Reklama
Ojetiny

Originální Škoda Yeti nebo nevýrazný VW Golf Plus? V bazarech je nutné si dát pozor na oba dva

V obou případech se jedná o poměrně mladá auta, takže z hlediska techniky moc problémů není
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto a Volkswagen

Na první pohled jde možná o trochu nesourodou dvojici, ale každý, kdo mezi ojetými vozy hledá normální prakticky řešené auto, si může do seznamu klidně připsat vedle Volkswagenu Golf Plus také Škodu Yeti. Poradíme, na co si u těchto dvou aut dát v bazaru pozor.

Škoda Yeti - cenu si drží hlavně čtyřkolky

Škoda Yeti není na českých silnicích a tedy i bazarech žádným nedostatkovým zbožím. Celkem je u nás registrováno 41 510 kusů, což tvoří dobrou bázi i pro bazarový trh, kam se tyto modely vzhledem ke stáří stále častěji dostávají do nabídky.

Kromě zajímavého designu, který byl předmětem diskuzí už v době představení v roce 2009 a který se ukázal jako skutečně nadčasový, potěší Škoda Yeti také svou konstrukcí. Má tuhou karoserii, takže se s ní příjemně jezdí, a to i v zatáčkách. Ke kladům patří i vyšší světlost a krátké převisy, které i verzi s pohonem přední nápravy pomáhají zdolat kdejakou terénní nástrahu. Z praktického hlediska je výrazným plusem možnost vyjmout zadní sedačky, což není u dnešních SUV ani zdaleka běžný standard.

Z hlediska motorizací u nás dlouhodobě převažuje nafta (57 %), nejčastěji v podobě motoru 2.0 TDI (81 kW). Automatem je vybaveno pouze 7 % vozů. Z hlediska pohonu je poměr mezi jednou hnanou nápravou a verzí 4x4 vzácně vyrovnaný (49 % : 51 %). V bazarech nejčastěji narazíte na Škodu Yeti v bílé, šedé nebo hnědé barvě. Zejména poslední jmenovaná autu vyloženě sluší.

K záporům tohoto modelu patří vyšší cena ojetých aut (velmi dobře si drží cenu), menší zavazadlový prostor a omezenější místo na zadních sedadlech. Koroze se může vyskytnout v oblasti zadních blatníků a také v místech, kde se odře lak od nárazníků. Rovněž spotřeba paliva je kvůli vyšším odporů o něco vyšší. U motorů dejte ruce pryč benzinového agregátu 1.8 TSI a od dieselu 2,0 TDI EU5 s AdBlue. Naopak z cen servisu a náhradních dílů nějaký přehnaný strach mít nemusíte.

Škoda Yeti: Na kolik přijde?

Jak bylo řečeno, drží si Škoda Yeti velmi dobře svou cenu. Prodej byl ukončen v listopadu 2017, a tak jsou čtyřleté ojetiny těmi nejmladšími. Pokles ceny je u nich podle společnosti Cebia 39 %, u verzí s pohonem všech kol je pokles ceny ještě pomalejší, neboť jsou i mezi ojetinami žádanější.

Nabídka je v českých bazarech poměrně solidní. Nejstarší a nejvíce ojeté exempláře (i přes 300 tisíc najetých km a rok výroby cca 2010) ale stále stojí lehce přes 100 tisíc korun. Kolem 160 tisíc Kč už se nabízejí novější exempláře a cena spíše odráží motor, výbavu či najeté kilometry - tady záleží na preferenci každého zájemce. Rozumné exempláře lze najít v cenovém rozpětí od 220 do cca 280 tisíc Kč. Naopak modely z konce produkce, v plné výbavě, s automatem a pohonem všech kol stojí klidně i přes 550 000 Kč, a to i přesto, že mají najeto přes 80 tisíc kilometrů. 
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Volkswagen Golf Plus

Z hlediska designu a koncepce je Volkswagen Gol Plus, tedy jakási "nafouknutá" verze golfu, naprosto šedou myší, které si nikdo nevšimne. Co je pro jednoho nevýhodou, může být však pro introvertní řidiče hledající nenápadnost přidanou hodnotou. Nuda zvnějšku je patrná i na fádním pojetí interiéru, který je funkční, ergonomicky v pohodě, ale bez jakéhokoliv kreativního nápadu.

Byť je u nás registrováno celkem 12 713 kusů tohoto modelu (mimochodem je to pouhých 7 % ze všech registrovaných golfů), je nabídka v bazarech rovněž velmi pestrá - zhruba poloviční ve srovná ní s modelem Yeti. Většinu z vozů (63 %) tvoří individuální dovozy, poměr benzinových a naftových motorů je poměrně vyrovnaný (55 % ku 45 %). Automat má necelá desetina nabízených vozidel. Z barev dominuje šedivá, modrá a černá.

Volkswagen Golf Plus potěší majitele svou překvapivou prostorností, kvalitou zpracování a zpravidla solidní výbavou, což je důsledek i již zmíněných individuálních dovozů lépe vybavených aut ze zahraničí. Kvůli tomu je ale naopak zase nutné mít se více na pozoru při pátrání po skutečném původu a historii konkrétního auta - prověření by tak mělo být samozřejmostí.

U motorů lze za povedený považovat zejména turbodiesel 1.6 TDI, naopak ruce pryč dejte okamžitě od problémového benzinového agregátu 1.4 TSI "twincharger". Ze servisního hlediska patří k výhodám tohoto modelu i dostupnost náhradních dílů a jejich rozumná cenová hladina, zejména pak u dílů z druhovýroby.

Volkswagen Golf Plus: Na kolik přijde?

Také modely značky Volkswagen patří tradičně k těm, které si dobře drží cenu. Cebia uvádí pokles hodnoty po sedmi letech o 52 %, což je poměrně málo. Jedním z důvodů je obecný nedostatek "obyčejných" aut s vysokou užitnou hodnotou a rozumnou spolehlivostí - tedy přesně takových, jako je Golf Plus.

I přesto, že je u nás oproti modelu Yeti registrována pouze zhruba čtvrtina Golfů Plus, je nabídka tohoto modelu v bazarech zhruba poloviční. Exemplářů na výběr je tedy dost a na rozdíl od Škody Yeti, začínají ty nejojetější exempláře na částkách už kolem 40 tisíc Kč. Takové kusy ale ke koupi doporučit vesměs nelze. Už od 100 tisíc Kč se ale začínají objevovat exempláře, které při troše štěstí mohou ještě chvíli dobře sloužit. 

Z hlediska jistoty a dlouhodobějších služeb je ale vhodné se soustředit na nabídku v cenové hladině kolem 200 tisíc Kč. Nejdražší ojeté exempláře jen zřídka překročí hranici 300 tisíc Kč, což je způsobeno také tím, že se jedná o poměrně starý model, jehož výroba skončila v roce 2014, kdy jej nahradil Golf Sportsvan.
Reklama

Diskuze

Erik - 20.03.2022 01:14:11
Takže to pomohlo? Já mám právě problém s kouřivostí a slabším výkonem. Na jakém motoru jste to dělal? Také mám octávii.
Petr - 15.03.2022 01:07:33
Když jsem našel inzerát na octavii za 50 tisíc, která byla v celkem pěkném stavu, ale hodně jí kouřil motor, tak jsem to vzal a dekarbonizaci vyzkoušel. Auto teď šlape jako hodinky.

Na prodej je luxusně vybavený obytný stroj pro dobrodruhy. Stojí méně než chata na Sázavě

Na palubě nechybí topení ani klimatizace. Elektřinu uchovávají baterie Tesla, spaní je pro dva
17.01.2022 12:08
|
7
Reklama

Koupí ojetiny investice nekončí. Na servis si schovejte aspoň pětinu ceny vozu, radí odborníci

Čím složitější auto, tím náročnější údržba. Kontrola v servisu před koupí není samozřejmostí
17.01.2022 07:22
|
3

Passat má mezi ojetinami stylovou alternativu, která často vyjde až o 350 tisíc korun levněji

Renault Talisman je výhodnější než známější konkurenti. Umí ale nabídnout podobné služby?
16.01.2022 07:58
|
13

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
4

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1
Reklama

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5

Velký test 50 letních pneumatik dopadl jen pro pětinu z nich dobře, sedm absolutně propadlo

Testy pneumatik německého autoklubu jsou už půl století zajímavým vodítkem pro spotřebitele
06.03.2023 13:30
|
13
Reklama
Autosalon TV