Reklama
Řidičův chleba

Driftovat na veřejných komunikacích se nevyplácí. Řidič porušuje hned několik předpisů

Ve výsledku ho jízda bokem může vyjít pěkně draho nebo dokonce riskuje, že přijde o řidičský průkaz
Zdroj: Inspire by LENS

Nejoblíbenější roční období všech nadšenců do driftování se pomalu blíží. Na silnicích se brzy začnou tvořit námrazy nebo v lepším případě sněhové pokrývky, které jsou ideální pro takzvanou „jízdu bokem“. Vozovka je hezky kluzká a zároveň šetrná k dezénu na pneumatikách. Málokdo ale tuší, že při driftování na veřejných komunikacích řidič porušuje hned několik dopravních předpisů, jenž ho v samotném důsledku mohou stát i řidičský průkaz.

Správně provedený drift může pomoci

Schopnost auta driftovat, tedy sunout se bokem do projížděného oblouku, může být vyvolána mnoha faktory. Vždy jde ale o souběžné působení odstředivých sil, jejichž citlivé ovládnutí vede k efektnímu průjezdu zatáčkou. Nejpříhodnější pro tento druh zábavy jsou pochopitelně vozy se zadním pohonem a pokud možno ještě vybavené samosvorným diferenciálem, pro nějž je smyk zádě přirozenou vlastností.

Do driftu samozřejmě dostanete i čtyřkolku nebo předokolku – někdy stačí jen odstavit plyn v zatáčce, jindy brnknout o brzdy, a když ani to nezafunguje, lze si pomoct ruční brzdou (pokud tedy není elektrická). Jak jednotlivé druhy smyku zvládat, naleznete zde.

Technika řízeného driftování, nebo také powerslidu, začala být hojně užívána jezdci rallye v případech, kdy nevěděli, jaký rádius má zatáčka, do které se zrovna přiřítili. „Rozhozením“ auta před zatáčkou do bočního smyku docílili situace, kdy auto projíždělo zatáčku a současně brzdilo. Prací s plynem a řízením upravovali úhel průjezdu podle aktuální potřeby, čímž dosáhli bezpečného a rychlého průjezdu zákrutou. Viditelným driftem ale dřív zatáčky projížděly také vozy formule 1 nebo prototypy pro Le Mans.
Reklama

Po vzoru Rychle a zběsile

Jízda dveřmi napřed však našla zalíbení i u některých šoférů, kteří po vzoru protagonistů známých filmů usedají za volanty svých plechových miláčků a vyrážejí na veřejné komunikace předvést své dovednosti.

Tito řidiči by se ale měli bát o své papíry. Mohou o ně totiž snadno přijít. Během driftování na veřejných komunikacích porušují hned několik dopravních předpisů. Nerespektují jízdu v pruzích a přejíždějí do protisměru, ignorují dopravní značení, ohrožují ostatní účastníky silničního provozu a nechovají se k nim ohleduplně a ukázněně. V tomto případě jim strážci zákona mohou udělit blokovou pokutu ve výši až 2000 Kč. Jakmile by se přestupek řešil ve správním řízení, může se pokuta dostat na 2500 Kč. V porovnání s ostatními zeměmi jde však o směšné částky.

Často ke své zálibě užívají rovněž vozy, jejichž technický stav není vyhovující pro provoz na pozemních komunikacích. Zásah do technického stavu vozu je mnohdy natolik razantní, že policisté mohou přistoupit k institutu omezení technické způsobilosti vozidla. Porušením zákonných rámců mohou majitelé takových to automobilů v příkazním řízení dokonce přijít o řidičský průkaz a může jim být vysloven zákaz řízení motorových vozidel.

Chcete-li tedy driftovat "legálně", využijte uzavřené objekty, areály polygonů nebo se domluvte s některým z nevyužívaných letišť.

Diskuze

Pedros - 02.11.2021 05:12:14
Měli by jsi poklepat na hlavu, a zaplatit mi škodu na mém autě zaparkovaném na placenem parkovišti. Nekontrolovatelna jízda a ještě nabourani do zaparkované auta a ujetí - to je teda machrovina s bmw zlaté barvy.
Pavel - 01.11.2021 16:08:11
Předokolka, levá noha na brzdě, pravá na plynu a na sněhu/šotolině drift jedna báseň... stačí se podívat na záběry ze severských rallye v podání skandinávských es za volanty Saabů, Miníků, Fiest... Na suchém asfaltu, ano jen silná zadokolka bez asistentů.

Drifter se starším BMW poničil na parkovišti několik aut. Po zveřejnění videa se raději přihlásil

K řízenému smyku se ke své smůle vybral místo s kamínky a kamerou, která jeho jízdu zachytila
30.09.2021 10:16
|
12
Reklama

Divoká oslava driftem: Po vítězství na Euru se v Italech prolnula vášeň k fotbalu i ke krásným autům

Nadšenec s pětapadesát let starou Alfou dokonale vygumoval kruhový objezd
12.07.2021 11:48
|
0
Reklama

Místo driftu s mercedesem má řidič z Brna ostudu jak Brno. A oplétačky s policií k tomu

Městské kamery zachytily buď jeho ztrátu kontroly nad autem, nebo pokus o filmovou otočku
23.04.2021 07:01
|
8

Driftování s BMW může být i na sněhu hodně žhavou záležitostí. Řidiči v Pardubicích auto shořelo

Sníh láká řidiče k jízdě dveřmi napřed, ale policie varuje, že takovou jízdu tolerovat nebude
09.02.2021 13:30
|
0

Opel Astra může být spolehlivou ojetinou. Důležité je ale datum výroby

Zjišťovali jsme, jak si oblíbený rodinný kombík a hatchback vedou ve statistikách německých STK
01.02.2023 18:04
|
1

Lidé se zbytečně bojí koupě auta z USA. Díly jsou levné, dodání rychlé a poruchovost minimální

Otestovali jsme pravý americký muscle car Dodge Challenger za cenu dobře vybavené Škody Octavia
27.01.2023 07:49
|
25
Reklama

Některým levným autům je lepší se vyhnout. Nejsou vůbec bezpečná, prozrazují nárazové testy

Vyhledali jsme nejlevnější nová auta na českém trhu a zjišťovali, jak si vedou v testech bezpečnosti
25.01.2023 15:27
|
8

Ceny pohonných hmot jsou v Česku nižší než ve většině Evropy. Dražší naftu mají už i v Polsku

Podle analytiků se však v nadcházejících měsících opět dočkáme zdražení. Důvodů je hned několik
25.01.2023 11:59
|
1
Reklama
Autosalon TV