Reklama
Nová auta

Počet vozů do 300 tisíc se za minulý rok snížil na polovinu. Vypadlo i oblíbené SUV

Nízkým cenám vládnou Asiaté. Pod magickou hranicí je jen jeden Evropan

Hyundai i10

Zdroj: Bart Běhal

Pětidveřový mini hatchback je v současné době nejlevnějším nabízeným vozem u nás, byť koncem minulého roku plošně zdražil o 10 tisíc korun. Výčet motorů zahrnuje atmosférický tříválec i čtyřválec a vrcholnou nabídku představuje přeplňovaný litr se silou rovných sto koní. Na českém trhu se Hyundai i10 poprvé objevil v roce 2008 a nyní se prodává ve své třetí generaci.

Základ tvoří verze Start a s motorem 1.0i vychází na 269 990 Kč. Loni v lednu to bylo ale o dvacet tisíc méně, a pokud to srovnáme s rokem 2019, tak je rozdíl rovných 50 tisíc korun. Co za tu cenu nabízí a jak je na tom v porovnání s konkurencí? To se dozvíte v našem připraveném porovnávači zde.

Mitsubishi Space Star

Zdroj: Mitsubishi

O třídu větší hatchback se s cenou 271 760 korun řadí na druhou příčku, přitom ještě minulý rok byl ze všech nabízených vozů nejlevnější. Na vině je zdražení nejnižší výbavy Inform o téměř 26 tisíc korun, které proběhlo loni v květnu. Ostatní specifikace navyšovaly ceny o 13 a 18 tisíc a nejvyšší úroveň Intense naopak zlevnila o jednu tisícovku.

Mitsubishi Space Star se na českém trhu objevilo v roce 2018 a startovalo na 239 850 korunách. Na této hodnotě se drželo až do modernizace o dva roky později, která snížila hodnotu základního provedení o 15 tisíc korun, naopak vyšší stupeň Invite zdražila až o 12 tisíc.

V našem připraveném porovnání se malý hatchback utká se svými hlavními konkurenty. Na výsledek se podívejte zde.

Kia Picanto

Zdroj: Kia

Stejně jako nejlevnější vůz na českém trhu, tak i Kia Picanto patří s délkou necelých 3,6 metrů do skupiny mini hatchbacků. S cenou 294 980 Kč mu patří bronzová medaile, i když minulý měsíc nechybělo mnoho a získal by tu bramborovou. V lednu se totiž plošně zdražil o celou pětitisícovku a od čtvrtého místa ho tak dělí pouze jeden a půl tisíce, přitom ještě před rokem se vešel pod 270 tisíc korun.

Současná třetí generace se u nás začala nabízet v roce 2017, s benzinovým litrem startovala na 219 980 Kč a po dvou letech působení se zdražila jen o pět tisíc korun. Na rozdíl od dneška se i s automatem vešla Kia Picanto pod 300 tisíc korun. Nyní si ale řekne o 314 980 Kč. Co za tu cenu zájemce dostane a jak je na tom konkurence? Na to se podívejte do našeho připraveného porovnávače zde.

Dacia Sandero

Zdroj: Tiskový servis Dacia

Čtvrtou příčku si odnáší jeden z nejprodávanějších modelů u nás Dacia Sandero. Minulý rok se v žebříčku prodejů, i přes ztrátu sedmi procent, udržel malý hatchback na čtrnáctém místě s celkovým počtem 2 600 dodaných vozů. A podobně si vede i letos.

V současnosti se prodává od 296 400 Kč s atmosférickým tříválcem, loni to bylo o 25 500 korun méně a s podobným motorem vyšla minulá generace v roce 2019 na 174 900 Kč. Pravdou je, že základní výbava je nyní o něco bohatší. Standardem je tempomat i s omezovačem, nárazníky nejsou černé, ale lakují se do barvy karosérie, spotřebu si nemusí řidič sám počítat, ale má k dispozici palubní počítač a může i poslouchat rádio.

Součástí výbavy Essential je také aktivní nouzové brzdění, automatické světlomety, LED denní svícení, dálkové ovládání centrálního zamykání a elektricky ovládaná přední okna, nicméně zpětná zrcátka jsou stále manuálně nastavitelná. Ty elektrická jsou až ve vyšší úrovni Expression, kterou jsme porovnali s konkurenčními vozy za podobnou cenu. Na výsledek se podívejte zde.

Hyundai i20

Zdroj: Ondřej Běhal

Další korejský automobil Hyundai i20 je sice pátým nejlevnějším vozem na českém trhu, nicméně pod 300 tisíc korun se už nevejde. Mohou za to nejen prosincové změny, které zvedly ceny o 10 tisíc korun, ale i úpravy ceníku začátkem loňského léta, kdy se zdražil o stejnou částku. Malý hatchback se tak v současnosti prodává za 309 980 Kč.

Předchozí druhá generace, jež se na českém trhu začala prodávat v roce 2014, vyšla před čtyřmi lety na 269 990 Kč ve výbavě Best of Family. Zajímavější jsou ovšem ceny z července téhož roku, kdy se v ceníku objevily nové verze včetně základní Start. Ta vycházela s motorem 1,25i na 229 990 Kč.

Jak si letos vede Hyundai i20 v porovnání s nejprodávanějšími modely u nás? To se dozvíte v našem porovnávači zde.

Fiat Panda

Zdroj: Fiat

Italský mini hatchback se poprvé objevil v roce 1980 a dnes se prodává ve své třetí generaci, která je na trhu už poměrně dlouhých dvanáct let. Za tu dobu prodělala jen drobnou úpravu vzhledu před zhruba třemi lety.

Na poměry dnešní doby by se Fiat Panda ve výbavě Cross mohl klidně považovat za prťavé SUV. Disponuje ochrannými lištami a lemy blatníků a nabízí se i s pohonem všech kol. To už se ale bavíme o Pandě za cenu téměř půl milionu korun.

Nejlevněji vychází s mild-hybridním tříválcem za 339 900 Kč. Loni v lednu přitom pětidveřový hatchback vyšel na bezmála 300 tisíc korun a v porovnání s rokem 2019 si řekl o 219 900 Kč, za čtyřkolku pak dalších 90 tisíc. Do našeho porovnávače jsme zařadili vedle Fiatu Panda nejlevnější vozy s pohonem všech kol. Na výsledek se podívejte zde.

Suzuki Ignis

Zdroj: Suzuki

Japonský model Suzuki Ignis se za SUV už považuje a stejně jako malý Ital nabízí pohon všech kol. V loňském roce se u něho výrazně měnily ceny. Přesně před rokem zdražil základní výbavu o 6 tisíc a vyšší stupně až o 14 tisíc, čímž se dostal na částku 305 900 Kč.

Největší zlom ovšem přišel o pět měsíců později, kdy zvýšil ceny o 40 až 42 tisíc korun. Poslední úpravy ceníků proběhly letos v únoru, ale znamenaly navýšení maximálně o dva tisíc a mini SUV se tak nyní prodává od 351 900 korun. Před čtyřmi lety to bylo o sto tisíc méně.

Suzuki Ignis jsme postavili proti nejlevnějším SUV na našem trhu. Na výsledek se podívejte zde.

Dacia Duster

Zdroj: Tiskový servis Dacia

Poslední, kdo loni překonal hranici 300 tisíc korun, je oblíbené sportovně-užitkové vozidlo Dacia Duster. Dokonce mu minulý rok jen o kousek uteklo desáté místo mezi nejprodávanějšími vozy na českém trhu. Celkově se ho totiž prodalo přes čtyři tisíce kusů a do top desítky mu scházelo jen osm aut.

Vloni v lednu se nabízel Duster od 294 900 Kč v nejnižší výbavě Access, jenž se omezovala jen na nejdůležitější prvky. Na klimatizaci nebo rádio mohli zájemci rovnou zapomenout. Jenomže o měsíc později automobilka zmiňovanou specifikaci odstranila a dostupnost vozu se zhoršila o více než 50 tisíc korun.

Navíc v dalších měsících postupně přicházelo další a další zdražení. Nejdříve to byly tři tisíce, pak deset a v červnu necelých osm tisíc korun. Poslední změny proběhly začátkem prosince, kdy Duster podražil až o 15 tisíc korun. Nyní tak vychází nejlevněji s přeplňovaným litrovým tříválcem za 377 500 Kč ve verzi Essential. Stále je ale ve své kategorii nejlevnější. Kompletní žebříček naleznete zde.

V roce 2019 se Dacia Duster prodávala od 259 900 Kč a s pohonem všech kol za 340 900 Kč. To bylo ovšem ještě před modernizací, která proběhla o dva roky později. Současnou podobu oblíbeného vozu najdete i v našem připraveném porovnávači, kam jsme zařadili nejlevnější kompaktní SUV na našem trhu. Výsledek naleznete zde.
Reklama
Autosalon TV