Řidičův chleba

Policisté v neobvyklém dopravním prostředku kontrolovali, jak se řidiči na D1 (ne)věnují řízení

Nehody způsobené nepozornými řidiči dodávek a kamionů jsou téměř vždy fatální
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Fakt, že se každý řidič musí během jízdy naplno věnovat jen řízení, je dobře známý. Ale zároveň také často ignorovaný, a to i řidiči z řad profesionálů. Právě proto se policisté čas od času na chování řidičů za volantem a na to, jak moc se věnují řízení, zaměřují. Jedna z takových akcí proběhla před několika málo dny na dálnici D1. Jen za dopoledne policisté řešili 155 přestupků. Řidiče kamionů pak kontrolovali ze speciálního autobusu, ze kterého mají do kabin vysokých náklaďáků dobrý výhled.

Nehody velkých aut jsou vždy problém

Policisté upozorňují, že řada zbytečných dopravních nehod, které se stávají na D1, má stejný důvod, kterým je právě to, že se řidiči dostatečně nevěnují jízdě a provozu kolem. Policejní tisková mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková k tomu řekla: „Do této oblasti je možné zahrnout celou řadu aktivit, které řidiče od řízení vozidla rozptylují, ať už se jedná o komunikaci s druhým řidičem, konzumaci jídla, pití, kouření nebo telefonování. Pod pojmem telefonování si nemusíme představit pouze uskutečnění hovoru, ale patří sem také psaní SMS, chat na sociálních sítích, natáčení nebo sledování videí.“

Zároveň jedním dechem dodala, že v poslední době zaznamenávají policisté velký nárůst takto nezodpovědných řidičů hlavně mezi profesionálními šoféry dodávek a nákladních aut. Následky jejich nehod jsou přitom vždy fatálnější. „V případě zpomalení provozu nebo vzniku kolony před sebou tito řidiči nedokážou včas a adekvátně zareagovat a v plné rychlosti narazí do vozidla před sebou. V případě, když takovou nehodu způsobí řidiči v místě, kde je provoz omezený a je vedený pouze ve dvou jízdních, takové nehody provoz na dálnici na dlouhé hodiny zcela zastaví. Za místem nehody se pak vytváří kolony vozidel, ve kterých roste nervozita řidičů a může snadno dojít k další zbytečné kolizi. V případě, kdy má nehoda vážné nebo tragické následky, se na místo se musí dostat také ostatní složky integrovaného záchranného systému, což není vzhledem k hustému provozu vždycky snadné. Přistávání vrtulníku letecké záchranné služby na místě si vždy vyžádá zastavení provozu na dálnici, a to často i v opačném směru jízdy než se stala nehoda,“ vysvětlila Dana Čírtková.

Připomněla také, že ve chvíli, kdy je na dálnici provoz kvůli nehodě zastaven, hledají řidiči objízdné trasy, na kterých pak rychle dochází ke vzniku kolon. Navíc okresky a městské silnice kolem dálnic nejsou na tak silný provoz kapacitně nastaveny, což přináší další problémy a nebezpečné situace.

Reklama

Dalekohledy a speciální autobus

Do dopravně bezpečnostní akce, která v uplynulých dnech proběhla na D1, se zapojila řada policistů jak v autech, na motocyklech, tak v policejním autobusu. „V tomto autobuse byl policista z dálničního oddělení Velký Beranov a dokumentoval případné protiprávního jednání se zaměřením na řidiče vozidel s hmotností nad 7,5 tuny. Někteří řidiči na dálnici D1 za jízdy telefonovali, četli si a zejména řidiči kamionů nedodržovali ustanovení zákona týkající se jízdy v jízdních pruzích,“ vysvětlila Dana Čírtková.

V rámci kontrol bylo policisty řešeno 155 přestupků. 153 z nich vyřešili na místě formou pokuty, dva byly předány do správního řízení. 17 řidičů za volantem manipulovalo s mobilem, 22 řidičů nebylo připoutáno, ve 22 případech jeli řidiči na dálnici v levém jízdním pruhu, aniž by k tomu měli důvod, přičemž se jednalo zejména o řidiče nákladních vozidel. 58 řidičů pak překročilo maximální povolenou rychlost.

Reklama

Diskuze

Mirek - 23.09.2021 13:25:39
kontrola z busu? to uz tady bylo pred asi 5 lety kdyz s tim začali. ALE, za sto ale jak vim tak ridici kamionu nadavaji na osobaky, ze jim vjedou do mezer co maji mezi sebou, kdo by se nacpal asi do 3metru ktere mnohe kamiony mezi sebou maji???
Mirek - 23.09.2021 13:28:58
A to ze se nevenuji rizeni je uz stara vec,desetileti. mnozi sleduji dvd,tv,ctou noviny, časopisy, jini telefonuji a vsichni se venuji rizeni, jak stale tvrdi. TAK me zajima PROC tech kamionu tolik boura. Kde je zakaz jizdy v levem pruhu, tam predjizdi.

Řidič kamionu nedal přednost šestnáctileté motorkářce. Od nehody ujel

Policie prosí svědky, aby se ji co nejdříve ozvali. Slečna skončila v nemocnici
23.06.2021 11:45
|
7
Reklama

Kamion na dálnici D2 u Lanžhotu tragicky zdemoloval auto silničářů. Vše natočila bezpečnostní kamera

Nehoda se stala jen kousek od policejní hlídky. I přes okamžitou pomoc řidič kamionu zemřel
28.05.2021 15:30
|
11

Řidič dodávky přehlédl BMW stojící u krajnice dálnice. Po nehodě shořelo, jeho šofér bojuje o život

Zůstávat v porouchaném autě v provozu je v dnešní době smrtelně nebezpečné
27.11.2020 08:20
|
5

Řidič BMW, audi či elektroauta bývá častěji agresivním psychopatem než škodovkář. Ukázal to průzkum

Moc dobře z průzkumu nevzešli ani majitelé registračních značek na přání či aut se zlatou barvou
04.12.2021 08:51
|
0

Cyklisté zadarmo a pár míst i pro auta s LPG. Praha otevřela nové velké P+R parkoviště

Parkoviště pojme až 886 aut, nechybí ani pár míst pro dobíjení elektromobilů
03.12.2021 13:56
|
3
Reklama

Řidiči k malým nehodám zbytečně volají policii. Zdržují tak nejen ji, ale i všechny kolem

Problém je, že některé leasingovky vyžadují policii i u malých nehod. Nárok na to ale nemají
02.12.2021 20:33
|
3

Řidič u Brna předjížděl na sněhu a zákazu přímo před policisty. Ostatní prý jeli až moc pomalu

Nejspíš si vůbec neuvědomil, na jak doslova tenkém ledě v tu chvíli bruslil. Byl jen krok od nehody
01.12.2021 11:49
|
9
Reklama
Reklama
Autosalon TV