Řidičův chleba

Pokuta za 53 km/h na padesátce. Radar v malé české obci tvrdě trestá příliš rychlé řidiče

Jinak to nejde, hájí opatření radnice města, které osadu spravuje. Lidé tu jezdili i 120 km/h
Zdroj: Robin Běhal, Autsalon.tv

Tolerance 10 km/h? Na to jsou možná zvyklí Pražáci v tunelu Blanka, ale v řadě měst a obcí napříč českém jsou radary mnohem přísnější. Řidiče mohou klidně pokutovat za to, že jel po odečtení tolerance jen o 3 km/h rychleji, než umožňuje dopravní značka. Dokládá to případ čtenáře, který takovou nekompromisní pokutu dostal.

Malá obec, velká silnice

„Přišla mi pokuta od městské policie města Vimperk s tím, že mi byla naměřena rychlost 56 km/h, což je 53 km/h po odečtu tolerance 3 km/h. Mám okamžitě zaplatit pokutu. Domníval jsem se přitom, že radary mají nastavenou větší toleranci. Opravdu musím platit pokutu za pouhé 3 km/h přes limit,“ obrátil se na redakci Autosalonu čtenář, který si nepřál být jmenován a přiložil kopii výzvy k zaplacení. Redakce proto oslovila město Vimperk, aby se k pokutě vyjádřilo.

Radar, přesněji úsekové měření, které čtenáře změřilo, leží v malé osadě Korkusova Huť, ve které žijí jen zhruba tři desítky stálých obyvatel. Obcí ale prochází vytížená silnice číslo 4 spojující Strakonice a Vimperk s Bavorskem. Ta samá komunikace se ostatně na hranici středočeského kraje mění na D4.

„Město Vimperk dlouhodobě řešilo stížnosti obyvatel Korkusovy Hutě na rychle projíždějící auta přes tuto osadu. Na silnici I/4, která prochází osadou, není žádný přechod pro chodce a podél silnice jsou dvě autobusové zastávky. Z této osady dojíždějí děti do Vimperku do školy a rovněž někteří obyvatelé za prací. Dalším problémem bylo přecházení starších obyvatel přes silnici, kteří měli strach o své životy,“ reagoval na dotaz redakce Jan Tůma, tajemník městského úřadu ve Vimperku.

Informační radar řidiče nezpomalil

Vimperk to s řidiči nejprve zkusil po dobrém. Na nebezpečné místo město nechalo nainstalovat informační radar, který ale svou funkci splnil jen částečně. To než si na něj lidé za volantem zvykli a pochopili, že z něj pokutu nedostanou. „Město po špatných zkušenostech s bezpečností dopravy přistoupilo k instalaci úsekového měření na základě kontrolního měření průjezdu počtu aut a jejich rychlosti. Z provedeného měření bylo zjištěno, že není výjimkou, kdy projíždějící auta jedou rychlostí v průměru 90 km/hod, rekord byl přes 120 km/h,“ dodal Tůma s tím, že měření je navíc označeno viditelnou cedulí, která upozorňuje na začátek i konec.

Mimochodem, úsekové měření probíhá v osadě od srpna 2020, přičemž do konce daného roku zaznamenalo na 6874 přestupků. Za celý rok 2021 pak přes 12 tisíc a v roce 2022 téměř 13 tisíc příliš rychlých aut. I tak lze říci, že řidiči výrazně ubrali. „Je to patrné i z reakcí místních obyvatel, kteří již nemají takový strach z hlediska bezpečnosti dopravy,“ dodal Tůma. Město má ještě další dvě místa, kde provozuje úseková měření, oboje jsou ve Vimperku a kontrolují místa, kde v minulosti došlo ke smrtelným nehodám.

Závěr tedy je, že i když je pokuta za překročení rychlosti o pouhé tři kilometry v hodině poměrně ostrá, na daném místě je obhajitelná. Obyvatelé Korkusovy Huti jsou totiž vytíženou silnicí přímo ohroženi. Kromě toho pokuta za 3 km/h navíc znamená faktických 56 km/h, což v některých autech může tachometr zobrazit až jako 60 km/h. V daném místě by ale měl řidič raději zvolnit spíš pod povolené maximum.
Reklama

Tipy, jak si poradit s únavou za volantem

Energiťák, rádio co nejvíc nahlas, otevřené okénko a opětovný energetický nápoj. jedná se o velmi častý recept na únavu za volantem při dlouhé cestě. Ale není asi správný, že?

Reklama

Diskuze

Petr - 02.12.2023 12:39:26
Proč né, má se jezdit podle pravidel, ještě bych dal kamery na semafory, už několikrát se mi stalo, že na mojí zelenou, jelo auto z jiného směru na červenou a na druhém semaforu taky. I u chodců na zelenou přejíždějí přechod i když mají červenou.
Milan - 18.11.2023 20:16:14
Tak v Kolíně jsem jel 54 km/h po odečtení 3 km/h jsem jel 51km/h a pokuta přišla

Fotografie z radaru ukázala psa, který v Renaultu Twingo překročil rychlost. Pokutu nedostane

Snímek z německé obce zveřejnil britský deník. Zvířeti se podařilo zachránit majitele od postihu
03.06.2023 19:44
|
3
Reklama

Nová mobilní aplikace přemění každé auto v rychlostní radar. Řidiči se budou udávat navzájem

Přestupek zaznamenaný na telefon je možné okamžitě odeslat policii, která ho následně zpracuje
29.03.2023 07:40
|
77
Reklama

Dalekohled nebo radar začíná být minulostí. Policie má techniku, kterou řidiči ani nevidí

Naposled policisté použili dron při dopravní akci na Vyškovsku, kde pokutovali hned několik řidičů
02.03.2023 07:34
|
17

V Česku je první železniční přejezd, který umí automaticky rozdávat pokuty podobně jako radar

Zkušební projekt ve Vendryni prošel testováním i schválením. Je na čase spustit ostrý provoz
31.01.2023 13:58
|
14

Výkon 845 koní, dojezd 550 kilometrů. Musk slavnostně odhalil parametry Tesly Cybertruck

Nejvýkonnější model začíná s cenou v přepočtu na 2,2 milionech korun. Bude ale i lidová verze
01.12.2023 10:25
|
1

Zpomalte tlak na elektromobilitu, píší prodejci aut prezidentovi. Ve skladech se jim hromadí auta

Podle otevřeného dopisu americká vláda nemyslí na řidiče, kteří ve velkém auta do zásuvky nekupují
01.12.2023 08:14
|
6
Reklama

V Liberci ladí brzdy tak, aby v autě nepískaly. Hrají na ně jako na klavír a sjíždí s nimi Ještěd

S příchodem elektromobilů je každý pazvuk v autě nežádoucí. Technici tu musí mít trénované uši
30.11.2023 07:53
|
1

Srovnali jsme čtyři malá SUV. Dozvíte se, které z nich má nejvíc místa i nejlepší spotřebu

Toyota, Suzuki, Hyundai, nebo MG? Test na okruhu v Sosnové prozradil jejich výhody i slabiny
29.11.2023 13:25
|
0
Reklama
Reklama
Autosalon TV