Reklama
Řidičův chleba

Na silnicích se pohybuje nový postrach. Každý třetí koloběžkář je pod vlivem a bourá

Pro jezdce na elektrokoloběžkách přitom platí stejná pravidla jako pro řidiče automobilů
Zdroj: Tiskový servis Bolt

Jízda na elektrokoloběžce je jednou z možností, jak se přepravovat rychle po městě. Ne všichni řidiči jednostopého stroje ale dodržují silniční pravidla, spíše si tvoří svá vlastní a problematický je také alkohol. Podle Centra dopravního průzkumu v Česku jezdí pod vlivem alkoholu více jak 28 procent lidí.

Zase ten alkohol...

Stejně jako u cyklistů jsou nehody jezdců na koloběžkách vážným tématem. Koloběžkáři zpravidla nenosí helmy ani jiné chrániče. Navíc se na jízdu posilňují alkoholem, přitom správně na silnici v takové chvíli nemají co dělat, protože pro ně platí stejná pravidla jako pro automobilisty. Alkohol může ovlivňovat vnímá a reakce. I při menší rychlosti to vede k nehodám, které mají za následek úrazy hlavy, zlomeniny končetin, v lepších případech pouze k odřeninám. 

Počet alkoholem posilněných elektrokoloběžkářů v Česku ale přibývá. Od loňského roku začala policie rozlišovat u dopravních nehod to, zda se jedná o cyklisty, nebo jezdce na koloběžce, včetně detailu, zda je stroj s, nebo bez elektropohonu. Elektrokoloběžkáři ak byli loni u 421 nehod. Z toho mělo štěstí na lehká zranění 327 lidí. Další 24 skončilo s vážným zraněným v nemocnici a tři lidé zemřeli. Nehod může být ale mnohem více, jen je například viník ze strachu nenahlásil. 

Policejní statistiky z loňského roku navíc uvádí, že u 134 jezdců byla zjištěna přítomnost alkohol, přičemž část z nich se nechtěla podrobit dechové zkoušce a u 91 případů šlo o těžkou opilost, tedy hodnotu přítomnosti alkoholu nad 1,5 promile. Taková hodnota je alarmující, protože člověk není schopen vnímat správně realitu a dostává se do nebezpečných situací.

V Evropě nejsme sami

Statistika o podílu jezdců na elektroběžkách, kteří během posledních dní řídili koloběžku a byli pod vlivem alkoholu, ukazuje, že jsme na tom docela špatně. V celoevropském průzkumu se Česká republika z 22 zemí nachází na 6. místě. „Téměř tři z deseti českých uživatelů elektrokoloběžek (28,4 %), kteří se mezinárodního průzkumu účastníků silničního provozu ESRA 3 zúčastnili, přiznalo, že v uplynulých 30 dnech jeli alespoň jednou na elektrokoloběžce pod vlivem alkoholu,“ říká Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního průzkumu. 

Horší to je jen už ve Švédsku (32 %), Finsku (32,5%), Dánsku (32,7%), Irsku (35,7) a Nizozemí (51,5%). Naopak nejlépe je na tom Srbsko (2,3%), Slovinsko (9,8%), Bosna a Hercegoviny (11,6%) a Německo (14,6%).
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 26.06.2024 13:41:34
Romane, ještě bych přidal: Jedná se o motorové vozidlo - motor to má jako hlavní pohon, takže by tomu měla odpovídat i legislativa pro řízení motorových vozidel. Řidičák jako na moped! Na kole je motor jako pomoc při šlapání.
Roman - 26.06.2024 10:44:03
jednoduše, všechna vozítka vybavená elektromotorem pravidelné STK + platný řidičský průkaz, povinná výbava a pojištění odpovědnosti a důsledně vyžadovat dodržování pravidel silničního provozu

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
25
Reklama

Redaktor Autosalonu nadýchal po požití nealkoholických piv. Zjišťovali jsme, jak to policie řeší

Lidé mohou mít v krvi alkohol, i když ho před tím nekonzumovali
13.03.2024 18:17
|
21

Po okreskách ve Španělsku, varování před alkoholem, čím do Krumlova. Dívejte se na nový Autosalon

V premiérovém dílu otestujeme Toyotu Yaris, Hyundai Kona N a vyzkoušíme vliv alkoholu na řidiče
11.03.2024 12:25
|
0

Letní teploty, nízký tlak i jízda v noci. Češi příčiny mikrospánku podceňují a pak bourají

Pouhé tři sekundy stačí k nevratné tragédii. V ohrožení není přitom jen samotný řidič
17.07.2024 11:35
|
1

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3
Reklama

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0
Reklama
Autosalon TV