Reklama
Řidičův chleba

Ojetin zatížených exekucemi přibývá. Kupující může rázem přijít o auto a také o peníze

Proti zabavení vozu se nelze bránit. Kupní smlouva je totiž neplatná
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Ekonomická situace Čechů není zrovna příznivá, a tak řada z nich propadá dluhům. Podle organizace Sdružení na Ochranu Vlastníků Automobilů (SOVA) je aktuálně v exekuci více jak 800 tisíc lidí. Ti v zoufalé chvíli činí různá rozhodnutí, jako třeba prodej automobilu. Problém je, že i toto vozidlo je předmětem exekučního řízení a člověk by s ním správně neměl vůbec nakládat.

Peníze už nikdy neuvidíte

Poslední dobou roste počet inzerátů na neregulovaných portálech, jako je třeba bazoš, kde se lidé snaží rychle prodat auto za atraktivní cenu. To by ještě nemuselo být nic špatného, pokud by prodávající netlačil na prodej a auta se nechtěl rychle zbavit. Auto v celkem slušném stavu a bez havárie se může stát velmi nečekaně problémem. Stačí, když budete důvěřiví a majitele si neprověříte.

„Jen za prvních pět měsíců 2024 se na SOVA obrátilo 37 osob s průměrnou škodou přesahující šest milionů korun, kteří koupili automobil zatížený exekucí a vůz jim byl následně zabaven exekutorem,” říká Zbyněk Veselý, předseda sdružení SOVA. Proti zabavení vozu se nemůžete bránit a automobil musíte policii vydat. V procesu exekuce totiž platí, že dlužník nemůže se svým majetkem nikterak nakládat. Kupní smlouva v případě prodeje auta je tedy zcela neplatná. 

Nastává tak další komplikace. Pravděpodobnost, že od původního majitele dostanete zpět peníze, které zřejmě použil na pokrytí dluhů, se blíží nule. Zadlužený člověk totiž obvykle nemá z čeho peníze vracet. Mohli byste sice zkusit podat žalobu, ale znamenalo by to dlouhé soudní spory s nejasným výsledkem, při kterých byste ztratili další peníze za právníky a samotné řízení.     

„Jedním z řešení, které by mohlo být efektivní a omezit podvody s exekucí zatíženými auty, je propojení registru exekucí a registru vozidel. Vozy, které se stanou předmětem exekučního řízení, by se zaplombovaly a nebylo by možné je legálně přepsat,” řekl Veselý. Podle webu Exekuce Info se do registru vozidel v současné době informace o zatíženém voze dostane, až když exekutor vydá příkaz postihující dané auto a zároveň o tom informuje příslušné úřady. Poté není přepis auta možný. Někdy se však stane chyba, kdy se informace o exekuci do registru nepropíše.

Registr exekucí to jistí

Vyhnout se ztrátě peněz a majetku lze aktuálně jedinou možností. Vždy, i když se zrovna na první pohled nejedná o podezřelý inzerát, zkontroluje prodávajícího přes registr exekucí. Budete mít jistotu, že nekupujete auto, které by mohlo být zatíženo exekucí. Stejně tak nezapomínejte ověřit historii vozu. Bezdlužnost totiž není záruka, že automobil není třeba bouraný nebo nemá stočený tachometr.

Zda je člověk a jeho majetek zatížen nějakou exekucí, zjistíte snadno. Například na stránkách Exekutorské komory ČR se dají data vyhledávat pomocí základních údajů, jako je jméno, příjmení, adresa, datum narození, případně si údaje vyhledáte podle rodného čísla nebo zadání IČO. 

Po zaplacení administrativního poplatku se informace hned ukážou, zdarma to podle vyhlášky Ministerstva spravedlnosti nejde. Poplatek činí 60 korun, což je v podstatě zanedbatelná částka oproti tomu, kdybyste prodejci věřili, neprověřili si ho a následně přišli úplně zbytečně například o 300 tisíc korun.
Reklama

Diskuze

K49 - 24.06.2024 10:03:18
Češi mají největší radost,když mohou někoho ošidit.Zatajit bouračku,stáhnout kilometry nebo dovézt z ciziny vrak a tady přes kamarády udělat novou STK a pak auto s tučným ziskem prodat.Prodejem dovezených aut se živí hodně organizovaných skupin.
SLABOCHMICHAL@seznam.cz - 21.06.2024 16:41:45
A proč to nepropojí najednou??néé,oni od někoho chtějí prachy..

Cupra Formentor je lákavá mladá ojetina. I s nízkým nájezdem lze ušetřit 200 tisíc korun

Vozy po operativním leasingu se dostávají do značkových programů. A tam je o ně velký zájem
20.06.2024 10:03
|
0
Reklama

Se spolehlivostí je na tom Tesla hůř než Dacia. Model 3 jako mladá ojetina propadl

Do německého TÜV Reportu se dostalo i auto Elona Muska. Skončilo v červených číslech
12.06.2024 12:42
|
1
Reklama

Ford Mustang je překvapivě spolehlivá ojetina. Martin prozradil, na co si dát při koupi pozor

Tohle je prostě klasická Amerika. Užijete si s ní víc komfortní svezení než pilu v zatáčkách
07.05.2024 16:30
|
1

Škoda Yeti je podle Němců velmi spolehlivá ojetina. Čím je starší, tím je lepší

Podle statistik německé technické kontroly TÜV je české SUV takřka bezproblémové auto
28.02.2024 18:01
|
3

Letní teploty, nízký tlak i jízda v noci. Češi příčiny mikrospánku podceňují a pak bourají

Pouhé tři sekundy stačí k nevratné tragédii. V ohrožení není přitom jen samotný řidič
17.07.2024 11:35
|
1

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3
Reklama

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0
Reklama
Autosalon TV