Reklama
Nová auta

Přehled: Auta bez řidiče, elektromobily a SUV. Co ukáží automobilky na autosalonu v Mnichově

Některé značky budou chybět, včetně Škody. Ty, které se účastní, ale chystají zajímavé novinky

Audi

Zdroj: Audi

Německá luxusní automobilka se chystá na v Mnichově oslnit nápadným konceptem auta bez řidiče. Model nazvaný Grandsphere vznikal tak, že designéři navrhovali nejprve prostor pro cestující, a pak až zbytek vozu. Klade se tedy důraz na maximální komfort. Po aktivování autonomní jízdy zmizí palubní deska i s volantem a interiér se promění na zábavní prostor s možností streamování hudby, videa a dalšími vymoženostmi.

BMW

Zdroj: BMW

BMW bude mít stánek plný novinek. Veřejnosti se představí řada 2 v oblíbeném provedení Coupé. Dočkáme se zřejmě také faceliftu středně velkých SUV, tedy BMW X3 a jeho kupé varianty X4. Nemůže chybět ani elektrický model BMW iX. Luxusní elektrické SUV zaútočí přímo na Mercedes-Benz EQC nebo Audi e-tron. Bude se prodávat za podobnou cenu, ve verzi xDrive40 vyjde na něco málo přes dva miliony korun. Bude přitom disponovat výkonem 240 kW a schopností táhnout přívěs až o hmotnosti 2,5 tuny.

Cupra

Zdroj: Cupra

Na sportovní vozy zaměřená odnož španělské automobilky chce v Mnichově šokovat. Pomůže jí k tomu nejen nápadný design jejího nového elektromobilu, ale i jeho šílené parametry. Auto nazvané UrbanRebel Concept stojí na platformě MEB. Produkuje výkon 250 až 320 kW a dokáže tak zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,2 sekundy. Jde přitom o předzvěst sériového vozu, který se má začít vyrábět v roce 2025.

Dacia

Zdroj: Dacia

Dacia v pátek představila svůj nový model. Jogger by se měl stát nejlevnějším sedmimístným autem na českém trhu a později také nejlevnějším hybridem. Crossover mezi kombíkem, MPV a SUV (světlá výška podvozku je 20 cm) se totiž bude prodávat nejen s novým hliníkovým tříválcem, ale i s pohonem na LPG a od roku 2023 také jako hybrid. Auto půjde objednávat ještě letos v listopadu, první kusy se objeví v únoru.

Hyundai

Zdroj: Hyundai

Stánek Hyundai bude v Mnichově přímo elektrizující. A to nejen kvůli elektromobilu Ioniq 5, který je už možné potkat na evropských silnicích a prodává se i v Česku. Veřejnosti se představí také sportovně střižené modely Hyundai Kona N a i20 N. První jmenované SUV se chlubí výkonem 206 kW a akcelerací z nuly na 100 km/h za 5,5 sekundy. Malý i20 N má 150 kW a zrychlí za 6,7 sekundy. Škoda, že ani jeden ze tří vozů není tak žhavou novinkou.

Kia

Zdroj: Kia

To sestra Hyundai, korejská automobilka Kia, bude mít hned dvě čerstvé novinky. Nejvíce pozornosti na sebe asi strhne nová generace středně velkého SUV Sportage, které nasadilo odvážný design, zajímavé technologie na palubě i paletu hybridních motorizací. V Mnichově bude k vidění také elektromobil EV6, který je obdobou Ioniqu 5. Má tři výkonnostní verze, tedy 125, 168 a 239 kW a slibuje dojezd až 490 km na jedno nabití.

Mercedes-Benz

Zdroj: Mercedes-Benz

U Mercedesu se stále rozrůstá nabídka elektrickým modelů s písmeny EQ. Přišla řada také na alternativu k úspěšné třídě GLB, vznikne tak elektromobil Mercedes EQB. Ten na palubě sveze až sedm lidí. K mání bude verze jak s pohonem předních, tak všech kol. To podle počtu elektromotorů (každý pro jednu nápravu). Auto slibuje dojezd až 420 kilometrů. Očekává se také elektrická verze třídy E, tedy EQE. Ta by měla mít podobný střih jako top model EQS včetně skleněné palubní desky Hyperscreen. Kromě elektromobilů by se mohly na stánku Mercedesu objevit ještě nový model Maybach a také sportovní AMG GT.

Mini

Zdroj: Mini

Jeden z nejzvláštnějších vozů celého autosalonu se bezesporu objeví na stánku britské značky Mini, která patří pod křídla BMW. Půjde o koncept Mini Vision Urbanaut a jak je patrné z obrázku, má velmi daleko k jakémukoliv sériovému vozu. Jde spíš o ukázku toho, jak by šlo image Mini v daleké budoucnosti transformovat do nejmodernější podoby. Logicky v době, kdy budou jezdit auta bez řidiče. I tento vůz se totiž zaměřuje hlavně na prostor pro cestující.

Renault

Zdroj: Renault

V Evropě je zatím značka Mobilize patřící pod francouzský Renault velkou neznámou. Model Limo vznikl původně pro čínský trh, kde měl být nabídkou pro ty, kteří hledají dostupný elektromobil a nejde jim tolik o výkony, jako o cenu a dojezd. Auto nabízí totiž na jedno nabití až 450 kilometrů dojezdu, pohání ho elektromotor o výkonu 110 kW. Kufr pojme 411 litrů zavazadel. Hned poté, co se Limo představí v Mnichově, vyjede flotila 40 aut po Německu. Na stánku Renaultu nejde o jediný vůz do zásuvky, svou premiéru by si tu měla odbýt také elektrická verze modelu Mégane.

Smart

Zdroj: Smart

Řada aut se už představila před zahájením autosalonu, Smart ale zřejmě vyčkává až na samotnou premiéru. Na ní předvede své první SUV, samozřejmě půjde o elektromobil. Ten vznikl ve spolupráci s čínským gigantem Geely. Poměrně lehké auto by mělo mít baterii s kapacitou 70 kWh a ujet na jedno nabití až 500 kilometrů. Uvidíme. Na obrázku je jeden z koncetů Smartu z minulosti.

Volkswagen

Zdroj: Volkswagen

Stánek přímo naditý novinkami předvede na své domácí půdě automobilka Volkswagen. Kromě faceliftu oblíbeného malého hatchabcku Polo by si zde světovou premiéru mohl odbýt také nejmenší elektromobil ID.1. Hodně pozornosti se bude soustředit také na malé SUV Taigo, které původně bylo určené pro brazilský trh, kde má tato značka velkou tradici. Auto stojí na platformě sdílené s modely Polo a T-Cross. S délkou 4266 mm je ale o něco menší. Zaujme karoserií typu SUV-kupé. Za pozornost bude stát také premiéra nové generace Volkswagenu Multivan.
Reklama
Autosalon TV