Reklama
Řidičův chleba

Česko je pro motorkáře nebezpečná země. Největším rizikem jsou jezdci ve středním věku

V evropském srovnání jsou české silnice nebezpečnější než španělské nebo polské
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Česká republika se v evropském srovnání počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel řadí mezi nebezpečné země. Podle mezinárodní databáze silniční dopravy a nehodovosti IRTAD skončila na sedmém nejhorším místě z devatenácti zemí.

Motorkářský boom

Vysoká návštěvnost jarního veletrhu Motocykl 2023 na výstavišti v Letňanech a zacpané okolní komunikace jeho návštěvníky v okolí potvrdily oblíbenost motorek v Česku. Vždyť jen za poslední dva roky přibylo na našich silnicích skoro 48 tisíc nově registrovaných motocyklů. Loňský rok se stal nejlepším od roku 2008, protože bylo zaregistrováno 25,5 tisíce těchto jednostopých strojů.

„Oblíbenost motorek u nás vychází z tradice motosportu a motocyklové výroby. Je dobře, že jsme o tuto krásnou tradici nepřišli a inspiruje tolik lidí. Na druhé straně je ale také důležité, aby sami motorkáři i ostatní řidiči vnímali rizika spojená s vysokou intenzitou dopravy a rostoucím počtem motorek a nevytvářeli zbytečně situace, které mohou skončit tragicky,“ říká k vysokému počtu mrtvých motorkářů v českých dopravních statistikách ministr dopravy Martin Kupka.

Dvaašedesát mrtvých za rok

Pozitivní čísla prodejů motorek v roce 2022 zastiňují tragická čísla ze silnic a dálnic. V loňském roce u nás zahynulo 62 motocyklistů. Z toho čtyři lidské životy z toho vyhasly je kvůli tomu, že řidiči neměli při jízdě na hlavě přilbu! Do statistik se smutně zapsalo i 344 těžce zraněných motorkářů.

Zdaleka už neplatí zažitý názor, že tragické nehody na motorce jsou doménou mladých nevyježděných řidičů. Nehodová čísla naopak odhalují fakt, že nejproblematičtější skupinou jsou motorkáři ve středním věku, kteří si po čtyřicítce začínají plnit své sny. Jenže nebývají na často silných strojích vyježdění.

Zdroj: Centrum dopravního výzkumu (CDV) - Vize nula

Řidiči aut jako nebezpečí pro motorkáře

Dalším zásadním problémem je chování řidičů osobních aut k motorkářům a nerespektování jejich zranitelnosti. „To, že jsme se v evropském srovnání zařadili mezi země s nejhoršími výsledky z hlediska nehodovosti motocyklistů, považuji za takový zdvižený prst vůči všem účastníkům silničního provozu. Musíme si uvědomit, že motorkáři sice zaviní zhruba 60 procent nehod ve kterých figurují, to ale znamená, že ze 40 procent je vina na řidičích automobilů. Obě skupiny si tak musí uvědomit, že statistiky motorkářů, kteří na našich silnicích zemřou, mohou ovlivnit hlavně oni sami,“ připomíná vedoucí BESIP Tomáš Neřold.

Výsledky evropského srovnání nehodovosti motocyklistů vycházejí z Mezinárodní databáze silniční dopravy a nehodovosti (IRTAD), která porovnávala 19 evropských zemí z hlediska počtu usmrcených motocyklistů při dopravních nehodách za rok 2021 v přepočtu na 1 milion obyvatel. Česká republika skončila na 7. nejhorším místě, nejvíce usmrcených bylo evidováno v Řecku, nejméně naopak ve Švédsku.

Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 11.03.2023 19:08:36
Jezdím s/na čemkoli, ale takový prasárny jaký dělají autaři motorkářům v ČR jsem jinde po Světe neviděl. Jestli jede na motorce ho_v_a_do a chce se zabít, tak ať mě neveme s sebou-já mu v autě klidně uhnu.
Richard - 08.03.2023 15:13:58
Hodně lidí si v Česku si kupuje motorky k léčení nějakých svých mindráků a podle toho to na silnicích vypadá. Asi jako s těmi psy na sídlištích :) Nikde jinde jsem to neviděl.

Kvíz: Zkuste poznat všechny novinky z výstavy Motocykl Praha. Některé jsou znovuzrozené legendy

Na pražské výstaviště dorazil nespočet nových motorek. Poznáte je všechny?
05.03.2023 07:27
|
2
Reklama

Přes čtyřicet motocyklů včetně čtyř novinek. Honda ovládla výstaviště v Praze

Japonský výrobce nezůstal jen u přehlídky motorek. Návštěvníci si jich mohou venku pár vyzkoušet
03.03.2023 07:48
|
7

Praha a Brno budou jako Paříž a Frankfurt. Vystřídají se o motocyklovou výstavu i anketu

Liché roky budou patřit výstavišti v pražských Letňanech, v sudé se motorky objeví v Brně
12.09.2022 17:27
|
2

Test českého autoklubu ukázal, kterým pneumatikám se vyhnout. Špatně dopadly hlavně ty levné

Pláště z Číny měly při zkouškách podobné výsledky jako testované protektory
28.03.2023 07:42
|
1

Šmejdi k podvodům zneužívají značku Škoda. Automobilka na to upozorňuje videem s televizním moderátorem

Podvodníci využívají anonymní prostředí internetu. Lákají nabídkami k nákupu akcií i soutěžemi
27.03.2023 13:05
|
1
Reklama

Test prémiového SUV, Ford Explorer pod drobnohledem, výběr ojetého hatchbacku. Nový Autosalon ve středu

Otestujeme Lexus RZ, Ssangyong Rexton i bazarový Volkswagen Golf VII. A navštívíme Motocykl 2023
27.03.2023 10:25
|
0

Nafta ještě nekončí. Drží ji nad vodou zájemci o ojetiny, které láká výrazně levnější palivo

Prodeji ojetých dieselů pomáhá pád ceny nafty pod psychologickou hranici 36 Kč za litr
20.03.2023 15:33
|
1
Reklama
Autosalon TV