Reklama
Řidičův chleba

Lidé se z neznalosti připravují o odškodnění po nehodě. Zapomínají na svědky a podepisují, co nemají

Kompenzace přitom náleží každému, kdo o ni požádá. Pojišťovna pak sama posoudí výši a okolnosti
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Dopravní nehody s sebou přináší i nemalé škody na majetku. Kdo však má dobré pojištění, nemusí se bát, že by ho případná nehoda zruinovala. Stejně tak lidé, kteří nejsou viníky nehody, mají nárok na odškodnění. Často ale neví, jak přesně to funguje a přichází tím i o statisíce korun. Informovala o tom v tiskové zprávě společnost Vindicia.

Důležité je mít důkazy

„Neustále se setkáváme s tím, že lidé vůbec netuší, na co mají nárok. A když už dojde na bouračku, řeší hlavně dopady na svůj život a okolí. Pro to, aby získali plnou částku odškodnění, je přitom důležité udělat hned na začátku některé kroky,“ vysvětluje Tomáš Beck, expert na odškodnění z Vindicia a dodává: „Bez nich proces odškodnění není beznadějný, ale přece jen se zkomplikuje.“

Každá dopravní nehoda a zejména pak ta, ke které se nevolá policie, musí být řádně zdokumentovaná. Prakticky to je váš jediný důkaz, jak dosvědčit, že se událost opravdu stala. Fotky, případně videa se budou hodit při žádosti o odškodnění u pojišťovny. Důležití jsou také svědci, kteří nehodu viděli. To se hodí v případech, kdy druhá strana odmítá svou vinu. „Nezapomeňte zdokumentovat poškození vozu a především svá vlastní zranění, i kdyby šlo o pouhé šrámy a modřiny. I z drobnější rány se může vyklubat komplikace, která vás upoutá na lůžko – a odškodnění by to mělo reflektovat,“ radí Beck.

Před lékaři není důvod se stydět. Je přímo žádoucí jim sdělit, jak se po nehodě cítíte a co vše vás bolí. I bolest hlavy se může po pár hodinách proměnit ve zdravotní komplikaci. Pohlídat byste si také měli to, aby ve zdravotní zprávě bylo vše zaneseno s ohledem na dopravní nehodu, kterou jste si prošli. Rozsah zranění, které lékař potvrdí, může totiž zvýšit samotné odškodnění.

Určení výše škody nechte na pojišťovně

Často se stane, že poškozený naslouchá lžím, které mu řekne někdo ze známých a nabyde dojmu, že nemá nárok na jakékoli odškodnění. To ovšem není pravda. „Dokonce i u některých právníků jsme se setkali s domněnkou, že kompenzaci automaticky vyplácí viník ze své kapsy. A pokud není boháč, údajně nemá vůbec smysl o odškodnění usilovat. Komplikuje to i situace, kdy se vážně zraní spolujezdec, ale za volantem seděl kamarád či kolega – poškození se bojí, že blízkého člověka zruinují. Částku přitom vyplácí pojišťovna, a to z povinného ručení,“ zdůrazňuje Beck. 

Stejně tak není pravda, že pokud jste spolujezdec a váš řidič zaviní nehodu, nemáte na nic nárok. To samé platí v případě, že se stane nehoda a viníkem je řidič pod vlivem alkoholu. Než se připravit o odškodnění, raději se informujte u své pojišťovny. Ta vám s postupem ráda poradí. Není ale příliš moudré obcházet pojišťovnu a do procesu získání peněz se pustit sám. Často totiž lidé vymohou zhruba třetinu skutečné částky, kterou by jinak dostali, pokud by řešení nechali na pojišťovně. 

Čemu nerozumím, to nepodepisuji

Pokud se stane kolize v zahraničí, je možné, že budete muset něco podepsat. Může to být dokument od policie, kterému ale nerozumíte. V takovém případě na nic nečekejte a zavolejte asistenční službu své pojišťovny, která poradí, jak dále postupovat. Rozhodně nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte a čemu nerozumíte. Zbytečně byste se mohli připravit o odškodné a v horších případech se upsat k vině, ačkoli se nehoda stala úplně jinak a především ne vaši vinou. Pozor i na nabídky od viníka ohledně vyrovnání na místě. Nemusí být zrovna výhodné.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Jak moderní telematické jednotky proměňují svět pojištění veteránů?

Užitečné zařízení umí monitorovat polohu vozidla, vyhodnotit průběh jízdy, včetně ujeté vzdálenosti
25.08.2023 09:11
|
0
Reklama

Dobré cestovní pojištění na dovolenou zajistí i českého lékaře. Ne každá pojišťovna to ale nabízí

Pojistit se před cestou do zahraničí by mělo být automatické, stejně jako si zjistit rozsah plnění
20.07.2023 16:33
|
0

Jen minimum mladých řidičů má havarijní pojištění. Někteří splácí auto, které jim někdo ukradl

Mladí řidiči jsou jedni z nejčastějších viníků nehod. Mají ale pocit, že se jim pojistka nevyplatí
13.07.2023 16:00
|
2

Lada Niva se vrací v nové formě. Dostane EPS a zbaví se motorů splňujících emisní normu Euro 2

Válečný konflikt omezil dodávky některých bezpečnostních prvků. Rusko si s tím poradilo po svém
05.12.2023 18:01
|
1

V městě motorů umí nabíjet elektromobily ze silnice. Zatím se testuje čtvrtkilometrový úsek

Indukční nabíjení ve vozovce by se v budoucnu mohlo rozšířit
04.12.2023 13:33
|
0
Reklama

Nový Opel Corsa láká na úspornější jízdu. Vůbec poprvé se bude prodávat jako hybrid

Z nabídky motorizací zmizí naftová jedna-pětka. Benziny a elektromobil však zůstávají
01.12.2023 15:44
|
0

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
6
Reklama
Autosalon TV