Reklama
Ojetiny

Největšímu autobazaru v Česku se daří. Do konce roku chce prodat 100 tisíc ojetých aut

U nás i na Slovensku se nejvíce prodávají ojeté modely značky Škoda
Zdroj: Tiskový servis AURES Holdings

Na tiskové konferenci společnosti AURES Holding, která provozuje  síť autobazarů AAA, zaznělo hned několik historických milníků. Například letos oslavila generální ředitelka Karolína Topolová 25 let působení ve společnosti. Ostatně byla to právě ona, která založila první call centrum skupiny. V srpnu pak skupina překročila tří milionovou hranici zákazníků, kteří u ní koupili nebo prodali ojetý automobil.

Nejlepší rok za 30 let

Podle Topolové se denně na pobočkách skupiny prodá v průměru 290 vozů. Jen za posledních devět měsíců tak Češi koupili více jak 75 tisíc aut, z toho za poslední tři měsíce 26 500 vozů. V porovnání s předchozím rokem se jedná o 17procentní nárůst.

„Prodejům v našich pobočkách pomáhá i fakt, že jsme prakticky od dubna nezvedali ceny ojetých vozů,“ řekl Karolína Topolová. Ta také vzhledem k pozitivnímu růstu prodejů predikuje, že by se finální číslo celkově letos prodaných ojetin mohlo dostat ke 100 tisícům. 

Ze všech zemí, kde skupina působí se na českém sekundárním trhu prodávají nejmladší vozy, a to s průměrným stářím 10,9 let, zatímco v Maďarsku je průměr 13,4 let. Co se týká průměrně najetých kilometrů, tak ty se pohybují okolo 154 tisíc kilometrů. To je zhruba o 30 tisíc méně, než je v nabídce na polském nebo maďarském trhu.

Češi chtějí především ojeté Škodovky

Nejčastěji prodávanými vozy napříč trhy jsou jednoznačně automobily tuzemské značky. V České republice jde hned o několik modelů – Octavia, Fabia a Superb. Mezi další patří i Volkswagen Passat a Hyundai i30. S oblíbeností těchto modelů je to podobné i na slovenském trhu, zatímco v Polsku jsou favoriti jiní. Tam se nejvíce prodává Opel Astra, Ford Focus a Kia Sportage.

Rovněž elektromobilita má své zastoupení mezi ojetinami. Česko je ale zatím v počtu registracích daleko za Evropou. „Podíl elektromobilů a plug-in hybridů na českém trhu se meziročně skokově zvyšuje, a to ze zanedbatelných 0,14 % v roce 2017 až na předpokládaných více než 5 % ke konci roku 2023,“ uvedl Petr Vaneček, provozní ředitel AURES Holding. Nejvíce elektromobilů tak bylo letos registrováno ve Švédsku, Finsku a Nizozemsku. 

„U nás se od začátku roku prodalo 300 elektromobilů, průměrná cena těchto vozů byla 620 tisíc korun,“ řekl Petr Vaneček. V České republice patří mezi nejoblíbenější ojeté elektromobily BMW i3, Tesla Model 3, Škoda Citigo-e, Nissan Leaf a Mazda MX-30.

Prověření auta využívá čím dál více zákazníků

Od května si lidé mohou před koupí prověřit vůz u společnosti Cebia a to zcela zdarma. Výhodou je, že prověřením se nezavazují ke koupi. Od spuštění spolupráce si tak automobil nechalo prověřit 15 tisíc zákazníků. Nejčastěji se jednalo o Škodovky a Volkswageny. Prověření se týkalo i značky BMW a Toyota. „Domníváme se, že u BMW to je proto, že se jedná o rizikovou značku. U Toyoty se pak jedná o specifickou velmi konzervativní a opatrnou klientelu,“ uvedl Vaněček.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 14.10.2023 13:06:56
AAA HOUPACKY !!!! VAS PEKNE POHOUPOU A ZA KACKY !!!! SAMOZREJME !!!! CO CEKATE JINEHO OVCE ???? JE TO JAKO STESTI V OBALCE NA POUTI !!!! JA JSEM JEDNOU V AAA KOUPIL PRACOVNI VUZ A OK !!!! MUSITE TO BRAT JAKO KOMEDII TAM !!!! NECO JAKO ELISKA A DAMIAN !!!!
Venca - 14.10.2023 11:07:45
Tohle je reklama? V životě bych si auto u nich nekoupil.

Třetina ojetin je stočených. Tomu má zabránit prověření kilometrů zdarma u většiny aut

Počet vozidel s upraveným tachometrem v Česku stoupá. Nejčastěji jde o Škodovky, VW nebo BMW
19.09.2023 13:29
|
4
Reklama

Koupit levnou ojetinu v exekuční dražbě je lákavé. S reklamací má už ale nový majitel smůlu

S autem se před aukcí není možné ani projet. Na druhou stranu jsou ceny vozů výrazně nižší
08.08.2023 07:55
|
3

Kempovat lze i bez stanu. Obytný Mercedes V je solidní ojetina, berte ho jen s pohonem všech kol

Martin Müller otestoval Mercedes-Benz třídy V obytném provedení Marco Polo. Jaký je?
18.07.2023 19:05
|
1

Lada Niva se vrací v nové formě. Dostane EPS a zbaví se motorů splňujících emisní normu Euro 2

Válečný konflikt omezil dodávky některých bezpečnostních prvků. Rusko si s tím poradilo po svém
05.12.2023 18:01
|
1

V městě motorů umí nabíjet elektromobily ze silnice. Zatím se testuje čtvrtkilometrový úsek

Indukční nabíjení ve vozovce by se v budoucnu mohlo rozšířit
04.12.2023 13:33
|
0
Reklama

Nový Opel Corsa láká na úspornější jízdu. Vůbec poprvé se bude prodávat jako hybrid

Z nabídky motorizací zmizí naftová jedna-pětka. Benziny a elektromobil však zůstávají
01.12.2023 15:44
|
0

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
6
Reklama
Autosalon TV