Reklama
Nová auta

Výběr nejzajímavějších hot hatchů na českém trhu. Zvolili jsme „svatou“ pětici

Nejsilnější hatchback mají v naší pětce Honda a Volkswagen. Nejlevnější je povedený Hyundai i30N

Ford Focus ST

Zdroj: Tiskový servis Ford

Aktuální sportovní focus s označením ST můžete mít i jako kombi. Obě verze se navíc dají kombinovat se dvěma motory – benzínovým i naftovým. (2,0 EcoBlue 190 koní) Diesely nás ale nebudou v tomto případě zajímat. Ryzí sportovní auta přece spalují benzín. Agregát 2,3 EcoBoost s výkonem 280 koní má v tomto případě objem 2261 cm3 a dvě varianty převodovek – automatickou sedmistupňovou i manuální šestistupňovou. Obě umí zrychlení z nuly na stovku za 5,7 sekundy a jejich maximální rychlost je omezena na 250 km/h.

Cena benzínové verze Fordu Focus ST v provedení hatchback začíná na 896 900 korunách.

Honda Civic Type R

Zdroj: Tiskový servis Honda

Za mě nejhezčí sportovní hatchback z této pětice. Jeho agresivní karoserie vyšperkovaná nápisy Type-R dává jasně najevo, že Japonci umí dělat „sportdesign“. Tohle auto můžete mít jen se šestistupňovým manuálem. O to intenzivnější budou zážitky za jeho volantem. Výkon 320 koní vychází z dvoulitrového přeplňovaného čtyřválce. Akceleraci z klidu na stovku zvládne type-R za 5,7 sekundy stejně jako focus ST. Maximálkou ale překonává 270 km/h.

Základní cenou se sportovní Japonec tak-tak vejde pod milión korun: 969 900 Kč.

Renault Mégane R.S.

Zdroj: Tiskový servis Renault

Francouzská automobilka u svého dynamického hatchbacku vsází na přeplňovaný turbomotor s objemem jen 1,8 litru. Dokázala ho vyladit na výkon 300 koní, což je o 20 koní víc než v případě ecoboostu 2,3 Fordu Focus ST. Překonává ho i maximálkou 255 kilometrů v hodině. V údaji zrychlení 0-100 se ale řadí po bok focuse i civicu s údajem 5,7 sekundy. „Staromilce“ ale nepotěší nabídka jediné, a to automatické dvouspojkové šestistupňové převodovky označené zkratkou EDC. Na manuál u Renaultu Mégane R.S. prostě zapomeňte.

Cenově se tento hot hatch přibližuje Civicu Type R. Pořídit se dá o něco levněji – za 962 000 Kč.

Hyundai i30N

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Hyundai nedávno zmodernizoval první generaci svého sporťáku na základě oblíbeného modelu nižší střední třídy známého pod zkratkou i30. Sportovní varianta, která má za zkratkou ještě písmenko N, patří už pár let k oblíbenému sportovnímu náčiní. Teď je ale ještě výkonnější. Nabízena je ve dvou karosériích, jako fastback a hatchback. S dvoulitrového přeplňovaného čtyřválce vymáčkne auto v případě vrcholné verze Performance výkon 280 koní. Ten je na kola přenášen buď přes manuální šestistupňovou nebo automatickou osmistupňovou převodovku. Tato kombinace kopne i30N z klidu na stovku za 5,0 sekundy u manuálu a za 5,4 sekundy u automatu. Rychlost je v obou případech omezena na 250 km/h.

Cenově jde o nejzajímavější nabídku z této pětice. Varianta Performance s manuální převodovku má základní cenu 809 990 korun. Hyundai ale nabízí i akční cenu 769 990 korun, které žádný z rivalů nemůže konkurovat.

Volkswagen Golf R

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Dalo se čekat, že v našem přehledu sportovních hatchbaků nebude chybět ani golf. Zástupce Volkswagenu zdobí písmeno R podobně jako v případě Hondy Civic Type-R. Ostatně oba tyto vozy nabízejí nejsilnější motory s výkonem 320 koní. A oba mají přeplňovaný dvoulitrový agregát. Jenže Němci, na rozdíl od Japonců, už přešli na automatickou dvouspojkovou sedmistupňovou převodovkou DSG. Golf R dokáže z nuly na stovku zrychlit pod pět sekund, konkrétně za 4,7 sekundy a omezovač akceleraci zastaví na maximálce 250 km/h. Jako jediný z uvedené pětice využívá VW Golf R pohonu všech kol. Ten umí přesměrovat krouticí moment na zadní nápravu.

Volkswagen si svůj sportovní model cení na 1 195 900 korun.

Reklama
Autosalon TV