Reklama
Nová auta

Pořiďte si na prázdniny auto s velkým kufrem. Hledali jsme prostorné vozy pro rodinu

Vybírali jsme v dalších třech kategoriích, tentokrát mezi liftbacky, MPV a rodinnými dodávkami

Liftbacky: Škoda Octavia

Zdroj: Škoda Auto

Náš tip číslo 1 je samozřejmě nejprodávanější auto na českém trhu. Škoda Octavia se navíc chlubí největším kufrem mezi liftbacky nižší střední třídy. Obřím objemem 590 litrů překonává i o třídu vyšší Opel Insignia. Cestovatele potěší sada Simply Clever prvků, které obsahují například síťový program. Auto se prodává se širokou paletou motorů od litrového tříválce po výkonný dvoulitr a ostrý model RS. V nabídce je i pohon všech kol nebo automat DSG.
Parametry
Základní objem 590 l
Rozšířený objem 1580 l
Cena od: 450 900 Kč
Reklama

Liftbacky: Hyundai i30 Fastback

Zdroj: Hyundai

Z pohledu českého trh by se mohlo zdát, že Fastback vznikl tak trochu na truc Mladé Boleslavi. Napětí mezi Hyundai a Škodou ale už polevilo a tak je domácímu bestselleru prostě jen dobrým soupeřem. Nabízí sice o 140 litrů menší kufr, pořád se sem ale pohodlně sbalíte na dovolenou. Menší kapacita je vykoupena nižší základní cenou, i30 Fastback startuje na částce o 86 tisíc korun nižší.
Parametry
Základní objem 450 l
Rozšířený objem 1351 l
Cena od 364 900 Kč
Reklama

Liftbacky: Ford Mondeo

Zdroj: Ford

Mondeo se v aktuální generaci chlubí velkým kufrem, který výrazně překonává i soupeře v podobě Opelu Insignia Grand Sport. Třeba na Škodu Superb s kapacitou 625 litrů ale nemá, jenže to bychom měli v našem výběru snad jen samá auta z Mladé Boleslavi. Z motorizací se jako ideální jeví úsporné naftové dvoulitry, ten nejslabší také tvoří základní cenovku vozu.
Parametry
Zákldní objem 541 l
Rozšířený objem 1437 l
Cena od 701 900 Kč
Reklama

MPV: Dacia Lodgy

Zdroj: Dacia

Je to paradox. Jedno z nejlevnějších aut na českém trhu patří zároveň také k nejprostornějším. Pozor ale na to, že v základní verzi nenajdete tolik výbavy jako u konkurentů. Nicméně možnost pořídit si pěti nebo sedmimístné provedení je ideálem, stejně jako kufr s kapacitou 827 litrů. Pokud použijete třetí řadu sedadel, pořád se dozadu vejde alespoň 207 litrů, což stačí třeba na drobnější nákup. Tip: Zkuste verzi Stepway, je vizuálně přijatelnější než standardní.
Parametry
Základní objem 207 / 827 l
Rozšířený objem 2617 l
Cena od 289 900 Kč
Reklama

MPV: Seat Alhambra

Zdroj: Seat

Seat Alhambra je spolu s Volkswagenem Sharan koncernovým dvojčetem a řadí se mezi dnes již velmi vzácná MPV střední třídy. Oba lze mít s pěti nebo sedmi místy k sezení.

Na výběr jsou ale jen dva motory. Základní benzinový 1.4 TSI, který pracuje s výkonem 110 kW nebo vznětový dvoulitr se stejnou silou či ve vyšším výkonu 130 kW. Raritou je možnost pořídit si verzi s pohonem všech kol.
Parametry
Základní objem 267 / 809 l
Rozšířený objem 2430 l
Cena od 807 900 Kč
Reklama

MPV: Ford Galaxy

Zdroj: Ford

Druhý model od Fordu, který si vysloužil místo v našem výběru, je Galaxy. Ten tvoří dvojici se svým sourozencem jménem S-Max, jenž je víc sportovně střižený. Oba modely patří stejně jako Alhambra a Sharan mezi MPV střední třídy.

Galaxy je opravdu obrovský vůz. Když sklopíte sedadla ve druhé a třetí řadě do rovné plochy, může klidně posloužit i jako stěhovák. I u tohoto modelu je samozřejmostí možnost volby mezi pěti a sedmi místy k sezení.
Parametry
Základní objem 300 / 1301 l
Rozšířený objem 2339 l
Cena od 724 500 Kč
Reklama

MPV s geny dodávek: Citroën Berlingo XL

Zdroj: Citroën

Když se mluví o MPV, která mají společné kořeny s dodávkami, musí zaznít jméno Berlingo. Tento model celou kategorii proslavil a zařadil se mezi nejoblíbenější rodinné vozy v Evropě. Aktuálně tvoří sourozeneckou trojici s Peugeotem Rifter a Opelem Combo.

Všechny tři vozy sdílí šasi, vybrané motory i možnost volby ze dvou velikostí karoserie. Ve standardně dlouhé verzi má Berlingo kapacitu 597 litrů, v XL pak 850 litrů. Délka je 4403 mm vs 4753 mm. Ostatní sourozenci jsou na tom podobně.
Parametry
Základní objem 850 l
Rozšířený objem 2693 l
Cena od 419 900 Kč
Reklama

MPV s geny dodávek: Volkswagen Caddy Maxi

Zdroj: Ondřej Běhal

Model Caddy od Volkswagenu je úhlavním nepřítelem Berlinga a jeho rodiny. Auto, které je velmi oblíbené v podobě dodávky, se nabízí obdobně jako Berlingo/Rifter/Combo ve dvou délkách, tedy standardní bez označení a Maxi. K tomu je ještě k dispozici outdoorová varianta Alltrack, která se prodává i s pohonem všech kol. Stejně jako u modelů koncernu PSA jsou mu ke cti tři plnohodnotná sedadla ve druhé řadě. Na všechna lze bezpečně připevnit dětskou sedačku.

Už za třemi řadami sedadl zbývá slušných 530 litrů zavazadlového prostoru. Pokud si v autě necháte řady dvě, nebo dokonce jednu, máte pojízdnou garsonku.

Parametry
Základní objem 1350 l
Rozšířený objem 3880 l
Cena od 604 354 Kč
Reklama

MPV s geny dodávek: Mercedes-Benz V

Zdroj: Mercedes-Benz

Podívali jsme se ještě mezi velké rodinné vozy, které vznikly z dodávek. Najdeme tu například Volkswagen Multivan, Mercedes-Benz V nebo Peugeot Traveller s Citroënem Spacetourer. Řada modelů neudává rozměry kufru, protože nedávají v podstatě smysl. Auta totiž nabízí velkou variabilitu vnitřního prostoru. Sedadla lze posouvat, otáčet, odejmout. A nebo si pořídit vůz s obytnou vestavbou. Mnohdy je také najdete v užitkovém oddělení dovozců. "Véčko" tedy slouží jako zajímavá ukázka, navíc jde o jediné tak velké MPV luxusní značky.
Parametry
Základní objem neudává se*
Rozšířeý objem neudává se*
Cena od 1 107 755 Kč
*rozměry jsou různé podle verze a výbavy
Reklama
Reklama
Autosalon TV