Reklama
Ojetiny

Místo slušné ojetiny vylítaný šrot. Muž koupil Škodu Superb stočenou o půl milionu kilometrů

Stáčení kilometrů je mezi podvodníky oblíbená nekalá praktika, kterou zvýšují cenu prodávaného auta
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Češi i Slováci jsou přeborníky v nakupování levného zboží. Zatímco ale u potravin a mnoha dalších věcí se šetřit bezpochyby vyplatí, při nákupu ojetého auta už to tak jasné není. Samozřejmě můžete mít štěstí a od německého důchodce koupit prakticky zánovní kousek bez škrábanců za překvapivě nízkou cenu. Nebo štěstí mít nemusíte a dopadnete jako nový majitel Škody Superb na Slovensku. Ten ji sice koupil také levně, ale poté co zjistit její reálný nájezd, se pořádně zděsil.

Voňavka z Nizozemska

Stáčení kilometrů je i v dnešní době stále velmi častým nástrojem podvodníků, jak ze starého auta vyždímat co nejvíc peněz. Obvykle se však tachometry stáčejí o tisíce, maximálně desetitisíce kilometrů. V případě Škody Superb, která doputovala z Nizozemska na Slovensko, to však bylo ještě mnohem víc. Nový majitel si ji pořídil s vědomím, že jde o auto v hezkém stavu, prostornou kabinou a kufrem, úsporným naftovým motorem a hlavně s ohledem na nízkou cenu stále ještě lákavým nájezdem kilometrů okolo 275 tisíc.

Určitě tedy počítal s nějakými skrytými technickými závadami. S tím, co ale nakonec zjistil, rozhodně nepočítal. Po ověření v celostátním rejstříku Ministerstva dopravy SR mu totiž vyjel záznam, na němž bylo vidět, že původní majitel stočil Škodu Superb o neuvěřitelných 463 685 kilometrů, informoval o to server rpzv.sk. Ve skutečnosti tak měla mladoboleslavská vlajková loď najeto téměř tři čtvrtě milionů kilometrů!

Problém je, že kdyby si toho nevšiml, nejenže by nakonec prodělal, ale zároveň by riskoval bezpečnost celé posádky.  „Auto se stočeným tachometrem má mnohem nižší reálnou hodnotu, než za jakou jej koupíte. Podle odhadů stočení o 100 tisíc km může vygenerovat neoprávněný zisk ve výši 15 až 20 procent z ceny auta. Kupující tak nechtěně investuje do vozidla s nižší hodnotou a kratší životností,“ vysvětluje slovenské ministerstvo dopravy skrze portál rpzv.sk.

Stočené kilometry pak samozřejmě nezmizí beze stopy, takže poznamenán zůstane hlavně technický stav. „Takové auto vyžaduje častější údržbu a opravy, čímž se zvyšují celkové náklady na jeho provoz. Kupující tak čelí neočekávaným výdajům a zvýšenému riziku poruch v budoucnosti,“ završuje komplikace spojené s koupí stočeného auta ministerstvo dopravy.

Zdarma také v Česku

Ověřit si zdarma skutečný stav tachometru u vašeho auta můžete také v Česku skrze Portál dopravy na webu kontrolatachometru.cz. Tím to ale zdaleka nekončí, Portál dopravy totiž zahrnuje ještě víc podobných online služeb. Z domova je takto možné zjistit stav bodového konta a nastavit si upozornění pro případ jeho změny, stáhnout výpis z evidenční karty řidiče, zjistit platnost řidičského průkazu, zobrazit informace o všech historicky vlastněných nebo provozovaných vozidlech nebo zažádat o vydání řidičského průkazu.
Reklama

Diskuze

Filip - 11.07.2024 13:11:00
Já tento případ sleduji.Prošlo to několika soudy,nebylo prokázáno kdo stočil tacho a případ odložen.Pán se spravedlnosti nedočkal,tak jak se dalo v tomto bezprávním státě čekat!
Marek - 24.06.2024 10:22:14
Koupě ojetiny v ČR je sázka do loterie.V Česku operuje hodně podvodných dovozců,kteří chtějí rychle zbohatnout.Hlavně zkorodované plečky z Rakouska nebo auta z vylágrovaným motorem z Itálie.Trefit na dobrou ojetinu je téměř nemožné.Auta už nestřídám.

Za cenu holé Škody Fabie můžete mít bazarový polykač kilometrů. Ojetý Mercedes-Benz E nadchne

Tohle auto uspokojí v sedanu dálniční letce a jako kombi i ty nejzarytější chalupáře
31.05.2024 12:13
|
7
Reklama

Ojeté Audi A6 můžete pořídit za zlomek původní ceny. Na servisu se ale dá vykrvácet

Otestovali jsme bývalý manažerský vůz, který se může stát dobrým rodinným společníkem
22.05.2024 09:52
|
3
Reklama

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0

První celoroční pneumatika uspěla v testech. Provoz v zimě i v létě s ní vyjde překvapivě levně

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 se prodává i na českém trhu a cenami se blíží běžným plášťům
17.07.2024 08:55
|
14

Luxusní elektromobil za 326 tisíc korun. Konkurent Tesly prodává svá auta s 80procentní slevou

Automobilka Fisker, která ohlásila bankrot, chce za minimální ceny prodat vyrobené elektromobily
16.07.2024 08:21
|
2
Reklama

Ford Capri se vrací jako elektrické SUV-kupé a my jsme si ho už prohlédli. Tady jsou naše dojmy

Zbrusu nové elektrické SUV-kupé s modrým oválem na kapotě bude konkurovat i Tesle
10.07.2024 18:12
|
0

Němci budou moci usednout za volant posíleni marihuanou. V Česku za to hrozí tvrdé tresty

Hladina THC by u řidiče neměla přesáhnout hranici 3,5 nanogramu, což odpovídá 0,2 promile alkoholu
09.07.2024 08:09
|
3
Reklama
Autosalon TV