Reklama
Nová auta

Jaké má šance uspět? Porovnali jsme novou Škodu Fabia s pěti největšími konkurenty v Česku

Velké srovnání Fabie s Dacií Sandero, Peugeotem 208, Seatem Ibiza, Renaultem Clio a Toyotou Yaris

Dacia Sandero versus Škoda Fabia

Zdroj: Robin Běhal
Zdroj: Škoda

Dacia Sandero je na trhu v nové generaci, tudíž je hezčí, kvalitnější a lépe vybavená, ale také podstatně dražší než dříve. Přesto zůstává věrna pozici cenově dostupného auta pro méně náročné motoristy. Sandero se nabízí ve třech výbavách

Access - od 239 900 Kč
Tuto základní výbavu lze kombinovat pouze s motorem SCe 65 a tudíž se přímo nabízí srovnání se základním motorem a výbavou nové fabie.

Essential - od 259 900 Kč
Střední výbavu můžete mít v kombinaci hned se třemi motory - SCe 65, TCe 90 a TCe 100 LPG. K fabii nejlépe sedí TCe 90 s výkonem podobným k motoru 1.0 TSI 70 kW.

Comfort - od 284 900 Kč
U nejvyšší výbavy rozšiřuje nabídku verze TCe 90 s automatem CVT (od 339 900 Kč). Pokud je tedy pro majitele automat důležitý, může se podívat na srovnání s novou fabií s převodovkou DSG, avšak bez ceny a výbavy, neboť tato verze ještě v ČR nezná cenu.

VERDIKT

Sandero je proti nové fabii výrazně levnější - úplně základní provedení stojí o 90 000 Kč méně. Netrvá však moc dlouho zjistit, kde se skrývají hlavní úspory. Může za to výrazně chudší výbava, zaostává také v parametrech motoru a v rozměrech kabiny. Naopak jsme u něj naměřili větší rozměry zavazadlového prostoru.

U výkonnějších a lépe vybavených verzí se rozdíl snižuje na sedmdesát tisíc, i tady ale má škodovka navrch ohledně dynamiky i výbavy. Sandero tak v porovnání s Fabií bude volbou spíše pro nenáročné a občasné řidiče.

Renault Clio versus Škoda Fabia

Zdroj: Renault
Zdroj: Škoda Auto

Designově atraktivní Renault Clio se nabízí ve třech úrovních výbavy s celkem pěti motory včetně hybridu E-Tech 140.

ZEN - od 315 000 Kč
Už základní a poměrně slušně vybavenou verzi (např. Full-LED světla, manuální klimatizace) lze kombinovat se čtyřmi motory, a to včetně hybridního pohonu. Základním je SCe 65, který dobře poslouží pro srovnání se základní verzí nové fabie.

INTENS - od 375 900 Kč
Prostřední výbavu je možné kombinovat s motory TCe 90, TCe 140 a E-Tech 140. Motor TCe 90 má v výkonem nejblíže k Fabii 1.0 TSI 70 kW a výbava Intens by měla blíže ke škodovácké vyšší výbavě Style, která ale zatím není v kombinaci s tímto motorem naceněná.

R.S. LINE - od 465 000 Kč
Atraktivní sportovně laděná výbava dělá z Clia poměrně drahé zboží. Lze ji kombinovat pouze s nejsilnějšími motory TCe 140 a E-Tech 140. Konkurentem by ji tedy byla nejlépe nová Škoda Fabia 1.5. TSI 110 kW se sedmistupňovým DSG, u které však zatím neznáme cenu, neboť se na trhu objeví až později.

VERDIKT

Clio boduje při podobné cenovce lepší výbavou. Oproti nové fabii je však renault ve všech důležitých rozměrových parametrech menší a o něco méně praktický, srovnatelné motory mají horší dynamické parametry.

Renault nabízí i velmi povedený hybridní pohon, verzi na LPG i další motory, takže zákazník má aktuálně širší výběr, než u malé škodovky.

Toyota Yaris versus Škoda Fabia

Zdroj: Tiskový servis Toyota
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Hned pět úrovní výbav a tři pohonné jednotky včetně jedné hybridní. To je nabídka Toyoty Yaris, která navzdory vyšším cenám drží v Česku stabilně solidní prodeje. 

Active - od 350 000 Kč
Základní výbava je k dispozici s nejslabším motorem 1.0 VVT-i (72 k), popř. s hybridní jednotkou 1.5 Hybrid (115 k). Byť u tohoto stupně výbavy (za poměrně vysokou startovací cenu) chybí třeba Full-LED přední světla, vyvažuje to Yaris skutečně dlouhým seznamem bezpečnostních prvků. Motor svým výkonem snese srovnání se základní verzí nové fabie.

Comfort - od 360 000 Kč
Výbava Comfort je jako jediná kombinovatelá se všemi pohonnými jednotkami, a to včetně automatické převodovky Multidrive S. Motor 1.5 litru nabízí výkon 125 koní, takže mu je nejblíže (byť o poznání slabší) nová fabia 1.0 TSI 81 kW. Zatím však u ní není možné vybrat konkrétní výbavu.

Selection Elegant (od 440 000 Kč), Selection Style (od 450 000 Kč) a Premiere Edition (od 465 000 Kč)
Tyto tři výbavy se liší jen v detailech a můžete si je zvolit pouze u motoru 1,5 litru, popřípadě hybridního pohonu. Nová fabia pro ně zatím s omezenými motory a výbavami není konkurentem.

VERDIKT

Toyota Yaris má v Česku dobrou pozici a zákazníci u ní oceňují nejen styl, ale také bezpečnostní výbavu a roli hraje i dlouhodobá image spolehlivosti. Yaris je ve srovnání s novou fabií citelně menší, takže jde spíše o auto do města pro dva, zatímco nová fabia chce oslovit i menší rodiny na vesnicích a menších městech. Yaris nabízí i dynamické motory a důvěryhodnou hybridní techniku, jeho nabídka je zatím celkově širší. Vyšší ceny (ano, i proti nové Fabii je ve srovnatelných verzích o něco dražší) při pohledu do statistik prodejů evidentně mnoha lidem nevadí.

Peugeot 208 versus Škoda Fabia

Zdroj: Tiskový servis Peugeot
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Druhý Francouz v našem srovnání a také se na něj pěkně kouká. Peugeot 208 se nabízí se čtyřmi motory a hned v šesti úrovních výbavy.

Active (od 350 000 Kč) a Active Pack (od 356 000 Kč)
Úplně základní výbava Active je k dispozici pouze s nejslabším motorem 1.2 PureTech 75 a trochu překvapivě i s turbodieselem 1.5 BlueHDi (ten je však o 83 000 dražší). Výchozí verzi lze dobře srovnat se základní cenou nové fabie. Pouze o 6000 Kč dražší výbava Active Pack rozšiřuje prvky o výhodný paket a umožňuje volit i motor 1.2 PureTech 100.

Allure (od 411 000 Kč) a Allure Pack (od 436 000 Kč)
Druhý stupeň výbavy Allure je možné mít s motorem 1.2 PureTech 100 a turbodieselem. I zde je možné rozšíření o výhodný (+25 000 Kč) výbavový paket Allure Pack. Nabídka motorů zůstává shodná. Nabízí se srovnání s novou fabií 1.0 TSI 81 kW, která ale zatím není naceněná.

GT (od 541 000 Kč) a GT Pack (od 576 000 Kč)
Nejvyšší výbava sází na sportovnost a svou cenovkou cílí na bohatší klientelu. Kromě motoru 1.2 PureTech 100 je u ní jako u jediné k dispozici také silnější verze o výkonu 130 koní, ta se blíží nové fabii s motorem 1.5 TSI, který však ještě není v prodeji.

VERDIKT

Peugeot 208 je mezi malými auty výjimečný hned z několika důvodů. Z našeho přehledu jako jediný nabízí i naftovou motorizaci v podobě 1.5 BlueHDi a rovněž je dostupný i v čistě elektrické verzi jako e-208. Většina zákazníků však volí povedené benzinové motory 1.2 PureTech a díky pěknému designu je ochotna přimhouřit oči nad mírně vyšší cenovkou.

Nová Škoda Fabia vychází lépe nejen poměrem ceny a výbavy, ale je také výrazně prostornější. Opět tedy stejně jako u Toyoty Yaris platí, že 208 míří především na páry z měst, kdežto nová Fabia i na mimoměstské menší rodiny.

Seat Ibiza versus Škoda Fabia

Zdroj: Tiskový servis Seat
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Seat Ibiza právě prochází fází doprodeje staršího modelu a již je vyhlížena nedávno modernizovaná verze, kterou půjde v Česku objednávat na přelomu května a června. Zatím si tedy novou fabii můžeme porovnat s dosluhujícím modelem. Ten je k dispozici ve čtyřech výbavách:

Reference - od 374 900 Kč
Nejlevnější ibiza je zároveň výhradně ta, kterou pohání motor 1.0 TGI na stlačený zemní plyn. Jiné motory pro ni k dispozici nejsou. U Fabie tedy není ekvivalent.

Style - od 392 900 Kč
Na výběr jsou tři pohonné jednotky - základní tříválec s turbem 1.0 TSI (70 kW), silnější 1.0 TSI (81 kW) a 1.0 TGI (66 kW na CNG). Základní motorizaci můžeme srovnat i s novou Škodou Fabia 1.0 TSI 70 kW Ambition.

Xcellence - od 425 900 Kč
Oproti předchozí výbavě je Xcellence bohatší, nabídku motorů rozšiřuje jen o možnost kombinace 1.0 TSI 81 kW s automatem DSG.

FR - od 445 900 Kč
Sází na temperament a bohatou výbavu, a tak zde absentuje základní motor s výkonem 70 kW, provedení TGI (66 kW) však je s úrovní FR možné zkombinovat. Hlavně však přidává motor 1.5 TSI (110 kW). Ten nabízí i nová Škoda Fabia, avšak zatím bez ceny a výbavy.

VERDIKT

Seat Ibiza má v jediné aktuálně srovnatelné verzi vyšší cenovku, ale o něco lepší výbavu. Jeho nabídka je aktuálně širší. Nová Škoda Fabia boduje lepšími parametry interiéru a díky lepší aerodynamice při srovnatelném výkonu motoru i o něco lepší dynamikou.
Reklama
Autosalon TV