Reklama
Řidičův chleba

Chytrá autokamera umí varovat i před radarem. Testovali jsme špičkově vybavený model

Prověřili jsme kameru TrueCam H25 s bytelnou konstrukcí. Slibuje 4K video a má zajímavé doplňky
Zdroj: Tiskový servis TrueCam

Autokamera nemusí být dobrým pomocníkem jen při objasňování dopravní nehody. Chytřejší modely ohlídají auto i když je zaparkované, nebo dokonce dokáží varovat před radary a kamerami, které rozdávají pokuty. To je i případ modelu TrueCam H25, který jsme vyzkoušeli v redakčním testu. Model, jenž se v Česku prodává za 4990 korun, nabízí překvapivě bohatou výbavu a velmi dobré zobrazení. Jaké jsou jeho přednosti a nedostatky?

Skrytá na pohled

TrueCam nabízí tři řady kamer označené písmeny, tedy M jako magnetické, H jako „hidden“ skryté a A jako autentické. Testovaný model H25 má specifickou konstrukci, kdy je v jednom bloku přístroj i plocha k nalepení na čelní sklo. Pohyblivá je jen čočka na kloubu. Navíc tu nejsou ani přisvěcovací diody, které používají některé jiné modely. Díky tomu je zvenčí opravdu těžko rozpoznatelná a nedráždí ostatní řidiče nebo zloděje. Směrem dovnitř ale zase poskytuje solidní barevný displej s živým obrazem. I když to na první pohled není patrné, lepí se ke sklu jen přední destička, která slouží jako držák. Kameru tak lze i odejmout a schovat. Na skle pak zůstane jen nálepka s tenkým plastovým dílem.

Menu přístroje je přehledné a jasné. Jen si je potřeba chvíli zvykat na pětici totožných tlačítek a logiku ovládání s nimi spojenou. Kameru je vždy nutné mít připojenou do elektřiny, ať už pomocí USB kabelu do počítače nebo přes dodávanou 12V redukci do zásuvky zapalovače v autě. V krabici ale dostanete velmi názorný a stručný návod (samozřejmě v češtině), takže by problém neměli mít ani vyložení techničtí analfabeti.

U obsahu balení se ještě zastavme. TrueCam H25 ho má totiž bohatší než řada jiných konkurenčních přístrojů. Kromě kamery, dlouhého napájecího kabelu a dalšího pro připojení k PC, je tu totiž ještě sada náhradních nálepek 3M na čelní sklo, které navíc můžete podložit i fólií, aby byly ze skla dobře odstranitelné (oceníte, když budete častěji měnit auto). Je tu i sada svorek pro pevnější uchycení kabelu pod stropnici, malá špachtle na montáž, čtečka Micro SD karet do USB, váček pro přenos kamery a magnetka s anglickým nápisem „Natáčím si tvou jízdu.“ To je poměrně vtipný doplněk.

Bohatá výbava i pod „kapotou“

Autokamera nabízí hned tři rozlišení od 1920x1080 po 3840x2160, tedy 4K. Není důvod si nevybrat to nejvyšší, ve kterém stále stíhá 30 snímků za vteřinu, což je pro záznam z jízdy plně dostačující. Kamera se spustí jakmile dostane elektřinu, tedy v drtivé většině případů hned po nastartování a řidič se už nemusí vůbec o nic starat. Na displeji může sledovat živý obraz včetně času, který video využívá. Možnost je také stisknout tlačítko pro pevné uložení záznamu (hodí se při krizové události), jinak se video ukládá ve smyčce a poté, co dojde kapacita karty, se přemazává od nejstaršího záznamu dál.

Uložení videa nebo fotografie do nesmazatelné složky ale může spustit i G-senzor, tedy snímač otřesů. Pokud díky němu kamera vyhodnotí, že došlo ke kolizi nebo k nějakém problému, automaticky video uloží. Řidič si může nastavit citlivost ve třech krocích. My jsme během testu používali střední, takže se několikrát video uložilo po projetí hlubšího výmolu, což samozřejmě není zásadní problém. Doporučujeme si pořídit k přístroji vysokokapacitní Micro SD, TrueCam umí ukládat až na 256 GB kartu. Vybrat si lze přitom mezi minutovou, tříminutovou a pětiminutovou délkou. Nejdelší videa se i ve 4K vždy vejdou pod gigabajt. Na kartu by se tak mělo vejít asi 22 hodin záznamu bez přemazávání.

G-senzor ale pomůže i tehdy, pokud nejedete. Lze si totiž nastavit hlídání vozu, kdy se kamera spustí v zaparkovaném autě poté, co zaznamená pohyb. Může tak natočit třeba nešťastníka, který do vás omylem nacouval a pak ujel. Lze zapnout i časosběr a prostor před vozem tak monitorovat prakticky konstantně. Kamera je vybavena samozřejmě i GPS, díky kterému si pak lze v aplikaci přiřadit videa k mapě.

GPS ale pomáhá ještě s dalšími zajímavými funkcemi. Kamera nemusí během jízdy ukazovat živý obraz, ale reálnou rychlost vozu, která je podle GPS přesnější než na tachometru. Výborné je i varování před rychlostními kamerami, měřenými úseky nebo kontrolou jízdy na červenou. TrueCam na našich cestách upozornila téměř na všechna „nebezpečí“ a to nejen v Praze, ale i dalších menších městech. Před úsekovým měřením varovala například i v Litomyšli na výpadovce směrem na Poličku. Varování probíhá tak, že se ozve zvukový signál a kamera pak zobrazí povolenou rychlost a ikonu pro druh nebezpečí.

Jak natáčí?

Nejpodstatnější pro autokameru je ale kvalita jejího obrazu. Ta má totiž v řadě případů zásadní vliv na pomoc při vyšetřování nehody nebo jiné události. Čím kvalitnější obraz je, tím lépe je například čitelná registrační značka vozu a je vidět také více detailů. TrueCam je na tom velmi dobře, minimálně ve srovnání s podobně drahou konkurencí. Obraz je jasný, má solidní barvy a je stabilní. Na následujícím videu se můžete podívat na úsek jízdy po městě na nekvalitním povrchu. Všechna ukázková videa byla pořízena v rozlišení 4K, webový přehrávač ale umožňuje jen full HD. Reálná kvalita záběrů je tedy vyšší.

Autokameru TrueCam jsme vyzkoušeli i za poměrně nepříjemného počasí, kdy jsme vyrazili na dálnici D11 za prudkého deště. Ani tehdy nebyl problém přečíst třeba registrační značky okolo projíždějících vozů. Ukazuje to další video:

Poslední video ukazuje záběry z autokamery TrueCam pořízené v noci v Praze. Tam je překvapivě také velmi dobrý výsledek.

Plusů je víc než dost

Autokamera TrueCam H25 natáčí tedy velmi dobře a to není jejím jediným plusem. Sluší se ještě zmínit, že je možné video následně přenášet do aplikace v mobilu pomocí WiFi. Za pozornost stojí i fakt, že autokamera nepoužívá tradiční baterii, ale takzvaný superkondenzátor, který je odolnější vůči výkyvům teplot, což se v autě hodí. Nemožnost natáčení bez zapojení se zdá být nevýhodu, ale pokud má kamera sloužit svému účelu, majitel vozu si ji stejně pečlivě nainstaluje i s připojením k pomocí kabelu. Baterie tedy povětšinou potřebná není.

Výbava kamery je navíc velmi bohatá, dají se k ní dokoupit ještě další čočky, tedy pro natáčení prostoru za vozem a popřípadě i interiéru. V nabídce je dokonce interiérová kamera s infračerveným přísvitem, takže vidí dobře i za tmy (hodí se pro firmy s profesionálními řidiči nebo taxislužby). My bychom ocenili jiný systém přichycení na sklo, lepení není nejpraktičtější. Ideální je spíš přísavka. Každopdáně za 4990 korun se jedná o velmi dobrou koupi. Redakce Autosalonu ji proto může po testu jednoznačně doporučit.
Reklama

Diskuze

neuvedu - 16.11.2022 23:32:39
... před vámi nepřečtete, ceny PHM u čerpačky v protisměru taky nepřečtete. Záběry výrobce z noční jízdy jízdy vůbec nedopovídaly realitě. Gól byl, kdy odborný servis nacenil cenu opravy vyšší než stál nový výrobek! TrueCam nebrat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
neuvedu - 16.11.2022 23:28:06
TrueCam jsou čínské šmejdy za hodně peněz. NEKUPOVAT! Mám už druhou A6 (se zadní kam., montáž kabelů od zadní kamery a napájení skryté, montáž v odborném servisu, proto stejný typ koupen po odejití 1. kusu po záruce). Příšerný obraz, RZ auta 2 m před vámi

Kvůli neznalosti doplňkové zelené šipky dochází ke zbytečným nehodám. Řidiči nevědí, co znamená

Když na semaforu svítí zelená šipka umožňující odbočení, musí dát řidiči přednost v jízdě. Proč?
10.08.2022 07:30
|
59
Reklama

Nehoda, ze které mrazí - žena vběhla na červenou přímo před rozjetou dodávku. Přežila zázrakem

Těžce zraněná žena po nehodě ztrácela vědomí, první pomoc ji poskytli svědci i policisté
05.04.2022 14:00
|
5
Reklama

Cyklista málem přišel o život, když projel na červenou. Zachránila ho cizí nehoda

Muž zřejmě přehlédl nebo ignoroval semafor. Smetl by ho lexus, který nabouralo porsche
31.03.2022 07:42
|
2

Pojišťovny znají silnici v Česku, kde dochází k nejdražším nehodám. Za dva roky vyšly na 40 milionů

Druhé nejdražší místo má na svém kontě desítky nehod za 35 milionů korun
22.02.2022 18:06
|
5

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2

První svezení: Nová Toyota Yaris Cross je svižnější a tišší. Už bude jen hybrid, zvykněte si

Automobilka výrazně zapracovala na odhlučnění. Bezstupňová převodovka ale nemá ráda plný plyn
21.05.2024 16:06
|
1
Reklama

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama
Autosalon TV