Reklama
Ojetiny

Ojetá MPV Fiat 500L a Toyota Verso jsou lepší volbou než oblíbenější konkurenti Touran či Scénic

Oba kompaktní rodinné víceúčelové vozy nabídnou až sedm míst pro posádku

Fiat 500L (2012-2021)

Zdroj: Fiat

Ačkoli v tuzemsku nepatří nástupce modelu Idea k neprodávanějším modelům, na evropském trhu si ho motoristé zamilovali. V inzerci můžete narazit kromě pětimístné verze také na provedení Living, které má o dvacet centimetrů delší karoserii a vzhledově nemusí na každého působit zrovna souladně. Výhodou prodloužené varianty je fakt, že nabízí sedm sedadel, popř. větší zavazadlový prostor (místo klasických 500 litrů pojme v pětimístné uspořádání až 638 litrů). Kromě toho je možné narazit na oplastovanou variantu Cross do lehčího terénu (jen v standardní délce).

Ač se 500L tváří, že vyrostla z malé pětistovky, ve skutečnosti tomu tak není. Díly náprav jsou specifické jen pro tento model. Zadní sedačky jsou asymetricky dělené a obě části lze samostatně posouvat i překlápět. Sedí se zde pohodlně a podlaha je téměř rovná a s minimálním středovým tunelem.

Žádný motor není špatný

Pod kapotou může pracovat dvouválec 0.9 TwinAir zajišťující velmi dobrou dynamiku. Jízda s ním je ovšem vyloženě specifická zejména ve smyslu nutnosti udržování vyšších otáček a ne každý řidič ji přijde na chuť. Navíc není tak úsporný, jak bychom od něj očekávali. Zajímavostí dvouválce je fakt, že umí být při jízdě ustálenou rychlostí velmi tichý.

Čtyřválcová atmosférická čtrnáctistovka působí oproti dvouválci s turbem paradoxně ospaleji. Když po statisících kilometrů ztratí kompresi, nelekejte se vážné závady – v praxi bývá jen propálené těsnění pod hlavou mezi válci. Osobně bychom čtrnáctistovku nebrali.

Silnější verze 1.4 T-Jet je z benzínových motorů právem nejvyhledávanější. Přeplňovaný čtyřválec se vyznačuje příkladnou pružností a tichým projevem. Spotřeba se stejně jako u dvouválce více než u atmosférických motorů nebo dieselů odvíjí od jízdního stylu. D8 se s ním jezdit lehkou nohou úsporně, nebo dynamicky, kdy ale vůz dost žere.

Bát se není potřeba ani malého dieselu 1.3 Multijet. Agregát s pošramocenou pověstí sice nepotěší klepavým zvukovým projevem a přítomností jen pětirychlostní převodovky. Problémy s ním ale nebývají.

Silnější diesel 1.6 Multijet je nejrozumnější motorizací. Disponuje točivým momentem srovnatelným s konkurenčními dvoulitrovými diesely, je tichý, spolehlivý a relativně úsporný. Do roku 2014 Fiat montoval verze 77 kW s pevným turbodmychadlem, od tohoto data silnější 88 kW s proměnnou geometrií lopatek statoru.

Výhodou motorů od italské automobilky je fakt, že otravný stop-start u nich lze stiskem tlačítka trvale vypnout, což je u konkurenčních vozů věc nevídaná.
Reklama

Problémy se mu vyhnuly

Fiat se snažil z obliby klasické "pětistovky" vytřískat maximum a v případě derivátu 500L se to podle nás povedlo. Originální MPV je hezké, praktické, prostorné, spolehlivé a má zdravá srdce. Navíc nestojí majlant. Co víc si přát?

Toyota Verso (2009-2018)

Zdroj: Toyota

Toyota Verso nahradila ve výrobním programu v roce 2009 hned dva modely - Corollu Verso a větší Avensis Verso.

Verso vyráběné v Turecku sdílí techniku s Avensisem vyráběným od roku 2008, vzadu se ale musí spokojit z prostorových důvodů s vlečenou nápravou.

Po otevření dveří bouchne do očí asymetricky umístěná přístrojová kaplička, která při faceliftu v roce 2013 dostala bílé podsvícení budíků. Na netradiční rozložení palubní desky si lze vcelku rychle zvyknout.

Kabina je prostorná a samostatná sedadla v druhé řadě lze jednotlivě sklápět a vytvářet tak naprosto rovnou ložnou plochu. Přístup do druhé řady sedadel je ukázkový a samotná sedadla jsou plnohodnotná s překvapivě dlouhým sedákem. Případnou třetí řadu sedadel lze považovat pouze za nouzovou, navíc při obsazení všech sedmi míst zbývá za sedadly pro zavazadla pouhých 155 litrů využitelného objemu.

Benzínové motory jsou příjemné

Pod kapotou hledejte zážehové čtyřválce se zdvihovým objemem 1,6 nebo 1,8 litru. Jsou to motory ze staré školy, které aby něco předvedly, potřebují otáčky. Jsou tiché a kultivované. Slabší jednotka se hodí na kratší cesty, kdežto osmnáctistovka je plně použitelná i na delších trasách za plného obsazení. Osmilitrová spotřeba pak není nic strašného.

Diesel 1.6 D-4D původem od BMW je tichý a přes těžší převody celkem dynamický. Motoru v japonském voze prospěly kratší servisní intervaly. Proto u Versa není s těmito diesely tolik problémů jako u vozů mnichovské automobilky.

Dvoulitrový diesel D-4D montovaný do faceliftu není vůbec špatnou volbou. Má jednodušší filtr pevných částic a umí jezdit se spotřebou do šesti litrů.

Diesel 2.2 D-CAT byl nabízen ve dvou výkonnostních verzích (110 a 130 kW), přičemž slabší čtyřválec se spoléhal na spojení s automatem, kdežto silnější jednotka sázela na manuální převodovku. Dlouhé převody přispívají ke slušné spotřebě paliva, ale dynamika zejména silnější verze je zklamáním. Velké diesely si rozhodně nepořizujte na krátké jízdy, ty dva-dvojkám nesvědčí.
Reklama

Nudná ale praktická

Toyota Verso působí nudně, je ovšem praktická a nebývá s ní tolik problémů jako s německou či francouzskou konkurencí. Verso nepřitahuje podvodníky a u českých ojetých exemplářů potěší možnost prověření servisní historie přímo na webu Toyoty. Verso bylo navíc vždy volbou soukromníků a kilometrové proběhy nebývají extrémní. Nevýhodou může být omezenější nabídka ojetin a pořizovací ceny srovnatelné s prodávanějšími konkurenty.
Reklama
Autosalon TV