Reklama
Řidičův chleba

Řidiči se domnívají, že vyzráli na modré zóny. Parkují tam, kde nejsou na silnici barevně vyznačené

Může to ale doopravdy fungovat? To jsme se spolu s Technickou správou komunikací pokusili zjistit
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Čeští řidiči jsou opravdu vynalézaví, o tom žádná. Tipů, jak vyzrát na rychlostní kamery, policejní hlídky nebo jak se zbavit pokuty či trestných bodů, najdeme skrze motoristická fóra nespočet. Hojně zastoupené jsou ale také fígle, pomocí kterých je možné parkovat na zónách placeného stání bez zaplacení a přitom nedostat pokutu. Když už je přelepování registračních značek kvůli moderním kamerovým autům pasé, domnívají se, že našli nový způsob. Parkují na místech, kde nejsou zóny barevně vyznačené na silnici. Funguje to?

Proč někde nejsou?

Zóny placeného stání nemusí byt na silnici barevně vymezené z více důvodů. „Malování zón placeného stání jsme v Praze prováděli za běžného provozu, tudíž se mohlo stát, že zrovna v těchto místech stála zaparkovaná auta. Po nějaké době se barva zase smyje, což může být další důvod,“ uvedla Barbora Lišková z TSK s tím, že se zóny neustále dokreslují. Takže tam kde nejsou dnes, mohou být zítra.

Před vjezdem bez pokuty

Není to tak dávno, co se médii rozletěla zpráva, že řidiči v Praze čelí pokutám za parkování na zónách placeného stání přelepováním espézetek. Jenže tenhle trik už je tak trochu zastaralý. Ve chvíli, kdy řidič zalepí jen jednu nebo dvě číslice, nová kamerová auta už dokáží podle barvy, typu a zbylých číslic i písmen dohledat, o jaký konkrétní vůz se jedná. Jakmile se zase šofér rozhodne zalepit celou registrační značku, strhává tím pozornost kolemjdoucích, kteří ji buď odkryjí, nebo na to upozorní městkou policii. Ta už pochopitelně udělá vše, co bude v jejích silách, aby řidiči pokuta dorazila. Někdy zakryté SPZ strhávají i šoféři kamerových aut.

I proto se možná mezi motoristy začal šířit další lék na parkovací zóny. Jde o to, že nechávají svá auta stát na místech, kde zrovna na zemi chybí barevně vyznačené pruhy. Tímto způsobem si jich prý kamerový vůz nevšimne a zároveň tím ve většině případech nic neporušují. „Monitoruje totiž pouze místa, která jsou svislým dopravním značením vyznačená na silnici,“ dočetli jsme se na jednom z řidičských fór. Otázkou ale je, zda to může v praxi fungovat. Zeptali jsme se na to mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové.

„Na zónách placeného stání platí, že svislé dopravní značení je nadřazené tomu vodorovnému. Pokud tedy nejsou zóny z nějakých důvodů barevně vyznačené na silnici, ale je zde dopravní značka placeného stání s písmenem „P“ a piktogramem automatu (IP13c) a dodatkovou tabulkou s barevným označením zóny a doplňkovými informacemi o době platnosti, je nutné parkování uhradit. Jinak se řidič dopouští přestupku. Kamerová auta se rozhodně neřídí nakreslenými čarami, ale mapovými podklady, které jasně vymezují prostor, kde zóny platí a kde nikoliv,“ uvedla pro Autosalon.tv.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že jde pouze o řidičský mýtus. Nás však ještě zajímalo, jestli je možné dostat pokutu před vlastním vjezdem například do garáže, kde normálně platí zóny placeného stání a není zde typické žluté šrafování. „Kamerové vozy čerpají informace z již zmíněných mapových podkladů, na kterých je přesně vymezen prostor právě pro vjezdy a podobně. Takže pokutu před vlastním vjezdem by řidič dostat neměl, i když je v místech zpoplatněného stání,“ dodala Lišková.
Reklama

Diskuze

Tesi - 16.04.2023 08:29:41
Zóna placeného stání je většinou v rezidentních čtvrtích plošná a doplněna na vjezdech o značku zákazu stání. Tedy můžete parkovat jen na místech k tomu vyhrazených (svislá značka+vodorovné značení). Že to nikdo reálně nevymáhá je jiná věc
Brekeke - 15.04.2023 12:34:51
Jsem vysmátej. Mám virtuální provozovatel za dvojku ročně a parkuji úplně kdekoliv zadarmiko :D

Nenápadná slepá ulice je pastí na řidiče. Kdo do ní vjede, tomu hrozí pokuta 20 tisíc korun

Majitel přilehlého objektu tady na nic netušících řidičích vydělává už léta. Teď ještě přitvrdil
24.03.2023 13:30
|
94
Reklama

Nová kamera na mostech pokutuje řidiče za jeden z nejčastějších prohřešků. Je první, která to umí

Hned několika hříšníkům nadělila vysokou pokutu a jeden trestný bod. Ti se však obrátili na soud
17.03.2023 07:27
|
59
Reklama

Někteří řidiči se při parkování nemohou zbavit nebezpečného zlozvyku. Ohrožují tím sebe i ostatní

Při parkování je potřeba dodržovat bezpečná pravidla. Některá jsou daná zákonem, jiná logikou
08.03.2023 13:45
|
41

Dalekohled nebo radar začíná být minulostí. Policie má techniku, kterou řidiči ani nevidí

Naposled policisté použili dron při dopravní akci na Vyškovsku, kde pokutovali hned několik řidičů
02.03.2023 07:34
|
17

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
1

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2
Reklama

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
9

Uvnitř vás přivítá mluvící hlava. Vyzkoušeli jsme čínský kombík, pohodlím strčí Teslu do kapsy

Nio ET5 Touring zapadá někam mezi MG5 Electric a Volkswagen ID.7 Tourer, a to rozměrově i cenou
12.05.2024 18:31
|
2
Reklama
Autosalon TV