Reklama
Ojetiny

První auto za vysvědčení má být levné a bezpečné. Vybrali jsme pět ojetin, které to splňují

Pokud hledáte vůz pro čerstvě plnoletého potomka, zkuste bazarovky do 100 tisíc. Výběr je široký

Škoda Fabia

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Stálice mezi českou klientelou by měla být určitě na seznamu mezi TOP výběrem. Nejenže za ni neutratíte příliš peněz, ale také se odvděčí nízkou spotřebou a pokud bude potřeba vyměnit nějaký díl, nebude to stát hromadu peněz. První generaci byste před koupí měli rozhodně nechat prověřit a nakupovat od dobrých prodejců. Pozor na stočený tachometr, to by vás po pozdějším zjištění mohlo mrzet a především stát dost peněz.

Co se týká motoru, často se setkáte s nabídkou atmosférického tříválce 1.0 MPI, který bude jezdit levně nebo 1.2 TSI, který se nachází i v novějších modelech, tedy i v třetí generaci. Ten se ale nehodí příliš na krátké trasy a je nutné počítat s vyšší žravostí. U hodně starých kusů je nutné dbát na antikorozní ochranu, protože právě koroze je velkou bolestí tohoto vozu.

Zaujala nás: Škoda Fabia 1.2 HTP (2006) s klimatizací, 147 000 km, cena: 52 000 Kč

Renault Clio

Zdroj: tiskový servis Renault

Sice se jedná opět o auto, které zcela neoslní, ale pokud někdo netouží po voze za několik set tisíc korun, může být Clio vhodnou volbou. V bazarech ho seženete za nižší řády desetitisíců. Navíc je to spolehlivý vůz, který tak může sloužit ještě další léta. Při výběru sáhněte po modelu od roku výroby 2010 a především pak autech, které mají motor o objemu 1.2, jež je populární a je pověstný svou životností.

Druhou možností je pak 1.5 dCi. Tu ocení všichni, kteří musí každý den cestovat daleko. Jedná se také o jeden z modelů, jež nerezne. Pravidelná výměna oleje je už samozřejmostí a neměla by se podceňovat.

Zaujal nás: Renault Clio 1.2 55 kW (2011), 41 500 km, cena: 89 000 Kč

Hyundai i20

Zdroj: Tiskový servis Huyndai Motors

I starší Hyundai i20 patří mezi levnější kousky v bazarech. Sice mladé za volantem neoslní svou krásou, ale za to se v něm parádně vyjezdí. V nabídkách se dívejte po faceliftu a především po 1.2 s výkonem 86 koní.

Motor je spolehlivý a vydrží ještě další dekádu bez výrazných problémů. Samozřejmě součástí trvanlivosti jsou i pravidelné servisní prohlídky a výměny olejů. Ceněná je také spotřeba, která se pohybuje mezi 5 až 6 litry na 100 kilometrů.

Zaujalo nás: Hyundai i20 1.25 (2013), najeto: 98 000 km, cena: 99 000 Kč

Opel Corsa

Zdroj: Tiskový servis Opel

Opel Corsa má v bazarech velmi širokou nabídku. Nejlevnější kousky se prodávají jen za desítky tisíc korun. Jde ale o velmi staré a nespolehlivé modely, které vznikly i před rokem 2000. My doporučujeme podívat se po novějších kouscích, i desetileté vozy se vejdou do 100 tisíc korun. Je jich ale samozřejmě méně. Nejrozšířenějším motorem je benzinová jedna-dvojka, která na takový vůz stačí. Pozor si dejte na korozi, kontrola podvozku a případných oděrek, pod kterými by auto mohlo začít "kvést", je samozřejmostí.

Zaujalo nás: Opel Corsa 1.2, najeto: 135 000 km, cena: 99 900 Kč

Seat Ibiza

Jednoduchý, levný, ale i stylově zajímavý. Takový může být ojetý Seat Ibiza, který zaujme zejména mladé řidičky. Do hranice 100 tisíc korun lze sehnat solidní kousky, které pochází někdy až z roku 2010. Na palubě najdete známou plejádu spalovacích motorů koncernu, ať už jde o atmosférické jedna-čtyřky nebo klasickou jedna-dvojku „HTP“. My se doporučujeme vyhnout hlavně naftovým agregátům, které jsou u auta pro první ježdění většinou zbytečné.

Vybrali jsme: Seat Ibiza 1.4i (2009), najeto: 152 000 km, cena: 96 480 Kč
Reklama
Autosalon TV