Řidičův chleba

Řidiče děsilo na dálnici v protisměru další auto. Víte, co v takovém případě dělat?

Na vytipovaných nájezdech českých dálnic přibudou další varovné značky. Silničáři už je připravují
Zdroj: MDČR

V pátek 14.června června po půl deváté ranní potkali vyděšení řidiči na 226. km dálnice D1 auto v opačném směru. Vůz jel v odstavném pruhu ve směru na Brno. Policie naštěstí včas zastavila provoz a třiatřicetiletého muže za volantem červeného citroënu zadržela. Řidič nebyl pod vlivem drog ani alkoholu, ale podle policejní hlídky byl silně dezorientovaný. Nedokázal vysvětlit, proč do protisměru vjel. Na jeho na první pohled naprosto nepochopitelné chování se můžete podívat ve videu pod tímto textem, které policie nedávno zveřejnila a převzali jsme ho z webu www.tydenikpolicie.cz.

Jak situaci vyřešit?

Co dělat, když ze z rádia nebo z informačních tabulí dozvíte, že v protisměru na dálnici jede jiné auto?

1. Okamžitě zvětšete odstup od aut před vámi na maximum. Snažte se vidět co nejvíce dopředu.
2. Jeďte v pravém pruhu, snažte se mít možnost uhnout ještě více vpravo.
3. Výrazně snižte rychlost.

Jakmile auto v protisměru zpozorujete před sebou:
1. Zastavte co nejvíce vpravo.
2. Nesnažte se o divoké vyhýbací manévry,
3. Pokud je srážka neodvratná, vždy je lepší se srazit čelně, než nastavit protijedoucímu vozu bok.
4. Pokud se vám podařilo vyhnout, okamžitě kontaktujte policii.

Vjet do protisměru můžete omylem i vy. V takovém případě zastavte na krajnici, zapněte varovná světla a volejte policii. Ta vás co nejrychleji odvede z dálnice. Pokud se řidič nahlásí sám, měli by k němu být příslušníci shovívaví. V žádném případě se nepokoušejte na dálnici otáčet!

Jízda na dálnici v protisměru je přestupek, za který hrozí sedm trestných bodů, pokuta od pěti do 10 tisíc korun a zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku.

Většina řidičů v protisměru zpanikaří a nezastaví

Jen za první polovinu letošního roku policisté zaznamenali několik desítek takových případů. Řidičů, kteří vjedou na dálnici ve špatném směru, je ročně asi 300. Spletou se, jsou dezorientovaní nebo jen nedávají dostatečný pozor a ohrožují tak sebe i ostatní. Většina chybujících řidičů navíc nezastaví v odstavném pruhu, ale naopak pokračuje dál v jízdě. Někteří dokonce v levém pruhu. Proto pak dochází k fatálním dopravním nehodám. A i ty se už letos staly.

Proto bývalý ministr dopravy Dan Ťok nechal vyrobit a nainstalovat několik výrazných žlutých dopravních značek, které mají na vjezd do protisměru upozornit. Inspiraci našel v zahraničí, kde je stejné značení standardem. Ťok si nechal od policistů poradit, kde by bylo nejvhodnější tyto značky instalovat. Přitom ale tvrdil, že jich tolik není potřeba. Stálé problémy s řidiči v protisměru dokazují, že se mýlil.

Další dopravní značky

Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík už rozhodl, že na silnice nasadí více dopravních značek upozorňujících na dálniční protisměr. Shodl se na tom s dopravními experty i s ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Odborníci už vytipovali další místa, kde je značení potřeba. Silničáři nasadili první nové značky během června. V létě bude pokračovat výběr dalších sjezdů.

V blízké budoucnosti by se toto značení mělo objevit prakticky po celé republice. Návrhy umístění vychází z rozborů dopravních nehod na dálnicích z důvodu jízdy řidiče v protisměru v letech 2018 i 2019. A také tam, kde bylo možné určit konkrétní nájezd, kterým řidič do protisměru vjel. O instalaci všech nových dopravních značek se stará Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Škoda Auto dodá 38 automobilů pro Službu dopravní policie ČR. Předáno bylo prvních 19 vozů Škoda Superb.

Dálniční oddělení Policie České republiky si převzalo prvních 19 vozů Škoda Superb Ambition 2,0 TSI 4×4 DSG, které se již brzy zapojí do hlídkové služby na hlavních dálničních tazích České republiky.
23.01.2018 21:50
|
0

Další cisterna v protisměru. Nebezpečný šofér z Nymburska nespal 33 hodin

Řidič, ten tvrdej chleba má. Tak zní text slavné české písničky od Ladislava Vodičky. Opravdu je to náročné zaměstnání, nechápeme ale, že někteří profesionální šoféři jsou schopni hazardovat jak se životem svým, tak se životy nás ostatních.
03.08.2017 06:33
|
0

Video: dvě drsné honičky policistů s feťáky za volanty. Jeden z nich měl v autě jedenáctiletou dívku

Druhá honička začala odstaveným nastartovaným autem, které bylo pro zloděje snadným cílem
12.12.2019 17:41
|
0

Zhulený řidič policii doslova nutil, aby ho zastavila. Těžko uvěříte, jak. Hrozí mu pobyt za mřížemi

Pardubičtí strážníci se na pěší zóně nestačili divit, co vidí a cítí
11.12.2019 15:04
|
5

Chodec způsobivší nehodu musí zaplatit škodu i na autě, které ho srazilo. Tvrdí to policie

Pokuty udělují strážci zákona pěším bez reflexních prvků jen výjimečně. Může však dosáhnout 2500 Kč
11.12.2019 12:10
|
8

Seniorka měsíce potají ničila karoserie aut škrábanci od klíčů. Její motiv uzemnil nejen policisty

Všechna poškozená auta byla správně zaparkovaná. Vandalku rozlítila jejich prostá existence
09.12.2019 19:02
|
43
Autosalon TV