Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Každé nové auto teď řidiče kontroluje, zda nepřekročil rychlost. Přitom často lže

Takzvaný inteligentní asistent rychlosti není navzdory názvu chytrý. Je to důvod koupit starší vůz
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Zdá se, jako by Evropská unie chtěla řidičům co nejvíc ztrpčovat život. Nestačí, že řada z nich nelibě nese fakt, že se od roku 2035 zakáže prodej aut se spalovacími motory. Ti, kteří se nyní rozhodnou pořídit si zbrusu nové auto, budou zřejmě velmi rozladění z toho, jak moc je za jízdy obtěžuje. Od poloviny loňského roku totiž všechna nově homologovaná auta musí být vybavena takzvaným Inteligentním asistentem rychlosti (ISA), který kontroluje, zda řidič nepřekročil maximální povolenou rychlost. Jenže jak se ukazuje, slovo „inteligentní“ rozhodně nemá v jeho názvu co dělat.

Píp, píp, jedeš rychle!

Vzhledem k tomu, že se v redakci zabýváme testy aut, už se nám dostalo do rukou několik nových vozů, které byly homologované do EU po polovině loňského roku. Jmenovitě jde třeba o nové generace Škody Superb a Kodiaq, elektrické SUV Kia EV9 nebo právě teď Mercedes-Benz třídy E. Ve všech těchto autech je po každém startu zapnutý systém ISA a bedlivě střeží, zda jsme s nimi nepřekročili maximální povolenou rychlost.

Jak to dělá? Ve většině případů spoléhá na věc velmi jednoduchou, tedy čtečku dopravních značek. A každý, kdo ji ve svém autě má, ví, že je to také věc velmi nepřesná. Systém totiž někdy rozpozná rychlost, která pro vás neplatí, protože je třeba určena jen pro vozidla nad 3,5 tuny. Nebo ji odečte z návěsu kamionu, ze sjezdu z dálnice či poměrně často ignoruje fakt, že omezení projetím křižovatkou podle českých pravidel končí.

Mimochodem, že to nefunguje dobře ani v jinak špičkovém Mercedesu E nové generace, se můžete přesvědčit na úvodní fotografii tohoto článku, kterou jsem pořídil na dálnici D1. Je tam sice povolena rychlost 130 km/h, ale čtečka nekompromisně trvá na šedesátce, protože ji načetla někde na nájezdu. ISA funguje stejně jako běžný omezovač, který se do aut montuje už roky. Po překročení rychlosti čtyřikrát výrazně zapípá, aby řidiče varoval. Pak už to neopakuje. Nicméně, když vaše rychlost klesne pod zobrazený limit a zase jej překoná, pípá znovu. Takhle vlastně může obtěžovat řidiče a jeho posádku neustále, třeba když ve městě jezdíte okolo padesátky, protože raději dáváte pozor na okolní provoz než na to, jestli náhodou ručička na tachometru nepřelezla o kousek výš.

Doufám, že se úředníkovi dobře spí

Evropská unie obhajuje povinné zavedení tohoto „obtěžovátka“ zvýšením bezpečnosti. Osobně bych se ale velmi rád seznámil s úředníkem, který s takovým nápadem přišel. Který si řekl: „Pojďme to zavést povinně, aby se nám tu lépe žilo. Pojďme řidiče neustále upozorňovat, když překročí udávaný rychlostní limit, aby byl on a my ve větším bezpečí. Ano, je to dobrý nápad.“ Vážně bych rád věděl, že se tomuto člověku dobře usíná s blaženým pocitem, že udělal něco dobrého pro společnost.

Moment, mohl by teď vykřiknout řidič svatoušek, který jezdí přesně podle předpisů a nikdy v životě nedostal pokutu. Vždyť kdo jezdí správně, nemůže mít s takovou věcí problém! Jenže jak chyby systému ukazují, i on bude neustále obtěžován zbytečným pípáním. Naštěstí existují automobilky, které se s ISA dokázaly vypořádat dobře a tak například u zmíněného Mercedesu stačí po startu dlouze přidržet tlačítko ztlumení zvuku na volantu a systém se odpojí. Bohužel v jiných autech to není možné a je kvůli tomu potřeba procházet někam do druhé třetí úrovně menu zábavního systému, kde se někde v nastavení ukrývá volba vypnutí tohoto upozornění.

Pro mě osobně je to jedině impulz k tomu, abych se při rozhodování o koupi vozu poohlížel spíš po starších modelech. Proč bych si kupoval auto, u kterého před startem musím povypínat řadu zbytečných funkcí? A když na ně zapomenu, musím to dělat za jízdy a to mě rozptyluje ještě víc. Před časem jsem seděl v jednom nejmenovaném voze, který na mě za jízdy pípal nejen kvůli ISA, ale pak i kvůli tomu, že jsem pátral po možnosti jeho vypnutí. Nedával jsem totiž podle jiného senzoru pozor na cestu a to si zaslouží další upozornění. Zástupci značky mi pak ještě sdělili, že auto je rovněž připraveno na instalaci systému pro rozpoznání alkoholu v dechu. Chybí mi už jen kontrola krevního tlaku, to by pak vůz mohl nouzově zastavit, až se nebetyčně rozčílím kvůli tomu, že mě zase kontroluje.
Reklama

Diskuze

Jára - 30.10.2023 18:38:12
Napadá mě průhledná lepenka přes kameru. Nic se nepokazí, ale kamera bude vidět všechno rozmazaně a bude držet pípák. Za mlhy se také nemůže automaticky odstavit auto a čekat na odtah do servisu.
Fifipíro - 28.10.2023 15:09:05
Evropská Unie je banda blbů...

Špatně naložený vozík se ve vysoké rychlosti na dálnici D8 rozkmital a poslal auto do smyku

Podívejte se, co dokáže fyzika v kombinaci s řidičovou nevědomostí
13.07.2020 14:40
|
6
Reklama

Na Slovensku chytili fabii. Policie jí naměřila rychlost, které teoreticky nemůže dosáhnout

Auto ze současné generace jelo rychlostí 214 km/h. V tehnických datech má ale maximálně 195 km/h
24.05.2020 08:20
|
198
Reklama

Kdo si teď objedná nové volvo, dostane ho s omezovačem rychlosti nastaveným na 180 km/h

Švédská automobilka se rozhodla ještě více orientovat na bezpečnost. Dobrovolně si přistřihla křídla
20.05.2020 16:47
|
17

Německé úřady dnes zdvojnásobily pokuty za rychlost. Náklaďáky nesmějí ve městě předjíždět cyklisty

Zvýšil se i postih za nevytvoření uličky pro průjezd záchranářů. Nově se za to obebírá řidičák
28.04.2020 13:11
|
7

Auta se spalovacími motory budeme prodávat do poslední minuty, říká viceprezident Toyoty

Elektromobilita není jedinou cestou, šance je pro vodík i e-paliva. I to se dočtete v rozhovoru
04.12.2023 15:29
|
2

Nová SUV i elektrický sporťák. Toyota ukázala svá auta budoucnosti, stále věří vodíku a hybridům

Japonská automobilka představila řadu konceptů. Slibuje dojezd 1000 km do konce tohoto desetiletí
04.12.2023 07:01
|
3
Reklama

Lexus srazil cenu skladových aut, nabízí slevu i 356 tisíc korun. Akce ale trvá jen týden

Začíná Lexus Business Week, kdy české zastoupení značky nabízí modely UX, ES a RX v akci
03.12.2023 19:00
|
0

Lada Niva je legenda mezi sovětskými vozy. Víte, jak hluboký brod překonala? Zkuste kvíz

V kvízu se ptáme i na první motor, rok výroby a jejího konstruktéra. Off-road se vyrábí dodnes
03.12.2023 08:54
|
5
Reklama
Autosalon TV