Reklama
Testy

Jaguar F-Pace D300 je óda na dieselovou klasiku, která nezadržitelně spěje ke svému konci

Letos to je přesně deset let od premiéry konceptu C-X17, který předznamenal podobu modelu F-Pace
Zdroj: Lukáš Dittrich

Značka Jaguar (opět) neprožívá úplně jednoduché období. Výborně jezdící modely XE, XF nebo dokonce XF s karoserií kombi se příliš nechytly, ani malý crossover E-Pace nebyl žádný prodejní trhák a elektrický I-Pace sice byl jedním z úplně prvních prémiových elektromobilů od tradiční značky na trhu, ale jak rychle přišel, tak ještě rychleji zestárl. A smršť nových konkurentů ho regulérně převálcovala takovým způsobem, že Jaguar svůj už řádně rozpracovaný projekt elektrického XJ radši zahodil do koše a vůbec ho nerealizoval. Skutečně úspěšným autem se v poslední době stalo větší SUV F-Pace. 

Je to skoro až k nevíře, ale koncept předcházející F-Pace se představil už před deseti lety a v podstatě šlo o předsériovou verzi s designem téměř identickým tomu, co jezdí po silnicích dodnes. Studie C-X17 kromě historicky prvního SUV Jaguar prezentovala také novou techniku iQ[A], kterou si převzaly další britské modely. Sériový F-Pace se začal prodávat v roce 2016. Ano, jde už o hodně letitý model a je to na něm znát. Někdy to ale vůbec není na škodu. 

Stále vypadá k světu

Vzhledem k tomu, že design modelu F-Pace je starý už deset let, je potřeba vyseknout autorům podoby britského crossoveru poklonu. Ani brutální SVR sice není na pohled auto, které vám vyrazí dech, ale i po těch letech pořád vypadá moderně. Stačilo udělat pár kosmetických úprav v rámci faceliftu z roku 2020, kdy přišly užší světlomety nebo jiné koncové svítilny a bylo po problému. I dnes je na tohle auto radost pohledět. Například vedle některých až příliš moderně pojatých BMW je to taková pěkná klasika. 

Interiér je dostatečně prostorný, ale to už po všech těch letech všichni asi tak nějak tuší. Jaguar zpočátku schytával kritiku za zpracování a zejména za pomalý a špatně fungující multimediální systém, nicméně i tohle bylo postupně dotaženo na velmi dobrou úroveň. Interiér sice pořád zůstává spíše decentní, ale nabízí pěkné detaily (například lemování otočných ovladačů), přiměřeně velké displeje, normálně kulatý volant a především vynikající ergonomii s multifunkčními otočnými ovladači na středovém panelu. Ty někdy ovládají teplotu klimatizace, jindy zase vyhřívání sedadel. Jeden by skoro řekl, že se právě tady Škoda u svých modelů Superb a Kodiaq nechala inspirovat. 

Zakřivený středový displej má velikost 11,4" a před dvěma lety, kdy přicházel nově do auta, se Jaguar chlubil výrazným vylepšením rychlosti odezvy díky zcela nové architektuře infotainmentu, které říká EVA 2.0. A nelhal. Z původní slabiny se nakonec možná překvapivě stala silná stránka britských aut. Čistá grafika, rychlá odezva a také velmi chytré rozvržení jednotlivých menu. Podle automobilky se na 90 % funkcí dostanete z hlavní obrazovky maximálně na dvě kliknutí. Dá se tomu věřit. 

Diesel jako ze staré školy!

Kromě vrcholného benzinového osmiválce v podobě verze SVR, který si zachoval vidlicové uspořádání a který představuje doznívající éru slavného pětilitrového kompresorem plněného osmiválce AJ-V8, najdete dnes v nabídce už jen řadové motory z rodiny Ingenium. Čtyřválce doplňují řadové třílitrové šestiválce. V případě toho vznětového je k dispozici pouze jedna varianta, a sice testované provedení D300. Tušíte správně, výkon je 221 kW, tedy 300 koní, točivý moment dosahuje maxima 650 Nm. Tato jednotka před lety nahradila vidlicový šestiválec stejného výkonu, ale s o 50 Nm vyšším točivým momentem. 

Současné provedení přidává drobnou elektrickou pomoc, protože je to mild-hybrid. Jaguar zde ale používá tu nejnižší možnou úroveň elektrifikace, kdy na místě alternátoru je startér/generátor. Je to malý elektromotor spojený se spalovacím motorem řemenem, který při brzdění vyrábí rekuperací elektrickou energii, tu ukládá do lithium-iontového akumulátoru a při akceleraci motoru ten stejný elektromotor zase trochu pomáhá. Jinak by to v dnešní době nešlo. Systém pracuje s 48V napětím a protože F-Pace nedokáže ani plachtit s vypnutým motorem, řidič skoro nepozná, že se jeho auta nějaká elektrifikace dotkla. 

Co ale bezpochyby pozná, to je chuť řadového dieselu k životu. Dvakrát přeplňovaná jednotka reaguje na plyn tak ochotně, jak si to člověk vybavuje snad jen z doby, kdy diesely ještě neměly ani filtr pevných částic. Možná to bude přítomností malého elektromotoru, ale svůj díl na tom budou mít také dvě malá turbodmychadla s variabilní geometrií lopatek.

Dynamiku servíruje britský crossover s nenucenou elegancí, sportovní svezení určitě nečekejte. Je to dieselová klasika, kdy je auto schopné ve svižném německém tempu spolykat na jeden zátah šest stovek kilometrů a ještě vám nějaký dojezd zbyde. Ustálená jízda je tichá, pod plynem se interiérem rozléhá hutný zvuk šesti válců plněných naftou. Možná jsem staromódní, ale i po všech těch letech a po mnoha testech elektrických aut si pořád myslím, že tahle koncepce pohonu do zapomnění nepatří a že po nástupu elektromobilů spoustě zákazníků bude chybět. 

Jezdí skvěle, ale stojí moc

S Jaguarem F-Pace jsem toho od roku 2016 najezdil poměrně hodně a vždy mne jízda s ním bavila. Britové totiž umí naladit podvozek na takový příjemný kompromis, kdy auto zůstává pohodlné, zároveň ale myslí i na ty řidiče, jejichž cílem není pouze dojet z bodu A do bodu B s co nejnižší spotřebou. I když i v takovém případě by možná F-Pace se šestiválcem zaujal, protože by výsledná spotřeba klidně mohla začínat sedmičkou. Běžně počítejte se spotřebou kolem osmi až devíti litrů. Pravda, při jízdě blíže limitu poznáte zejména vyšší hmotnost, která s příchodem mild-hybridu ještě trochu narostla, to ovšem nemění nic na tom, že se F-Pace krásně řídí a že má velmi jisté jízdní vlastnosti dané koncepcí pohonu ve stylu xDrive od BMW, kdy je stále hnaná zadní náprava a k ní je připojována pomocí mezinápravové spojky náprava přední. I zadní zavěšení Integral Link si dlouhodobě odnášelo z různých testů různých Jaguarů velkou chválu. F-Pace zkrátka jezdí skvěle. 

Takže: Brát, nebo nechat být? Říká se mi to těžko, ale britský crossover už je za zenitem. Fakticky je to výborné auto ze staré školy s poctivým motorem a povedeným podvozkem, jenže je tu jedna potíž. Jak Jaguar postupně svůj historicky první crossover vylepšoval, tak postupně rostla také jeho cena. Schválně si tipněte, kde startoval ceník F-Pace v roce 2016 po příchodu na trh. Chvilka napětí - bylo to 1 189 188 Kč za čtyřválcovou zadokolku. Dnes stojí nejlevnější F-Pace (D165 AWD) 1 738 239 Kč a testovaný šestiválec začíná na částce 2 172 368 Kč. V roce 2016 jste na dieselový šestiválec potřebovali o 557 tisíc méně.

Jedna věc je inflace a druhá je fakt, že za cenu kolem dvou milionů už si zákazník může koupit spoustu zajímavých aut. Třeba větší Audi Q7 také s třílitrovou naftou, BMW X3 s nejsilnějším dostupným dieselem M40d (250 kW/340 k), Audi SQ5 také osazené silnějším dieselem (251 kW/341 k) a nebo rovnou Stelvio v nejostřejší variantě QV, které stojí 2,3 milionu. Srovnání s několika konkurenty najdete zde. V katalogu pak najdete na stránce Jaguaru F-Pace také veškerá technická data. Stačí kliknout sem. 

F-Pace vždycky hrál roli zajímavé alternativy k německé konkurenci. Po všech těch letech sice dospěl do podoby vychytaného a velmi vyzrálého řidičského SUV, ale více než kdy dříve to bude volba fanoušků. Jakmile se dostane při rozhodování ke slovu rozum, který vás odtáhne třeba do showroomu BMW, asi nebude co řešit. Pokud se vám ale F-Pace líbí, nenechte si to rozmlouvat. Žádná další šance k nákupu pěkně jezdícího britského crossoveru s poctivým dieselem už nebude. „Nikdy. Nechť si to všichni zapamatují. Nikdy...“

Reklama

Diskuze

Paco28 - 18.12.2023 16:17:46
Pěkný test, moc pěkné fotky. Pan D. to umí!
PICHAV - 18.12.2023 14:51:35
NO NIC NAFTAK ESTE ???? ZPATKY NA VAS TUNY CASTIC A KYSELE DESTE !!!! KOCKA MA BYT V SOUCASABUDOUCNOSTI ZELENA JAK ZABA !!!! ZABADABA DU ZABADA DU ZABAZABA DU ZABAZABA DU ZABA DU ZABA DU !!!! ZAZPIVAME SI VSICHNI ZELENI !!!! ZABA DU ZABAZABA DU ZABA DU ZA

Jaguar přepřahá na elektřinu. I-PACE je čistý elektromobil.

Jaguar I-PACE kombinuje sportovní výkon s chytrými technologiemi umělé inteligence a praktičností pětimístného SUV.
06.03.2018 08:44
|
0
Reklama

Pět hvězd pro kočku z Anglie. Jaguar F-PACE získal nejvyšší hodnocení bezpečnosti Euro NCAP.

Jaguar F-PACE se stal nejrychleji prodávaným Jaguarem, nedávno z výrobní linky automobilky Jaguar Land Rover v Solihullu sjel vůz s pořadovým číslem 100 000.
16.12.2017 11:28
|
0
Reklama

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0

Závodní limuzína. Jaguar představil nejrychlejší XJ v historii

Rychlé a luxusní limuzíny jsou u movitých zákazníků velmi oblíbené, a proto se jejich nabídka stále rozrůstá. Posledním velmi rychlým a velmi luxusním přírůstkem do této rodiny je Jaguar XJR575.
25.07.2017 07:07
|
0

Vyzkoušeli jsme nejlevnější elektromobil na trhu. MiniEV Lojo pobaví, ale raději si koupíme ojetinu

Je veselé, vejde se všude, v kombinaci se soláry bude jezdit zdarma. Ale 330 tisíc je prostě moc
28.04.2024 18:40
|
0

Komentář: Policie ukazovala médiím měření rychlosti na místě, kde se kvůli rychlosti nikdy nebouralo

Média se mohla podívat na měření v rámci akce Speed Marathon do Hornoměcholupské ulice
24.04.2024 07:26
|
2
Reklama

Benzinové OPC by bylo lepší, přesto bereme plug-in hybridní Astru GSe na milost. Podvozek má skvělý

Sportovní plug-in hybrid potěší výkonem, výbornými jízdními vlastnostmi i spotřebou
21.04.2024 18:39
|
0

Udávejte ostatní řidiče a vydělávejte, láká aplikace. Za špatné parkování slibuje dvě stovky

Stačí pořídit fotografii a přes aplikaci ji zaslat úřadům. Ty by pak měli dotyčnému vyplatit odměnu
17.04.2024 14:01
|
9
Reklama
Autosalon TV