Reklama
Nová auta

Sporťáky i krabice na kolech. Toyota ukázala na Japonské přehlídce mobility auta budoucnosti

Nechyběla ani pojízdná prodejna, která se inspirovala přepravními kontejnery

FT-3e

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Studie elektrického SUV označeného jako FT-3e využívá tvarovou jednoduchost s moderními robustními křivkami. Netradiční jsou digitální displeje umístěné na okraji předních dveří a protažené až k zadní části vozu ve spodní linii karoserie. Opticky vytvářejí na boku tmavé písmeno L. Zobrazovat při příchodu k autu umí například stav nabití baterie, teplotu v kabině (ta se dá ovládat na dálku i naprogramovat) nebo kvalitu vzduchu v interiéru.

FT-Se

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Podobné označení a podobný design má koncept sportovního vozu označený FT-Se. Toyota na něm chce demonstrovat nové pojetí sportovních vozů v uhlíkově neutrální éře. Zážitek za volantem ale zůstane, což má zajistit spolupráce se sportovním oddělením automobilky Toyota Gazoo Racing. Japonci zatím nezveřejnili žádné technické údaje.

Nejde ale přehlédnout jistá podobnost s oblíbeným sporťákem Toyota GR Supra, byť ve výrazně ostřejších tvarech. Auto dostane nízký profil moderního digitálního přístrojového panelu, díky kterému má mít řidič skvělý výhled. Součástí výbavy mají být i nově řešené chrániče kolen řidiče při extrémní jízdě s vysokými silami příčného zrychlení. FT-Se používá stejné klíčové komponenty jako FT-3e, ale vyznačuje se stabilnějším ovládáním a vylepšenou aerodynamikou.

Kayoibako

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Koncepční model Kayoibako vypadá jako ze sci-fi filmu. Je to taková krabice na kolech s velkým množstvím individuálních úprav. Auto je totiž navrženo v podstatě jako stavebnice, aby bylo možné přizpůsobovat jeho hardware i software podle požadovaného způsobu užití. Ostatně výraz „Kayoibako“ odkazuje na konfigurovatelné dopravní kontejnery, které se využívají k bezpečné a hospodárné přepravě dílů a produktů.

Tyto kontejnery jsou totiž také rozměrově upravitelné, aby zajistily co nejmenší plýtvání, a zároveň schopné plnit různorodé potřeby díky vyměnitelným vložkám. Auto s názvem Kayoibako umožní různorodé komerční využití. Vůz se dá snadno upravit například k efektivní dopravě menších zásilek, je možné také opatřit vitrínami s produkty, čímž vznikne pojízdná prodejna. Přidat se dají také další sedadla pro potřeby kyvadlové dopravy, nebo interiér přizpůsobit k dopravě cestujících upoutaných na vozík.

Pick-up IMV 0

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Pick-up IMV 0

Toyota odhalila také koncepční model pick-upu označený IMV 0. Na jeho podvozek bude možné pomocí šroubových spojů upevnit nejrůznější komponenty a nástavby podle přání zákazníka. Studie se vrací se ke kořenům projektu Toyota IMV, což je celosvětový systém výroby a zásobování postavený na principu lokalizace výroby v regionech, kde existuje poptávka. Modelová řada IMV nyní zahrnuje tři modely pick-upu, jedno MPV a jedno SUV, vyvinuté k uvedení na více než 180 trzích světa.

Reklama
Autosalon TV