Reklama
Řidičův chleba

Nové světelné technologie aut mohou zachránit život. LED zrychlí reakční schopnost při brzdění

Rychleji se rozsvítí, takže řidič vzadu jedoucího auta může ušetřit metry na brzdné dráze
Zdroj: Tiskový servis SEAT

Že je důležité vidět, ale zároveň být viděn, je stará dobrá pravda. Vývoj v oblasti světlometů ale ukazuje, že nejmodernější technologie umožní řidiči také jistou formu péče o oči. Zároveň jsou moderní LEDky bezpečnější, protože se rozsvítí o něco dřív než klasické žárovky, což dalším řidičům umožní třeba reagovat dřív na brzdové světlomety auta před nimi.

Jak to začalo

Vývoj světlometů ukazuje značka Seat na svém nejprodávanějším modelu Leon. Ten byl ve své první generaci představen v roce 1999 a to s halogenovými světlomety. Co je dnes už stará technologie, byla tehdy velká novinka. „Byl to první vůz s plastovými vnějšími optickými prvky, které umožňovaly pracovat bez omezení s tvarovým řešením a experimentovat s osvětlovací plochou,“ vysvětlila Magnolia Paredesová, šéfová vývoje osvětlení u španělské automobilky. Samozřejmostí pak byla možnost manuálního nastavení sklonu světlometů. To proto, aby řidič viděl co nejlépe a zároveň nikoho neoslňoval.
Zdroj: Tiskový servis SEAT
Vývoj světlometů SEAT Leon.

Lumen

Pojem lumen představuje hlavní jednotku světleného toku. Dříve se počítal ve Wattech, ale s nástupem LED technologií se začalo pracovat právě s lumeny a to proto, že lépe popisují svítivost. Zjednodušeně řečeno lumen definuje to, jak moc světlo svítí. Samotný termín pochází z latiny a v překladu znamená světlo

Jak šel čas

Druhá generace už dostala tehdy velmi moderní xenony. Oproti halogenovým světlometům nabídly ty xenonové větší, tedy delší i širší dosvit. Zároveň ale o 35 % nižší spotřebu elektrické energie a delší životnost. „Díky bělejší barvě světla s teplotou chromatičnosti 4000 kelvinů bylo možné snížit únavu zraku při dlouhých jízdách za tmy,“ vysvětluje Magnolia. Mimochodem, právě druhá generace, která byla vyráběna mezi lety 2005 a 2012, dostala také funkci automatického zapínání světlometů. Tedy něco, co je dnes standardem. A právě tato generace také přišla s denním svícením.

Třetí generace, vyráběná do loňského roku, byla průkopníkem LED systémů. Nabídla Full LED světlomety vpředu i vzadu což s sebou neslo také asistenční systémy v podobě automatického přepínání mezi tlumenými a dálkovými světly pomocí kamery umístěné mezi čelním oknem a vnitřním zpětným zrcátkem. Ta snímá ostatní auta a upravuje fungování světlometů tak, aby jejich řidiče neoslňovaly.
Reklama

Světlomety zvyšují bezpečnost

A znovu se dostáváme k tomu, že nestačí vidět a být viděn. Důležité také je, jak rychle řidič vidí a jak rychle ho vidí ostatní. U Seatu existují dvě verze LED světlometů. První Eco LED mají při zapnutých tlumených světlech světelný tok až 550 lumenů a dosah 60 metrů.

Oproti tomu Full LED poskytují světelný tok až 900 lumenů a dosah 70 metrů. Jejich bělejší barva umožňuje lépe rozpoznávat tvary a barvy objektů, což je klíčový faktor pro jízdu za tmy. Navíc se LEDky rozsvítí o 150 milisekund dříve než žárovka. Při jízdě rychlostí 120 km/h to znamená, že vzadu jedoucí řidič může reagovat na rozsvícení brzdových světel o 5 metrů dříve.

Diskuze

Petr - 09.02.2022 14:05:40
Je to moc hezké. Chápu výhody. Zabýval se ale někdo tím, co se děje s očima ostatních řidičů? Já tedy dost trpím a cítím, že mým očím přemíra modrého světla z LED zdrojů vyloženě škodí.
Václav - 27.08.2021 02:11:29
Je však nutno podotknout, že LED žárovky, jako náhrada halogenů, bohužel zatím nejsou homologované pro provoz na pozemních komunikacích v ČR. To jenom , aby někdo nebyl nemile překvapen při technické prohlídce velmi aktivním mechanikem, který si toho všim

Seat modernizoval Ibizu a Aronu. Mají nový interiér, výbavy i asistenční systémy

Městský hatchback a jeho sourozenec v podobě malého SUV prošly faceliftem
15.04.2021 15:50
|
1
Reklama

Další střípek do mozaiky: Škoda Enyaq iV ukazuje svoje světlomety

Postupné odhalování nových modelů je v módě a nevyhnulo se ani elektrické škodovce
19.08.2020 13:25
|
4

Úsporné motory, chytré světlomety a okouzlující jízdní vlastnosti. Nový Opel Corsa dorazil do ČR

Německá automobilka přivezla zbrusu novou generaci soupeře Škody Fabia. Jak jezdí a kolik stojí?
15.01.2020 09:35
|
5

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
4

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV