Reklama
Ojetiny

Polovina kupců ojetin se chová, jako by si pořídila nový vůz a nepočítá se servisem. Tak moc se mýlí

Vybrali jsme nejprodávanější typy aut z druhé ruky v Česku. A zjistili, co se na nich musí udělat

Mladší ojetina do 4 let stáří a 50 000 km

Zdroj: Škoda Auto

Mladší ojetiny, nebo rovnou tzv. roční auta, jsou u českých motoristů hodně oblíbená. Lákavý je samozřejmě nižší kilometrový nájezd, jasnější historie a často se jedná ještě o aktuální generaci vozu, přičemž cenovka je oproti zbrusu novému autu o poznání příznivější.  

Jenže i zde platí, že je na místě obezřetnost. Velkou část nabídky tvoří firemní auta či vozy z operativních leasingů, a pokud si myslíte, že to je zárukou příkladné servisní péče, musíme vás vyvést z omylu. Leasingové firmy ve snaze ušetřit totiž často omezují servisní péči jen na to nejnutnější a zdaleka se o vůz nestarají tak, jako zodpovědný majitel. Zejména předtím, než jde vůz do prodeje, už jej většina společností neservisuje.

I zánovní auto si tedy pořádně proklepněte nejlépe v příslušném značkovém servisu, dozvíte se i o případných svolávacích akcích a zjistíte, zdali je vámi vybraný vůz absolvoval. Je také možné, že daný vůz ještě ani jednou nebyl na předepsané servisní prohlídce, popřípadě ji absolvoval pouze jednou (nejčastěji po 20 až 30 000 km). Jinak je samozřejmě u těchto vozů výrazně vyšší pravděpodobnost, že budou fungovat po koupi spolehlivě a bez větších problémů.

Výhodou mladší ojetiny také může být, že je auto stále ještě v záruce či, zejména v případě prémiových značek, se na něj stále vztahuje i servisní plán zdarma (nezřídka až 6 let).
Reklama

Ojeté auto, které už má něco za sebou (5-10 let stáří a 100-150 000 km)

Zdroj: Andy Auta

Tato kategorie aut už je z hlediska servisní péče poměrně riziková a vyžaduje po koupi komplexnější prohlídku a servisní úkony. Omezme náš modelový příklad na situaci, kdy vám stojí v garáži nehavarovaný vůz s doloženou servisní historií - třeba odkup auta ze spolehlivého firemního zdroje.

Projděte si pečlivě servisní knížku a hlavně předepsaný servisní plán. U starších aut už budou potřeba i takové úkony jako třeba výměna rozvodů, která není vztažena pouze na najeté kilometry, ale i na stáří auta (většinou 8-10 let). U turbodieselů věnujte pozornost i stavu zanesení filtru pevných částic. 

Bez ohledu na situaci určitě ihned vyměňte motorový olej a filtry, popř. další provozní kapaliny. Ideální je také výměna oleje i v převodovce, popř. v systému pohonu 4x4. Byť mohou být některé servisní úkony spíše preventivního rázu, určitě jimi nic nezkazíte a budete již nadále přesně vědět, kdy byly na vašem autě provedeny a v jaké kvalitě. 

Stejně tak se stále častěji doporučuje zkracování servisních intervalů, které jsou sice výrobce předepsány na 1-2 roky a 20-30 tisíc km, praxe však ukazuje, že je pro dobrou kondici vozu výrazně lepší je cíleně zkrátit na jeden rok a 15 000 km.
Reklama

Levné auto do 100 000 Kč

Zdroj: Škoda Auto

Třetím modelovým příkladem jsou levné ojetiny s cenovkou do 100 000 Kč. Zde je výběr skutečně různorodý, málokdy však vede ke koupi zcela bezproblémového auta. V nabídkách bazarů se objevují jak malá a ještě poměrně zachovalá auta, tak velké luxusní limuzíny, které už toho mají spoustu za sebou. No, a mezitím najdete spoustu dalších aut, u kterých jste třeba už zapomněli, že se vůbec vyráběla.

Prvním doporučením je po koupi takového auta nevyrážet na dlouhou cestu. Naopak, kromě návštěvy servisu byste měli věnovat čas odhalování nejrůznějších neduhů. Stejně jako u předchozího typu aut je důležité vyměnit veškeré provozní kapaliny, a to nejen oleje, ale i chladicí, brzdovou či servo. Rovněž vyměňte náplň převodovky a případného pohonu 4x4. Nezapomínejte ani na patřičnou dezinfekci a údržbu klimatizace. U hodně ojetých aut je riziková víceméně každá oblast - soustřeďte se i na podvozek (tlumiče, výfuk, koroze podvozkových částí).

Při pravidelné a systematické péči mohou i auta do 100 000 Kč poměrně dobře sloužit a v konečném důsledku mohou být i ekonomicky smysluplná. Odlišná je situace u již zmíněných velkých, či dokonce luxusních vozů, jejichž cena takto hluboce poklesla. Zde je nutné počítat třeba i s tím, že jen sada pneumatik s předepsaným velkým rozměrem může tvořit třeba polovinu pořizovací ceny vozu. Tyto vozy také byly ve své době často průkopníky nových technologií a konstrukčních řešení, což může být z hlediska údržby další past na peníze. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV