Reklama
Retro

Poklady stodol a garáží: Unikátní Tatra 613 kupé existuje v jediném kusu, sedačky z ní uzmul Husák

Překrásný dvoudveřový vůz s designem od studia Vignale po mnoha peripetiích opět jezdí
Zdroj: Martin Mičánek pro Autosalon.tv

Existuje mnoho legendárních typů aut. A pak existují legendární auta ve smyslu jednotlivých kusů. Někdy jde o vozy s mimořádnou závodní historií, jindy se slavnými majiteli nebo zvláštním osudem. Speciální kategorii představují ty, jichž byl vyroben jediný kus. Tahle Tatra je jedním z nich.

Krátký život originálu

Když v kopřivnické Tatře ve druhé polovině 60. let přemýšleli nad modernějším nástupcem typu 603, jednou z důležitých otázek byl návrh tvarového řešení karoserie. Vybíralo se z několika designérských studií (bez výjimky italských), nakonec padla volba na slavnou turínskou karosářskou firmu Carrozzeria Alfredo Vignale. Smlouva o spolupráci byla podepsána v lednu 1968, jejím obsahem bylo dodání tří kompletních funkčních prototypů, jedné holé karoserie, jedné makety a samozřejmě příslušné dokumentace.

První vůz dorazil z Itálie do Kopřivnice v dubnu 1969, zbývající dva v červnu. Dva z prototypů velké reprezentativní limuzíny se vzhledově velmi blížily budoucí sériové podobě Tatry 613, ale třetí z nich jako by pocházel z jiného světa. Šlo totiž o dvoudveřové kupé kategorie GT, navíc vedle usedle tmavě nalakovaných čtyřdveřových limuzín v zářivé světle zelené metalíze.

Dnes už lze jen těžko říct, jaké pohnutky vedly k objednávce návrhu tak vzdáleného socialistickému realismu tehdejší doby. Snad se uvažovalo o exportu na západní trhy kvůli získání tak potřebných deviz, snad šlo o výsledek uvolněnější atmosféry konce 60.let. A možná to Kopřivničtí v euforii schválené spolupráce s kapitalistickou cizinou prostě jen zkusili a šťastnou náhodou se nenašel nikdo, kdo by kupé z objednávky škrtl.

Samotný pobyt dvoudveřového prototypu v Československu už ale šťastnými náhodami příliš neoplýval, spíše naopak. Nedlouho po zahájení jízdních zkoušek s ním řidič Josef Chovanec těžce havaroval, když pravou přední částí narazil do stromu. Řidič naštěstí přežil, ale následky pro vůz byly fatální: podlaha i karoserie se na úrovni sloupku B zlomily směrem vzhůru, pravé přední kolo bylo vraženo hluboko dozadu. Vrak dvoudveřového vozu skončil uložený pod plachtou v jedné z hal kopřivnické továrny a víceméně zapomenut. Nadlouho, ale nikoliv navždy.

Tady soudruh by měl zájem

Po několika letech se v Kopřivnici ocitl jeden z významných funkcionářů KSČ z Bratislavy. Zřejmě jen náhodou se dozvěděl o existenci havarovaného prototypu a vynutil si jeho opravu do provozuschopného stavu. Tatrováci samozřejmě použili to, co bylo tehdy k dispozici, tedy díly ze sériového provedení limuzíny Tatra 613-2 a některé další specifické součásti. Šlo zejména o velké přední reflektory, pocházející z Mercedesu a později používané v Tatrách 613 Special. V elegantní karoserii kupé se ale vyjímaly opravdu podivně.

Opravený vůz byl nalakován na červeno a zamířil do Bratislavy, kde také v následujících letech jezdil. Používala jej prý především dcera zmíněného vysoce postaveného soudruha, ale zřejmě nepříliš intenzivně. Z té doby se také dochovala kopie technického průkazu vystaveného v roce 1981, kde je uvedena „přestavba po úplné havárii“ a „oprava karoserie“, provedená v roce 1978.

Číslo podvozku zůstalo zachováno, jako výrobce karoserie je uvedeno „Vignale – Tatra“ a rok 1969. Je tudíž jisté, že onen červený vůz využil dostupné součásti z původního zeleného prototypu Vignale, a nešlo tedy o úplnou celkovou novostavbu druhého dvoudveřového vozu „na zelené louce“ , jak se někdy tradovalo.
Reklama

Zmrtvýchvstání

K dalšímu zlomu v osudech kupátka došlo až po sametové revoluci, kdy jej koupil jistý slovenský veteránista a milovník vozů Tatra a po čase – už v novém století – se rozhodl vrátit mu vizuální podobu co možná nejbližší původnímu provedení kupé ve Vignaleho zelené barvě. Karoserie byla odstrojena a zcela očištěna, přičemž se zároveň ukázalo, které části pocházejí z původního italského prototypu a které později dodělávali v Kopřivnici.

Například nová střecha byla navázána mezi sloupky B a C. Karoserie ovšem vyžadovala nemálo úprav, zadní i přední čelo měnilo podobu kvůli jiným světlometům. Dnes má restaurovaný vůz stejná světla jako v roce 1969, a sice přední z dodávkového Renaultu a zadní (kromě couvacích) z Fiatu 124. Při opravdu detailním pohledu a srovnání s dobovými fotografiemi lze najít rozdíly, třeba poloha zámku prozrazuje, že boční dveře byly při renovaci vyrobeny ze dvou rozříznutých a svařených dveří limuzíny T613. Z ní také pocházejí disky kol i jejich středové kryty, zatímco prototyp měl kola z tehdejšího Porsche 911.

Mnohem výraznější rozdíly jsou patrné v interiéru. I tady si signore Vignale při stavbě prototypu trochu pomohl a použil přední sedačky z Maserati Mexico, které jeho firma navrhovala před Tatrou. Původní pár sedaček byl z kupé po havárii vymontován a do své osobní 613 si je prý nechal instalovat sám generální tajemník KSČ, dr. Gustáv Husák. Palubní deska byla v roce 1978 kompletně převzata ze sériové šestsettřináctky, pouze do ni byly domontovány elektrické ovladače bočních oken.

Paradoxně asi nejméně zajímavé na celém voze je poháněcí ústrojí. Do původního prototypu byl v Itálii zabudován motor Tatra 603 k, ovšem upravený pro uložení nad zadní nápravu (zatímco v T603 se nacházel až za nápravou). Nová, větší jednotka pro šestsettřináctku totiž ještě nebyla k dispozici. Jakmile ji ale Kopřivničtí připravili, byla do kupé – jakožto do první Tatry 613 vůbec – namontována, a to ještě před jeho osudovou havárií. Nicméně opravené červené kupé obdrželo povětšinou novou, zcela sériovou mechaniku z Tatry 613-2, a to jak motor, tak převodovku, nápravy a další díly.

Jiný svět

Svezení v kupé se prakticky neliší od jízdy s běžnou Tatrou 613, mírně kratší rozvor není v běžných rychlostech nijak patrný. Jediný podstatný rozdíl znamenají velmi pohodlná, kůži potažená přední sedadla původem z Maserati. Doslova fantastický je výhled, který tenké přední a boční sloupky skoro vůbec neruší.  Zezadu se typickým zvukem ozývá vzduchem chlazený osmiválec, na převodovku a řízení bez posilovače je lépe příliš nespěchat.

Mezi záplavou šedých a stříbrných aut na dnešních silnicích zelená metalíza kupé doslova svítí a přitahuje pohledy okolí. Pamětníci období černých služebních šestsettřináctek pak překvapeně hledí na mix známých tvarů a detailů s dvoudveřovou karoserií a zcela odlišnou přídí a váhají, kam vůz zařadit. Jedno jisté, cena italsko-českého kupé je dnes astronomická.
Reklama

Diskuze

Kimo - 24.07.2022 18:00:13
Je to krásné auto, i když původní prototyp byl hezčí hlavně v interiéru. Kdo uzmul původní sedačky je dnes už celkem jedno. Velký dík patří všem, kteří se na renovaci podíleli, aby se vůz zachoval pro příští generace a občas jej ukáží i ostatním.
ubožáci - 11.06.2022 15:51:40
Trapní stupidové,DR. Husák se významnou měrou podílel na vybudování tohohle kdysistátu,který jste vy ,zločinní lžidokradi do puntíku rozkradli a zadlužili.Lidem zde už nepatří ani pod vlastní botou kamínek.Až nás Rusové osvobodí,budete potrestáni provazem

Tatra postavila opravdickou formuli 1. Místo velkých cen jezdila T-607 potupně ve službách Svazarmu

Unikátní monopost doplatil na bolševickou zabedněnost a na Západ nikdy nevyrazil
22.08.2021 20:16
|
10
Reklama

Tatra 613 T měla být Range Roverem z Kopřivnice. Na další velké SUV Česko nakonec čekalo 30 let

Spojení zkušeností s vývojem terénních vozidel a luxusních limuzín se přímo nabízelo
01.05.2021 19:30
|
9

Poklady českých stodol a garáží: Tatra 603 měla krycí jméno Valuta. Dnes stojí jako nové BMW M3

Šestsettrojka vznikala zprvu ilegálně, nakonec se vyráběla dvacet let. Vozila papaláše i závodila
27.09.2020 08:22
|
16

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV