Reklama
Nová auta

Jedno z nejprodávanějších SUV zdražilo za pět let jen o osm procent. Ostatní oblíbenci až o čtyřicet

Podívali jsme se na ceny nejoblíbenějších modelů na našem trhu v průběhu let a výsledek překvapil

Škoda Karoq (+20,4 %)

Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Nejprodávanější SUV na našem trhu se poprvé objevilo na jaře 2017 a startovalo na velmi sebevědomé částce 529 900 Kč s litrovým tříválcem o výkonu 85 kW ve výbavě Ambition, která ovšem nebyla žádné holátko. Tím byla až nižší verze Active, jež přišla na konci srpna následujícího roku a Škodu Karoq učinila dostupnější o 45 tisíc korun.

Zaměstnanec pobírající měsíčně 12 200 korun tak potřeboval o osm platů méně než předtím, kdy k pořízení jich bylo nutné dát dohromady zhruba 48, a to také kvůli nižší minimální mzdě v předešlém roce. S průměrnou mzdou 31 885 Kč by musel šetřit rok a čtvrt bez dalších výdajů.

Od prosince 2018 škodovka podražila celkově o pět tisíc korun a podzim následujícího roku zaznamenal zvýšení cen o rovných 10 000 korun. O dalších patnáct tisíc (v případě Ambition 23 000 Kč) navíc si mladoboleslavský vůz "řekl" na jaře 2020.

Nejdostupnější byla Škoda Karoq začátkem loňského roku, kdy se držela stále na 515 900 korunách a na výplatní pásce měli lidé o několik stovek navíc, v průměru o více jak dva tisíce korun. Na pořízení vozu jim tak stačilo necelých 34 výplat pokud pobírali minimum a nebo 13,6 těch průměrných. Jenže pak už to začalo jen stoupat.

Březen navýšil ceny o patnáct tisíc korun a v létě dokonce z nabídky vypadla základní výbava Active, což vyšvihlo škodovku přes hranici šesti set tisíc. Kompaktní SUV se tak připravilo na příchod svého modernizovaného já, jež se na trhu objevilo v závěru minulého roku. Startovalo na 638 900 Kč a nejnižším stupněm byla právě verze Ambition. Na tu musel člověk složit 42 minimálních mezd a nebo 17 průměrných. 

Celkově Škoda Karoq za sledované období zdražila o 20,4 % a pokud budeme posuzovat od nejnižší ceny po tu současnou, dostaneme se na rozdíl 31,7 %. Druhý výbavový stupeň Ambition si připisuje navýšení 19 %. Oproti tomu mzdy se zvýšily o 40,4 % a 25,9 %. Pro přehlednost jsme připravili grafy. První ukazuje procentuální nárůst cen a mezd, druhý pak kolik bylo potřeba platů na pořízení vozu v základní (ZS) a vyšší specifikaci (VS).

Hyundai Tucson (+8,1 %)

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Druhou příčku v oblíbenosti drží český reprezentant s korejskými geny Hyundai Tucson. V roce 2017 se prodávala jeho třetí generace a cena startovala na 539 990 Kč s motorem 1.6 GDI 97 kW v základní výbavě Tucson. U bohatšího stupně Trikolor to bylo o 55 tisíc korun více. Z našeho přehledu jsme vyřadili limitované edice, jelikož některé byly podmíněné financováním.

V té době bylo pro pořízení kompaktního SUV potřeba 49 minimálních a 17 průměrných mezd. Rok na to přišla modernizace a z nabídky se nejen vytratila standardní verze, ale zároveň došlo ke zdražení o 10 tisíc korun. Do začátku října se nicméně v ceníku objevil nejnižší výbavový stupeň, startoval už ale na 549 990 Kč.

S takovou cenou Tucson vydržel až do června 2020, kdy následně přišlo výrazné zlevnění o 100 000 Kč, v případě varianty Trikolor o 125 tisíc. Sportovně-užitkový vůz tak spadl pod hodnotu 450 tisíc a relativně dlouho se držel v této cenové hladině, což také znamenalo, že v roce 2021 byl vůbec nejdostupnější, stačilo totiž 29,6 minimálních mezd nebo necelých 12 průměrných platů.

Změnil to až nástup nové generace loni na podzim, která vrátila cenovky nad půl milionu. Pravdou je, že z nabídky vypadla atmosférická šestnáctistovka a základní pohonnou jednotkou se tak stal motor 1.6 T-GDI s výkonem 110 kW. Do konce roku ještě stačil Hyundai zdražit o 10 tisíc korun a o stejnou částku i za dalších šest měsíců později. Poslední úpravy cen proběhly letos v červenci, kdy si Tucson připočetl deset tisícikorun ke všem cenovkám. Prodává se tak od 559 990 Kč.

Zaměstnanec pobírající zákonem stanovený nejnižší plat by nyní musel "šetřit" 34,5 měsíců, kdežto ten s průměrnou mzdou pouze 14,7 měsíců. Celkově Hyundai Tucson překvapivě podražil pouze o 8,1 % a u vyšší specifikace o necelých devět. V porovnání se současnou cenou a tou nejnižší z posledních pěti let se dostaneme k navýšení o 24,4 %. Stále je to ale menší nárůst než u mezd.

Dacia Duster (+40,3 %)

Zdroj: Tiskový servis Dacia

Trojici nejprodávanějších SUV uzavírá Dacia Duster s počáteční cenou 249 900 Kč v základním provedení a 287 900 korun u vyšší verze Cool. Aby si mohl člověk rumunský model pořídit, potřeboval necelých 23 minimálních platů nebo pouze 8,5 těch průměrných. Ne náhodou si dlouhodobě drží pozici nejlevnějšího vozu ve své kategorii, ale o kolik zdražil za tu dobu on?

S příchodem podzimu 2017 přišlo první navýšení cen, a to o 10 tisíc v případě nejnižší úrovně Access a jen o tři tisíce u bohatší specifikace. Do konce roku navíc na trh dorazila druhá generace, cenovky si nicméně nechala stejné, pouze názvy některých výbav dostaly odlišné jmenovky. Například Cool byl nahrazen variantou Essential. Ta navíc v srpnu roku 2018 zvýšila ceny o 5 tisíc korun a o půl roku později o další pětitisícovku. Stále se ale Duster prodával od 259 900 Kč.

To až do léta 2019, kdy se cena základního modelu zvedla o jednu bankovku s T. G. Masarykem na líci a bohatší verze Essential přihodila ještě další čtyři tisíce, v listopadu se navíc automobilka rozhodla pro navýšení o další dvoutisícovku a s nástupem nového roku připsala k cenovkám další tři. Vyšplhala se tak na cenu 314 900 Kč. V tom samém roce se měnily částky už jen jednou, a to o 5 tisíc korun. Kompaktní SUV vyšlo nejlevněji za 269 900 Kč.

Větší cenový skok přišel loni. Ceník se měnil celkem čtyřikrát a dohromady Duster podražil o 25 a 27 tisíc korun. Ještě výrazněji do cen promluvil letošní rok, kdy byla z nabídky odstraněna základní výbava a navíc Dacia stačila třikrát upravit cenovky. Dohromady zdražila o 20 500 korun, připočteme-li ztrátu nejdostupnější varianty, je rozdíl oproti lednu 72 600 Kč.

Dacia Duster se v současnosti nabízí od 367 500 Kč, což je o 40,3 % více, než na kolik vyšla před pěti lety. U porovnání vyšší úrovně je rozdíl 24,7 %. Počet potřebných minimálních mezd zůstal takřka stejný, u průměrných platů je potřeba přihodit jeden navíc.

Srovnání

Zdroj: Autosalon TV

Z vybraných modelů vyšel z hlediska zdražování nejlépe Hyundai Tucson, který se oproti vstupní částce liší pouze o osm procent. Za ním je Škoda Karoq s nárůstem 20,3 % a nejhůře dopadlo SUV od Dacie. To si připisuje 40,3 %.

Na druhou stranu se Rumun nadále drží hluboko pod hranicí 400 tisíc korun, kam se jeho konkurenti za celou dobu ani zdaleka nepřiblížili. Nejblíže byl nošovický rodák Tucson, když v polovině roku 2019 prudce snížil ceny o 100 tisíc korun, i tak vyšel na necelých 450 tisíc korun. Nyní se prodává za 559 990 Kč.

Škoda Karoq se dostala na nejnižší částku v srpnu 2018 s příchodem základní verze Active. Ta vyšla na 484 900 Kč, což je o 154 tisíc korun méně, než za jakou cenu se kompaktní SUV nabízí letos. Připravili jsme pro vás i porovnání výbav jednotlivých modelů. Na výsledek se podívejte zde.
Reklama
Reklama
Autosalon TV