Reklama
Ojetiny

Autobazary si mnou ruce. Zájem o ojeté vozy na splátky je stále vysoký

Při výběru aut z druhé ruky je potřeba dávat pozor nejen na technický stav, ale už i na financování
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

V poslední době je mezi českými motoristy stále oblíbenější koupě staršího automobilu formou úvěru. A to i přesto, že jejich průměrná cena za posledních pět let stoupla skoro o polovinu. Neméně překvapivá je ovšem i délka, po kterou zákazníci splácí. Mnohdy totiž skočili na špek prodejci.

Leasing nebo úvěr?

U financování aut na splátky můžeme od některých lidí občas slyšet termín, že koupili takzvaně na leasing. Ve své podstatě jde o nepřesný pojem. U leasingu totiž vozidlo do doby splacení patří leasingové firmě a zákazník ho jen užívá, kdežto při úvěru se naopak majitelem stává kupující. Jinou formou je ještě operativní leasing, kdy se po uplynutí sjednané doby vůz vrací, případně je ho možné odkoupit.

Rozdíl je také v tom, jak se řeší problém s neplatiči. V případě úvěru vymáhá dlužné peníze banka nebo finanční společnost, naproti tomu u leasingu přijde klient rovnou o auto. Není proto divu, že takový způsob pořízení automobilů z druhé ruky může být rizikovou záležitostí. Obzvláště tehdy, když skočíme na „výhodnou“ nabídku.

Počet smluv klesá, výše úvěrů nikoli

V některých autobazarech se totiž snaží pozornost zákazníka směřovat jen na výši splátek a často tvrdí, že dokážou nastavit splácení jeho možnostem, tedy s velmi nízkým úrokem. Mnohdy to ovšem znamená prodloužení doby umořování, čímž nakonec zaplatí více. Průměrná měsíční splátka se u českých klientů pohybuje okolo čtyř tisíc korun a délka trvání úvěru až šest let.

Jen za poslední čtvrtletí se podle České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly spotřebitelské úvěry na ojeté vozy ve výši 1,025 miliardy korun, což je o téměř 40 milionů více než loni, přitom uzavřených smluv bylo prokazatelně méně. Ubylo tak sice lidí, co se rozhodlo pro úvěr, nicméně kvůli vyšším cenám ojetin si půjčují více.

Co si ohlídat?

Klíčovým faktorem je roční procentní sazba nákladů (RPSN), kterou musí prodejce uvést. Odhaluje skutečné navýšení úvěru včetně skrytých poplatků, díky čemuž lze zjistit, o kolik auto přeplatíme. Častý trik finančních společností ve smlouvách, na který upozorňuje i dTest, spočívá v tom, že jedna složka nabídky – úrok, pojištění – je snížena až na nulu nebo je k financování poskytnutý nějaký benefit, ale o to více je na druhé straně navýšena jiná složka. V součtu splátek pak mnohdy vychází i akční nabídka dráž.

Pro mnohé může být bezpečnější volbou sáhnout po programu certifikovaných ojetých vozů, který u nás nabízí zatím jen pár značek včetně té nejprodávanější. „V případě Škoda Plus jsou nabídky výhodného financování jednoduché a přehledné. Při prodeji jsou zánovní i ojeté vozy rovné těm novým, proto se k prodeji používají téměř identické smlouvy. Samozřejmostí je transparentní úrok RPSN. Vozy jsou kontrolovány v databázi na základě VIN a jejich původ prověřován pomocí Autotracer firmy Cebia,“ říká Markéta Slámová, koordinátorka programu Škoda Plus.

Vedle technického stavu vozu je tak nutné si v případě úvěru hlídat také podmínky financování, než podepíšete smlouvu. Nutno připomenout, že ze zákona je možné do čtrnácti dnů odstoupit. Zároveň je dobré si pořádně spočítat, jestli se splátka vejde do měsíčního rozpočtu, čímž se předejde případným problémům se splácením a možnou exekucí. Směrem k prodejci je pak zásadní otázka „A kolik celkově zaplatím?"
Reklama

Diskuze

David - 24.06.2023 06:18:12
Pravda pravda. Alhambra je dostatečně prostorná i po větší rodinu. Taky jsme ji bral rok zpátky v aaa auto, kde jsem ji našel v krásném stavu. Tam to mají i pěkně roztříděné na menší a větší vozy. Můžu doporučit se tam zkusit otočit a uvidíte.
Jirka - 23.06.2023 08:28:13
Záleží jak chcete staré, ale třeba alhambra a tady ten typ aut nabízí dost místa. Když jsem vybíral auto, tak jsem taky tak nějak moc nevěděl co vzít, ale já jsem ho kupoval z bazaru, kde mají na place mega výběr.

Těmto ojetinám v nižší střední třídě s konkrétním rokem výroby je lepší se obloukem vyhnout

Poruchovost daného modelu se může výrazně lišit i podle roku výroby, dokazuje německý autoklub
16.05.2023 13:34
|
1
Reklama

Ojetá Mazda 5 strčí spolehlivostí do kapsy Zafiru i C-Max. Je ale potřeba vybrat správný motor

Kompaktní krabička pro sedm stárne pomalu, přesto se při koupi vyplatí důkladná prohlídka
12.05.2023 13:45
|
5

Nákup ojetého elektromobilu je loterie. Hrozí u něj dvakrát vyšší šance, že byl nabouraný

Podle dat společnosti Cebia je podíl havarovaných elektromobilů mezi ojetinami až 60 procent
21.04.2023 09:58
|
2

Dacia elektrifikuje rodinný kombík a Sandero nekoupíte pod 300 tisíc. Nabídne ale bohatší standard

Automobilka představila nový modelový rok u většiny svých vozů. Víme, kde došlo ke zlevnění
12.04.2024 14:00
|
0

Volkswagen zvýhodňuje své modely až o 200 tisíc korun. Mezi nimi je i nový Tiguan a Passat

Německá automobilka představila speciální verzi Limited. Pojí se vždy jen k jednomu motoru
11.04.2024 16:20
|
3
Reklama

Škoda má drive. Přijíždí s novou akční výbavou a vrací do hry benzinový motor

Nová verze se objevuje u oblíbených SUV i kompaktního hatchbacku. Karoq je díky tomu dostupnější
05.04.2024 12:00
|
1

Citroën C5 Aircross letos zlevnil v součtu až o 90 tisíc. Stojí téměř stejně jako při uvedení na trh

Kompaktní SUV letos měnilo ceníky ze všech modelů automobilky nejčastěji. Došlo i na zdražení
03.04.2024 18:07
|
0
Reklama
Autosalon TV