Reklama
Nová auta

Nízká cena a větší kufr než u škodovky. Srovnali jsme nové MG ZS s konkurencí, má silné karty

Malé MG ZS znovuzrozené britské značky v čínských rukách stojí pakatel. V čem předčí své soupeře?

MG ZS

Zdroj: Tiskový servis MG

Menší z dvojice nabízených modelů sází nejen na líbivý a poněkud povědomý vzhled, ale především na nízkou pořizovací cenu. Díky ní se MG ZS ihned zařadilo mezi nejlevnější kompaktní SUV na našem trhu, kde nepříjemně doráží na zabydlenou korejskou automobilku a její model Tivoli.

Jak je u asijských výrobců zvykem, jsou ceníky omezeny pouze na pár příplatků – zde jen metalický lak, jinak je vše součástí odstupňovaných výbav. A ty tu najdeme celkem čtyři. Základ tvoří verze Essential s relativně bohatým standardem. Exteriéru vévodí přední Bi-LED světlomety spolu se 17" litými koly a nechybí ani střešní ližiny i elektricky sklopná zpětná zrcátka s vyhříváním.

Uvnitř vozu to po obsahové stránce také není žádné holátko. Dominantou je 10,1" barevný displej na středovém panelu s možností přehrávání MP3 a připojením Bluetooth. O bezpečnost se stará šestice airbagů a ochrana proti převrácení vozu. Objevuje se i řada komfortních prvků v podobě tempomatu, koženého multifunkčního volantu, zadních parkovacích senzorů a nepostradatelné digitální klimatizace. Za to si účtuje 424 940 korun ve spojení s benzínovým agregátem 1.5 DVVT o výkonu 78 kW.

Ten je k dostání i u vyššího stupně Emotion a teprve ve třetí výbavě Elegance dochází k výměně motorizací, kdy místo patnáctistovky je zde přeplňovaný litrový tříválec o síle 111 koní. Součástí top verze Exclusive je pak 1.0 TGI s šestistupňovým automatem, se kterým pokořuje hranici půl milionu korun.

MG ZS máme v katalogu (ZDE). Jak si ale povede v souboji se svým prvním konkurentem? To uvidíte na dalších stranách tohoto přehledu.

SsangYong Tivoli

Zdroj: Tiskový servis SsangYong

Korejské SUV je konkurentem především po cenové stránce, jelikož startuje na částce jen o pět tisíc korun nižší než MG ZS. Nabízí se pouze s jednou motorizací, a to přeplňovanou "jedna-pětkou", má ovšem velkou výhodu v tom, že od základní výbavy je dostupný pohon všech kol i automat, byť za příplatek.

A jak je na tom standard? Nejnižší úroveň se nazývá Style a vedle MG ZS ve verzi Essential je více zaměřena na bezpečnost. Asistenční systémy zahrnují systém pro vedení v jízdním pruhu, sledování pozornosti řidiče, rozpoznávání dopravních značek i autonomní nouzové brzdění.

Postrádá naopak některé komfortní prvky jako například elektricky sklopná zpětná zrcátka, parkovací senzory vzadu, barevný displej audiosystému a přední LED světlomety. Továrnu opouští na menších 16" kolech, co jsou navíc ocelová. Chybí také střešní ližiny a dešťový senzor spolu s automatickým spínáním světel. Nutno připomenout, že záruční doba je u Korejce kratší, a to o dva roky a 50 000 kilometrů.

Pro přehlednost jsme pro vás připravili porovnání v našem porovnávači. Naleznete ho zde.

Dacia Duster

Zdroj: Tiskový servis Dacia

V současnosti je nejlevnější kompaktní SUV v Česku Dacia Duster. Startuje na částce pod 400 tisíc korun, a tak jsme si pro naše porovnání mohli dovolit sáhnout i po vyšší verzi Expression s cenou začínající na 400 500 Kč.

Prostřední specifikace má oproti čínskému konkurentovi 24 tisíc korun k dobru, obsahově ale strádá. Kola jsou o palec menší, úhlopříčka barevného displeje dokonce o dva a klimatizace je pouze manuální. Ve standardu pak chybí asistent pro sjezd z prudkého kopce, ochrana proti převrácení, dešťový senzor a elektricky sklopná zrcátka.

Dohání to ovšem širším výběrem motorizací, kde vedle přeplňovaných benzinových agregátů stojí i motor na LPG (ten momentálně v ceníku nenajdete, ale brzy bude opět v nabídce) a turbodiesel Blue dCi. Výhodou je i možnost pohonu všech kol, ovšem až od nejvyšší výbavy Journey.

Parametry jsou si oba vozy dost podobné a je to vidět i na objemu kufru, kde je rozdíl pouhé tři litry. Maximální kapacita už je ale jiná káva, tam Dacia Duster získává navrch, a to o více jak 100 litrů.

Do našeho porovnávače tak přibyl další člen. Trojici vybraných vozů naleznete zde.

Škoda Kamiq

Zdroj: Škoda Auto

Český zástupce je sice o osm centimetrů kratší, rozvor má ale o sedm centimetrů protáhlejší a na šířku je se svým rivalem na podobných hodnotách. Nejvíce ztrácí ve výšce, kde je rozdíl zhruba 12 cm. Přesuneme se teď k zavazadlovému prostoru. Tam si vede o necelých 50 litrů lépe čínský vyzyvatel, po sklopení sedadel se nicméně síly obrací a Škoda Kamiq získává dvacetilitrový náskok.

Startuje na ceně 427 900 Kč s motorem 1.0 TSI 70 kW a výbavou Ambition. Ta je v porovnání se standardem u MG ZS bohatší na jízdní asistenty, například sledování jízdního pruhu a automatické brzdění. Disponuje také devíti airbagy. Na druhou stranu vyjíždí pouze na 16" ocelových kolech a chybí parkovací senzory. Alarm se musí stejně jako kožený volant a dešťový senzor dokupovat a klimatizace je zde manuální.

Ve prospěch oblíbeného českého SUV mluví širší nabídka motorizací, a to už od nejnižšího výbavového stupně. K dispozici je tak s automatem za příznivější cenu a nemusí se sahat po nejvyšší specifikaci. Stejně jako MG ZS ale nenabízí pohon všech kol ani za příplatek.

Přehled zmíněných modelů naleznete zde

Hyundai Kona

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Ke svému soupeři od MG má oblíbená korejská automobilka Hyundai blíže s o třídu nižším modelem Kona než Tucsonem. Podobně jako tomu bylo u Škody Kamiq, je SUV o něco menší, ale rozdíl není tak výrazný ve srovnání s kompaktními vozy těchto značek. Ani cenově není nijak daleko. Hyundai Kona totiž startuje s litrovým tříválcem na 419 990 Kč.

Značně ztrácí v zavazadlovém prostoru, kde se svými 361 l pojme o zhruba osmdesát litrů menší náklad. Situaci nijak nezlepší ani sklopení zadních sedadel, naopak se propast zvýší na více jak dvě stě litrů v neprospěch Korejce. Pokud bychom do souboje přizvali Hyundai Tucson, v těchto parametrech by jasně dominoval a rozdíl by byl dvojnásobný.

Základní výbava je u Kony o něco horší. Chybí tu například kola z lehké slitiny, přední LED světlomety, elektricky sklopná zrcátka a střešní ližiny. I výčet komfortních prvků je chudší. Kožený volant je až u vyššího stupně Comfort a dešťový senzor dokonce až v tom nejvyšším. Nemá sice parkovací senzory, ale vynahrazuje to zadní kamerou. Naopak jsou zde jízdní asistenti rozšířeni o automatické vedení v jízdním pruhu, sledování pozornosti řidiče a automatické brzdění.

Stejně jako většina zmíněných konkurentů, i Hyundai Kona nabízí širší výběr motorizací a v segmentu malých SUV často nevídaný pohon všech kol. Na celé porovnání se podívejte zde.

Opel Crossland

Zdroj: Tiskový servis Opel

Přehled vybraných konkurentů uzavírá nejprodávanější Opel na českém trhu jménem Crossland. Ve všech parametrech je o pár centimetrů menší, což se odrazilo i v porovnání zavazadlového prostoru, kde nabízí o 38 litrů nižší přepravní kapacitu.

Nedávné zdražení odsunulo malé SUV na rozdíl 35 tisíc korun a základní výbava Edition se zážehovou dvanáctistovkou tak startuje na 459 990 Kč. Vyšší pořizovací cena neznamená bohatší standard. I když se v něm objevuje varování před vybočením z jízdního pruhu, které MG ZS nemá, výčet chybějících prvků je rozsáhlejší. V základu vyjíždí Crossland pouze na 16" ocelových kolech a navíc bez parkovacích senzorů, automatických stěračů, elektricky sklopných zrcátek a střešních ližin, co jsou za příplatek od vyšší výbavy Elegance nebo součástí v té nejvyšší.

Vedle atmosférické "jedna-dvojky" jsou k dispozici její přeplňované varianty o výkonech 81 kW a 96 kW, přičemž ta výkonnější se dodává i s automatem. Přehled motorizací uzavírá naftová patnáctistovka se silou 110 koní při volbě manuální převodovky a se 120 koňmi v případě automatického řazení.

Kompletní porovnání všech námi uvedených modelů naleznete zde.
Reklama
Autosalon TV