Připravte se na mrazivou noc

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Ve městě je to spíš zbytečnost, ale třeba na horách tenhle starý trik oceníte. Vaši pozornost si totiž hned po večerním zaparkování zaslouží stěrače. Chcete-li se vyhnout tomu, aby vám přes noc přimrzly ke sklu, nezapomeňte je večer zvednout, nebo alespoň podložit. Při násilném odlepování byste ráno mohli riskovat jejich poškození, a pokud byste je zapomněli uvolnit, můžete pak spálit i motorek stěračů.

Nepříjemnému seškrabávání ledu a sněhu z čelního skla se dá jednoduše vyhnout, pokud sklo na noc přikryjete. Ačkoli určitou ochranu poskytne už i obyčejná bavlněná textilie, ideálním řešením je přikrývka s aluminiovou vrstvou. Přikrývku na obou stranách přivřete dveřmi a zároveň ji zasuňte pod stěrače – vše bude držet na svém místě a stěrače určitě nepřimrznou ke sklu.

Už večer je také dobré myslet, kde auto přes noc zaparkujete. Auto odstavené na volném prostranství není před sněhem a větrem nijak chráněno, ale pokud se vám podaří najít místo u domu nebo zdi, vozidlo dostane alespoň z jedné strany ochranu. A to znamená méně ranního tělocviku při odhazování sněhu a oškrabávání ledu.

Některým úkonům se však ráno nevyhnete, i když bude vaše vozidlo na noc dobře připravené. Přikrývkou sice před mrazem ochráníte čelní sklo, ale důležité je myslet i na zadní sklo a všechna okna. Hodit se bude smetáček na odmetání sněhu i škrabka na námrazu. Kdo má doma současnou škodovku, nemusí tuhle výbavu tolik řešit. Škrabka na sníh schovaná ve víčku nádrže je dnes už mezi motoristy legendou.

Řiďte bezpečně

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Je teplota pod nulou? Ven se určitě nevydávejte nalehko. Před řízením si však bundu a čepici raději svlékněte a interiér auta si vytopte na teplotu, která vám vyhovuje. Mít na sobě bundu při řízení se nedoporučuje ani kvůli bezpečnosti. Bez tlusté vrstvy oděvu budete pohyblivější a dokážete pohotověji reagovat na vše, co vám zimní cesty připravily. Bunda může kromě toho snížit účinnost bezpečnostních pásů, které by po jejím povrchu mohly sklouzávat. Tepelný komfort lze dále zvýšit vyhříváním sedadel, praktické je také vyhřívání věnce volantu a čelního skla, pokud je jím vaše aut vybaveno. Pokud má navíc nezávislé topení, můžete si ho začít vytápět už ve chvíli, kdy doma ještě snídáte před cestou do práce.

Namísto rozměrného zimního oblečení můžete za volantem ocenit kvalitní sluneční brýle s polarizací. Zledovatělé cesty a zasněžená krajina snadno odráží sluneční paprsky, což zhoršuje váš přehled o tom, co se na silnici děje. Lesklý povrch, který odráží hodně světla, signalizuje, že je třeba zbystřit pozornost. Abyste vlastnosti vozovky otestovali, šlápněte jemně na brzdu a zkontrolujte, zda silnice klouže. Zrádnými se mohou stát zejména mosty, které namrzají už při vyšších teplotách než ostatní vozovky. Zvýšit pozornost se vyplatí také v úsecích, které se nacházejí pod mosty.

Univerzální radou na zledovatělé silnice je, aby vaše auto nikdy nenabralo přílišnou rychlost. V případě, že se dostáváte do smyku, zachovejte rozvahu a dejte dolů nohu z plynu. Rozhodně prudce nebrzděte, ani rychle netočte volantem. Brzdná dráha každého vozidla se na kluzkých površích prodlužuje. Navzdory tomu, jak jste naučení jezdit v létě, buďte proto předvídaví a začněte před zatáčkou brzdit ve větším předstihu. Opatrnosti na zimních silnicích není nikdy dost. A nezapomeňte na sněhové řetězy, které nejsou jen zbytečnou zátěží ve vašem kufru.

Nepodceňujte zavazadla a těžký náklad

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Při skládání věcí do kufru je dobré myslet na to, aby při případném nárazu působily na zadní opěradla od zavazadel co nejmenší síly. Ty nejtěžší věci tedy přijdou na podlahu kufru (působí nejmenší páková síla) a hned za opěradla (předmět se nerozjede a nestane se z něj beranidlo). Výš a blíž k pátým dveřím pak dáváme lehčí a lehčí věci.

„Pokud vezu opravdu těžký náklad, řekněme stavebniny nebo plynovou láhev, je nadmíru rozumné ho v kufru přikurtovat. Zapomeňte na gumicuky, ale i na levné popruhy třeba od pumpy. Hledejte takové, které se mohou certifikátem prokázat, že skutečně něco vydrží,“ radí Robert Šťastný z týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti Škody Auto.

A přidává jeden dobrý tip: pokud na zadních sedadlech nevezete pasažéry – a máte v kufru těžký náklad, využijte bezpečnostních pásů a zadní sedačky naprázdno připoutejte (jsou-li pásy kotveny do karoserie a nikoli k opěradlu). Je to další zádržná pojistka pro případ nárazu. U vozů, kde je prostřední pás uchycen ke stropu, využijte i ten.

Žádné těžké věci na deklu!

Velký pozor dejte také na to, co vezete na krytu zavazadelníku. Veškeré předměty tam při prudším brzdění, nebo nedejbože dokonce nárazu, volně letí kabinou vpřed. Nepatří sem tedy věci, které už mají určitou a nikoliv bezvýznamnou hmotnost – láhev, krabička se svačinou, knížka, deštník. „Na druhé straně polštář, malá deka, pěnová karimatka a podobně jsou celkem v pořádku, ty škodu nenapáchají. Zvlášť, když budou za opěrkami. Zde je dobré si představit, že když například v padesátikilometrové rychlosti narazíme do pevné překážky, všechny neukotvené věci dál letí touto rychlostí. A je rozdíl, jestli mi kolem ucha padesátkou prosviští mikina, nebo láhev s vodou,“ dává názorný příklad Šťastný.

„Pokud uvnitř auta se sklopenými zadními sedadly vezete kolo či kola, je dobré použít k tomu přímo určené držáky z originálního příslušenství. A i tehdy bych pro jistotu jednotlivé části rozloženého bicyklu zajistil popruhy. K tomu lze samozřejmě chytře použít i volné bezpečnostní pásy zadních sedadel,“ přidává Šťastný další tip.

Stejně tak se dá pásem připoutat i zavazadlo, které se nevejde do kufru a umístíme ho na jednu ze zadních sedaček. Vše opět s jediným cílem – zamezit volnému pohybu předmětů v interiéru při prudkém brzdění či nárazu.

Využijte kouli i střešní nosiče

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Na bezpečnost je nutné myslet i při využití střešních boxů. „Hledejte opět takové, které prošly nárazovými testy. V dokumentech k vozu si najděte, jaké je maximální zatížení střechy a uvědomte si, že se do něj počítá i hmotnost příčníků a samotného boxu,“ radí Robert Šťastný z týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti Škody Auto.

„Při skládání zavazadel do boxu by polovina celkové hmotnosti měla ležet uprostřed mezi příčníky, jedna čtvrtina v přední části a druhá vzadu. Při balení myslete na to, aby při prudkém zpomalení nehrozilo proražení boxu – například těžší stanové tyče a podobné předměty — samotné čelo boxu vystelte něčím měkčím, co kinetickou energii těžších věcí zachytí, například ručníky nebo dekou,“ doplňuje odborník další vyzkoušený trik.

Vozíte-li jízdní kola na střeše, volte kvalitní – a certifikované – nosiče renomovaných výrobců. A kolu před naložením věnujte pozornost. „Určitě z kola sundejte cokoliv, co by mohlo odletět – tachometr, bidon, svítilny, brašny, pumpičku. Jednak o ně nepřijdete, hlavně však neulétnou a nezpůsobí škodu ostatním,“ doporučuje Šťastný. Kolům je dobře také na nosiči na tažném zařízení. Jsou schovaná za autem a nepůsobí na ně takové síly jako na střeše, například v zatáčkách.
Reklama
Autosalon TV