Reklama
Řidičův chleba

Dacii se v Česku daří, v soukromém sektoru patří mezi nejoblíbenější značky. Renault se propadl

Skupina Renault neměla vůbec špatný rok. Povedlo se jí prodat velké množství levných aut i dodávek
Zdroj: Tiskový servis Dacia

I když byl rok 2022 pro automobilový průmysl kritický, některým značkám se překvapivě dařilo. S krizí, kterou způsobila pandemie a válka na Ukrajině, si v Česku velice dobře poradila Dacia. Výrobce levných aut dokázal meziročně navýšit prodeje a dostat se na nejvyšší příčky hned v několika segmentech. Oproti tomu sesterské společnosti Renault se u nás moc nedařilo. Naopak malý úspěch zaznamenala sportovně zaměřená značka Alpine, která zvedla prodeje o 800 procent. Na tiskové prezentaci to prozradilo české zastoupení skupiny Renault. 

Češi Dacii chtějí

Jestli se nějaké značce minulý rok vydařil, tak to byla rumunská Dacia. Ta zaznamenala navýšení prodejů v Evropě o 6,8 procenta (oproti roku 2021) a stala se třetí nejúspěšnější automobilkou v soukromém sektoru. Největší podíl na tom měly modely Sandero a Duster.

V České republice Dacia prodala celkem 9203 vozů a meziročně si tak polepšila o skoro 35 %. Češi nejvíce kupovali SUV Duster (4044 prodaných vozů) a malý vůz Sandero, který si pořídilo 2600 řidičů. Oba modely se u nás zařadily na druhou příčku nejprodávanějších vozů mezi soukromníky ve svém segmentu. Dařilo se i novince Jogger (1869 kusů) a nebo malému elektromobilu Spring. Ten si pořídilo rovných sto zákazníků. 

Na tiskové konferenci jsme se dozvěděli, že rumunská automobilka v brzké době plánuje představení nové generace modelu Duster a hybridní verze Dacie Jogger. Později bychom se také měli dočkat největšího SUV s názvem Bigster. 

Renault se v Česku propadl

Na rozdíl od Dacie se u nás nedařilo Renaultu. Bylo to především zapříčiněno ekonomickou krizí a nedostatkem vozů. Francouzi jednoduše nedokázali nasytit poptávku. I proto automobilka na českém trhu zaznamenala meziroční pokles o zhruba 30 procent (3856 vs. 5457 kusů). Nižší prodeje jsou především znát u nejpopulárnějšího modelu Clio. Malý vůz si loni pořídilo 1475 řidičů, což je skoro o tisíc méně než před rokem. 

Naopak v kategorii lehkých užitkových vozů Renault bodoval. Dokázal obhájit první pozici na trhu a i přes klesající trh zaznamenal rekordní počet prodejů v celé historii (2 827 kusů). 

Co se týče roku 2023 a automobilky Renault, tak doslova za dveřmi je nová generace modelu Espace. Brzo se také dočkáme rozsáhlé modernizace Clia a nebo hybridního Australu E-Tech.

Značka Alpine navýšila prodeje o 800 %

České zastoupení skupiny Renault nám také prozradilo podrobnosti o značce Alpine. Ta patří mezi největší skokany roku. Sportovně zaměřené automobilce se totiž podařilo na českém trhu meziročně navýšit poptávku o 800 procent. Číslo zní neuvěřitelně, ale je nutné zmínit, že Alpine v roce 2021 prodala pouze jeden vůz A110. Loni si sportovní kupé pořídilo osm řidičů, proto se ve statistikách ukázalo takto obrovské navýšení prodejů. 

Nicméně automobilka je spokojena. „Odhadujeme, že zájem o model A110 by se letos mohl ještě zvýšit. Předpokládáme, že prodáme deset vozů,“ řekla manažerka Alpine Jitka Skaličková. 
Reklama

Diskuze

*** - 20.02.2023 08:47:37
Také jsem na Dacii Loganu II za 6 let provozu závadu nezaznamenal, ty statistiky TUV Nord jsou jen vykonstruhovany lobing proti levnější konkurenci, stejně jako papir snese všechno i statistiky si lze upravit jak se líbí, proto to nečtu.
Luke - 19.02.2023 16:43:46
No, nevím jak kdo, ale musím se Dacie zastat. Mám Dacii DUSTER 6tým rokem a jediná závada byla prasklá žárovka. Chce to provádět pravidelnou údržbu. A auto jsem si nevybral kvůli penězům, ale vyhovuje pro použití do terénu a na naše “ dobré “ silnice.

Vyzyvatel oblíbených SUV je v Česku. Renault Austral sází na hybridní techniku a pohodlí

Vůz je v nabídce s manuální převodovkou i CVT. Nový full-hybrid přijde až letos na podzim
25.01.2023 17:31
|
1
Reklama

Za poslední rok Dacia Duster zdražila o víc než 80 tisíc korun. Stále je ale nejlevnější

Jedno z nejprodávanějších SUV loni upravovalo ceník celkem devětkrát. Vedle cen se měnila i nabídka
04.01.2023 13:36
|
0

Za málo peněz hodně místa. Dacia Jogger má větší kufr než Octavia Combi, potěší i holohlavé dlouhány

Mezi prvními v Česku jsme kompletně změřili rumunského křížence kombíku a SUV. Co na to konkurence?
03.02.2022 19:08
|
28

Supersport i luxusní skútr. Na trh míří nové modely značek Aprilia, Moto Guzzi a Vespa

Italové přichází s vylepšeným supersportem, výroční motorkou od Moto Guzzi a Vespou GTS
27.03.2023 07:49
|
0

Škoda pracuje na pojízdném semaforu a speciální přední masce, která má pomáhat chodcům na přechodu

Robot, který bude zastavovat auta. To není sci-fi, ale blízká budoucnost
24.03.2023 16:53
|
7
Reklama

Test BMW 230e xDrive Active Tourer: MPV, které jezdí lépe než většina hatchbacků na trhu

Vyzkoušeli jsme kompaktní rodinný vůz s výkonným plug-in hybridním systémem
21.03.2023 17:09
|
2

Vyzkoušeli jsme useknutý volant Tesly. Vyjet správně z kruhového objezdu je takřka nemožné

Americký elektromobil nabízí jedinečný tvar volantu, který se má stát revolucí. Není ale ideální
20.03.2023 13:26
|
14
Reklama
Autosalon TV