Reklama
Řidičův chleba

Řídit v Česku můžete beztrestně i s alkoholem v krvi. Záleží na okolnostech

Řízení pod vlivem je kvalifikováno jako přestupek nebo trestný čin. Existují ale výjimky
Zdroj: Policie ČR

Česká republika má nulovou toleranci k pití alkoholu před jízdou. Když policie nebo lékař naměří řidiči jakoukoli hodnotu nad 0 promile alkoholu v krvi, porušil pravidla. I když v praxi to neplatí ve všech případech. Musíte ale splnit zákonem určené výjimky. Před Velikonocemi, které tradičně znamenají vyšší počet podnapilých řidičů za volantem, přinášíme přehled trestů.

Pod 0,3 promile jde o přestupek

Jedno pivo po obědě, na které se čeští řidiči tak rádi vymlouvají, nemusí za volantem znamenat fatální následky, ale může se pěkně prodražit. Pokud se totiž při dechové zkoušce vejdete pod 0,3 promile, jde o přestupek bez bodového postihu. Policie ho zaeviduje a předá ho ke správnímu řízení. Na místě se takový prohřešek ze zákona nedá vyřešit. Ve správním řízení můžete vyfasovat pokutu 2 500 – 20 000 korun. A navíc hrozí zákaz řízení na 6–12 měsíců, který může být podle závažnosti případu udělen. Ovšem u řidičů, kteří mají přirozenou hladinu alkoholu v krvi bez jeho požití (hranice 0,24 promile), o přestupek nejde.

Pokud se řidič při dechové zkoušce vejde do tolerance mezi 0,3 promile a 1 promile, stále spáchal „jen“ přestupek. Ale závažnější. Co se týká zákazu řízení, opět hrozí sazba 6-12 měsíců a taky pokuta 2 500 – 20 000 korun. Sedm bodů se přiděluje automaticky.

Od jedné promile hrozí vězení

Hranice jedné promile je doslova hranicí mezi svobodou a vězením. Považuje se totiž za trestný čin. Jde o stav vylučující způsobilost k řízení. Případ tedy automaticky bude posuzovat soud. V extrému může rozhodnout o odnětí svobody až na 3 roky. Zakázat může řízení na 1–10 roků a udělit pokutu 25 000 – 50 000 korun. Opět se přiděluje sedm bodů.

Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí řidiči 7 trestných bodů, pokuta 25 000 – 50 000 korun a zákaz řízení na 1-2 roky.

Výjimka jménem krajní nouze

Trestní zákoník ale pamatuje na životní situace, kdy můžete pod vlivem alkoholu řídit beztrestně. Definuje je takto: „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.“ Jednoduše řečeno zahrnuje případy, kdy hrozí vážná újma na zdraví nebo ohrožení života a situaci nelze vyřešit jinak. Například když jste s těžce zraněným člověkem na odlehlém místě, kam by sanitka dorazila pozdě nebo kde není signál mobilních sítí. Pak můžete při záchraně života beztrestně sednout za volant i po požití alkoholu a odvézt zraněného do nemocnice.

Rozhodně se nevyplácí jen tak použít výmluvu na krajní nouzi, abyste odvrátili trest za alkohol za volantem. Nebo zveličovat případy, kdy o ohrožení života nejde. V konečném důsledku se totiž o tom, co je nebo není krajní nouze, rozhoduje ve správním řízení nebo soudně. V tom případě se bude zkoumat, jestli existovaly i jiné možnosti, jak problém vyřešit a jestli vůbec nastal.

Opojné a nebezpečné Velikonoce

Velikonoce na českých silnicích tradičně znamenají zvýšení počet řidičů pod vlivem alkoholu. „Běžně tvoří poměr řidičů, kteří byli pod vlivem alkoholu zhruba 5 % ze všech viníků dopravních nehod, o Velikonocích toto číslo stoupá na dvojnásobek. Typickým scénářem tragických nehod je vyjetí mimo komunikaci a vjetí do protisměru. Nemusí přitom jít jen o průjezdy zatáček, ale také o přímé úseky. Řidiči pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek také častěji nevyužívají bezpečnostní pás,“ doplňuje vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

V roce 2022 bylo v období velikonočních prázdnin (od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí) evidováno celkem 1 142 nehod, při kterých 4 osoby utrpěly smrtelné zranění, 17 jich bylo zraněno těžce a 240 lehce.

Reklama

Diskuze

Best - 10.04.2023 11:18:48
Česká republika je už řadu let součástí EU. Je nám stále připomínáno: "patříme na západ". Jsem zvědavý, kdy dojde i v této zemi ke sjednocení tolerance alkoholu s těmi západními zeměmi. V současnosti se řadíme k Rusku a dalším postsocialistickým zemím.
Petr - 08.04.2023 09:39:32
V článku je nepřesnost výkladu zákona - je správně uvedeno že lze řídit pod vlivem kdy hrozí nebezpečí a kde není mobilní signál - praxe je taková, že se jedná o řízení k nebližšímu telefonu - nikoli přes půl okresu do nemocnice jak je v článku uvedeno.

Cyklisté pozor na alkohol! V Rakousku a Německu na vás totiž přichystali legislativní past s dvojí mírou

Ve většině států EU platí rovné podmínky pro toleranci alkoholu za řídítky a za volantem. Ne všude
02.08.2022 10:42
|
2
Reklama

Trik opilců na záchranu řidičáku už fungovat nebude. Ministr dopravy chce pořádně zpřísnit tresty za alkohol

Změnou by mělo být výrazné zvýšení pokut i za nízké promile. Odmítnout zkoušku se už nevyplatí
08.06.2022 11:25
|
23

Nehody pod vlivem alkoholu pojišťovny nezaplatí. Existuje ale jedna výjimka

Opakovaně opilým řidičům mohou pojišťovny navíc vypovědět smlouvu. A nepomůže ani havarijní
24.01.2022 14:37
|
4

Obtěžující start-stop lze v autě vypnout natrvalo. Řidiči mohou zkusit hned několik způsobů

K vypnutí stop-start systému pomůže tlačítko, relé i softwarový zásah. Má to ale svá rizika
23.02.2024 07:44
|
9

Nostalgie nad kapotou, nehoda není náhoda, jak se natáčí Autosalon. Nový díl už ve středu na COOLu

Tentokrát otestujeme VW Caddy 2,0 TDI, bazarovku Kia Sportage a představíme revoluční Porsche
19.02.2024 12:00
|
0
Reklama

Deset tlačítek v autě, která mohou mást řidiče. Kresby i nápisy vždy nemusí pomoci k odhalení funkce

Nejen v amerických vozech mohou ikony na tlačítkách zamotat motoristům hlavu. Projděte si je s námi
12.02.2024 17:21
|
1

I moderní jízdní systémy jsou na aquaplaning krátké. Ke správné funkci potřebují kontakt s vozovkou

Při náhlém aquaplaningu není nejvhodnější hekticky sundat nohu z plynu. Vyplatí se rozvážnost
08.02.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV