Reklama
Řidičův chleba

Dvě třetiny dětí cestují autem nesprávně. Není mezi nimi i to vaše?

10 cenných rad pro bezpečnou přepravu dětí v autě - neriskujte zbytečně jejich zdraví

1. Používejte homologovanou dětskou sedačku v souladu s hmotností a výškou dítěte

Zdroj: Seat

Samotný věk není určujícím faktorem pro nalezení vhodného druhu dětské sedačky. Rozhodující je hmotnost a tělesná výška dítěte. Podle Javiera Luzóna, vedoucího oddělení vývoje bezpečnosti vozidel ve společnosti SEAT, „je zásadní používat dětské sedačky přiměřené skupiny, protože jejich konstrukce je optimalizována podle specifických požadavků na ochranu dětského těla příslušné velikosti a hmotnosti“.

Autorizovaní prodejci nabízí dětské sedačky různých skupin EHK, které jsou homologovány v souladu s evropskou zákonnou normou „i-Size“. Důkladně zvažte, zda se rozhodnete pro použitou dětskou sedačku, protože vlastnosti materiálů se mohou po delší době zhoršit, a sedačka v důsledku toho nemusí již poskytovat dostatečnou ochranu. Po nehodě by měly být všechny dětské sedačky vyměněny za nové.

2. Vždy na zadních sedadlech!

Zdroj: Seat

„Zadní sedadla jsou zdaleka nejbezpečnějším místem pro cestování. Proto by na nich měly být přepravovány děti,“ vysvětluje Javier. Přestože bývá i sedadlo spolujezdce vpředu vybaveno dětským zádržným systémem, doporučuje se toto místo používat pouze ve výjimečných případech, například pokud jsou zadní sedadla již obsazena jinými dětmi. V tomto případě musí být deaktivován airbag spolujezdce.

3. Správné připevnění dětské sedačky

Zdroj: Seat

Je důležité, abyste si správně přečetli návod k připevnění dětské sedačky. Před každou jízdou zkontrolujte, že je sedačka správně připevněna. Nejsnadnější a nejkomfortnější metodou je Isofix, ale nezapomínejte využívat i další kotvicí bot TopTether. Pokud je jím sedačka a auto vybaveno, výrazně zvyšuje celkovou účinnost zádržného systému, protože brání překlopení sedačky v případě velkého nárazu. Pokud připevnění dětské sedačky vyžaduje použití bezpečnostního pásu, ujistěte se, že bezpečnostní pás prochází správně všemi místy podle pokynů výrobce.

4. Utáhněte popruhy na dětské sedačce

Zdroj: Seat

Popruhy bývají často velmi uvolněné, aby děti měly větší volnost pohybu. To však může mít vážné následky v případě kolize. Bezpečnostní popruhy by měly být napnuté a měly by těsně přiléhat k tělu. Můžete to vyzkoušet tlakem na popruh. Pokud se prohne, trochu jej přitáhněte.

5. Přepravujte děti zády ke směru jízdy co nejdéle

Krk dítěte neunese v případě čelní kolize hmotnost hlavy, která po nárazu pokračuje v pohybu vpřed. Dětské sedačky skupin 0 a 0+ jsou proto konstruovány výhradně pro umístění zády ke směru jízdy. Minimálně do věku 15 měsíců musí být děti přepravovány v dětských sedačkách situovaných zády ke směru jízdy. Norma EHK R129 doporučuje tuto polohu i pro děti s tělesnou výškou až 105 cm.

6. Žádné výjimky ani při krátkých jízdách

Zdroj: Seat

Velké riziko vzniká i při častých krátkých pravidelných jízdách, například z domova do školy. Téměř 40 % řidičů přiznává, že někdy přepravují na krátké vzdálenosti děti bez dětské sedačky. Nemálo řidičů také dovoluje starším dětem, aby se připoutávaly samy bez následné kontroly, zda tak učinily správně.

7. Žádné bundy, ani batohy

Zdroj: Seat

Právě při jízdách, které trvají jen několik minut, bývá řada dětí usazena do sedaček v bundě či dokonce s batohem. Bezpečnostní pás pak nemůže těsně přiléhat k tělu dítěte a batoh dokonce může zabránit správné funkci celého bezpečnostního zádržného systému. Přestože se jedná o jízdu na krátkou vzdálenost, neměli byste nikdy zapomínat, že bezpečnost dětí je vaší prioritou od okamžiku, kdy se rozjedete.

8. Všechny věci dejte do zavazadlového prostoru

Zdroj: ŠKODA AUTO

Nezajištěná zavazadla a předměty na sedadlech nebo horizontální odkládací ploše za zadními sedadly se mohou v případě náhlého brzdění nebo kolize proměnit doslova v projektily. Ukládejte proto maximum takových věcí do zavazadlového prostoru - posádku uvnitř vozu tak při případné nehodě neohrozí.

9. Jděte příkladem

Zdroj: SEAT

To, že děti napodobují chování svých rodičů, je známý fakt a je jasné, že to platí i v oblasti bezpečnosti v autě. Jděte jim tedy vždy příkladem, protože činy hovoří jasněji než slova.

10. Co dělat v případě nehody?

Zdroj: Seat

Pokud už dojde k dopravní nehodě s dětskými pasažéry na palubě, měly by být děti vyprošťovány z vozidla ve své dětské sedačce. Nepřenášejte je v náručí, pokud jim nehrozí bezprostřední nebezpečí, protože by tím mohlo dojít k vážnému poranění.
Reklama
Autosalon TV