Reklama
Nová auta

Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ jezdí božsky. Prohrává však s vozy, od nichž byste to nečekali

Vyzkoušeli jsme nejen novou generaci sportovního roadsteru, ale i další mercedesy poladěné AMG
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Třída SL patří mezi ikonické sportovní vozy, vždyť se vyrábí už od roku 1954. Vyzkoušeli jsme její novou generaci, v pořadí už sedmou. V porovnání s předchldcem je v mnoha ohledech revoluční, přesto nadchne zejména automobilové konzervativce. A ty asi dost zamrzí, že v mnoha pohledech prohrává s auty, o kterých by si to asi nikdy nemysleli. S elektromobily. V průběhu jejího testování jsme totiž vyzkoušeli i další vozy Mercedes-AMG - z toho dva čistě elektrické.

Dává klišé o přilepení k asfaltu doslovný rozměr

Máme na nové "es elo" v nejvyšší specifikaci Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ asi hodinu, navíc si ho musíme prostřídat ve dvou. Takže sedám rychle za volant, jehož vzhled mě vyděsí. Nějaký ten týden jsem za kormidlem modelu AMG neseděl, takže už jsem zapomněl na pět pater ovladačů na něm a za ním, které ve mě vždy vzbudí totální paniku. Potřeboval bych tak hodinové školení, abych pronikl do všech tajů infotainmentu, na což fakt není čas. Takže rychle zjišťuji alespoň základní "životní" funkce vozu a vzpomínám na výlevy kolegy Pepy Vrtala z televizního Autosalonu, který ovládací prvky v nejnovějších mercedesech upřímně nenávidí a já mu dnes tak trochu rozumím.

Dojem samozřejmě spraví zahřmění čtyřlitrového osmiválce pod kapotou stejně jako lehký vítr ve vlasech díky stažené plátěné střeše. Ano, plátěné. To je jedna ze zásadních novinek sedmé generace třídy SL. Po dvou generacích experimentů se skládací plechovou střechou se vrací ke klasice. "Je to mimo jiné i proto, že zákazníci chtěli, aby bylo na první pohled jasné, že mají auto se stahovací střechou, když už si za něj zaplatili takové peníze," vysvětluje šéf českého zastoupení značek Mercedes-Benz a Mercedes-AMG Wolfgang Bremm von Kleinsorgen.

Když už jsme u té značky, asi jste si všimli, že o novém SL nepíši jako o mercedesu. To je totiž další revoluční změna. SL totiž nové patří výhradně pod křídla továrního ladiče mercedesů, firmy AMG. Takže žádný Mercedes-Benz SL už neexistuje, pouze Mercedes-AMG SL. Znamená to mimo spousty pozitiv i pořádně mastnou cenu. Nejlevnější provedení Mercedes-AMG SL 43 se čtyřválcovým motorem a mild-hybridním systémem a pohonem zadních kol přijde na 3 257 320 korun. O stupeň výš stojí základní osmiválec s biturbem Mercedes-AMG SL 55 4MATIC+ s pohonem všech kol a výkonem nejméně 476 koní za minimálně 4 358 420 korun. A o výkonu i ceně testované verze už byla řeč.

Výkon bohužel při našem testu tak úplně vyzkoušet nemůžeme. Jedeme totiž v koloně pěti vozů a i když nám instruktor v prvním autě dává na cestě z brněnského automotodromu na Vysočinu možnost na klikatých okreskách občas sešlápnout plyn až na podlahu, je to vždy jen velmi krátce. A upřímně, v těchto okamžicích jsme od auta čekali vzhledem k jeho parametrům a ceně ještě trochu víc. Převodovce totiž po předchozí pomalé jízdě chvíli trvá, než se rozhoupá k tomu, aby motor dostala do těch správných otáček.

Vzhledem k charakteru testů nemáme už vůbec možnost vyzkoušet podvozek v hraničních situacích. Kombinace sofistikovaného pohonu všech kol a širokánských pneumatik o rozměrech 275/35 ZR 21 vpředu a 305/30 ZR 21 vzadu dává klišé, že auto sedí v zatáčkách jako přilepené, na suchém asfaltu ten doslovný rozměr. Příjemně překvapí, že řízení je i přes šířku pneumatik velmi klidné a přesné.

Vzhledem ke šlupičkovým pneumatikám jsme příjemně překvapeni komfortem čtyřmístného kabrioletu. Bavíme se teď o komfortu jízdním, tedy přejíždění nerovností. Komfort sezení na zadních sedadlech se ani neodvažujeme vyzkoušet, protože je na první pohled znát, že jde o sedadla nouzová. Čtyřmístná homologace je další velkou novinkou. SL totiž vždy býval klasickým dvoumístným roadsterem. Dodatečná dvě sedadla prý vznikla i proto, že nová generace SL nahradí hned několik otevřených modelů v nabídce značek Mercedes a AMG. Auto hodně klame tělem. Na první pohled vypadá nesmírně kompaktně, ale díky celkové délce přes 4,7 metru jde o největší SL v historii a i to bude mít pozitivní vliv na jízdní komfort.

K pohodlí patří i velmi dobrá ochrana před větrem i v případě otevřené střechy. S vytaženými okny jsme i při rychlostech přes 130 km/h vnímali jen lehké vískání ve vlasech.

Kratší dojezd než elektromobily

Majitel opice za více než pět miliónů bude asi těžko řešit banány v ceně padesát korun za litr, přesto nám spotřeba testovaného auta na našem úseku vyrazila dech. Trasa sice vedla trochu do kopce, ale akceleraci vozu jsme vyzkoušeli opravdu jen občas a většinu času jsme se pohybovali spíše výletním tempem. Přesto jsme konzumaci nestlačili pod dvacet litrů na sto kilometrů (výrobce udává u naší verze 12,3 l/100 km). Tím jsme se dostali ke kuriózní situaci, že benzinový sporťák měl výrazně kratší dojezd na plnou nádrž než souběžně testované elektromobily poladěné divizí AMG na plné nabití - šlo o EQE 43 4MATIC a EQS 53 4MATIC+. 

Teď možná spousta zatvrzelých odpůrců elektromobility přestane číst, ale elektromobily nejen v mých očích porazily osmiválcový kabriolet ještě v jedné disciplíně - wow efektu z jízdy. Jejich neuvěřitelně rychlá reakce na sešlápnutí plynu a brutální zátah, který následoval a přivodil ránu spolujezdce o hlavovou opěrku totiž silně kontrastoval se zpožděním náběhu točivého momentu i výkonu u osmiválcového benzinového biturba.

A aby toho nebylo málo, zejména EQS poráželo novou třídu SL díky mnohem více natáčecí zadní nápravě i při jízdě na klikatých okreskách. Jízda s ním tam totiž vypadala jak kombinace létajícího koberce a autobusu Stana Silničky. Měl jsem pocit, že se v komfortním módu vznáším metr nad vozovkou, ale každý pohyb volantu i sešlápnutí plynu vyvolaly okamžitou reakci a auto i přes svou šílenou hmotnost a velkou šířku působilo na klikatých silničkách Vysočiny agilněji než kompaktnější a výrazně lehčí kabriolet.

Zvuk a krása

To samozřejmě neznamená, že je nový Mercedes-AMG SL špatné auto a že na základě dojmů z hodinových jízd budu tvrdit, že je mnohem horší než elektrická "á em géčka". Pro spoustu potenciálních kupců bude určitě dokonalý zvuk čistě benzinového osmiválce silnějším argumentem než cokoli jiného.

Druhým zásadním argumentem je design. Elektrická AMG moc krásy nepobraly a platí o nich to, co galantní muži šetrně říkají o ošklivých ženách - že jsou zajímavé. Naproti tomu je nový Mercedes-AMG SL opravdovou hvězdou a zvlášť bez střechy mu to z některých úhlů pohledu ukrutně sluší.

Každý článek o autě se většinou snažím uzavřít tím, pro koho je testované vozidlo určené. Majitel Mercedesu-AMG SL 63 4MATIC+ bude určitě hodně bohatý - a nejspíš muž. Bude se u něj mísit touha po extravaganci a zviditelnění se silně konzervativním přístupem. Uměl bych si ho v garáži představit jako řešení krize středního věku a zároveň dobře uložené peníze na důchod v éře elektromobilů.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 15.11.2023 21:00:26
SE MNOU V PORSCHE TAYCAN TURBO S !!!! JEDNOHO KRASNEHO ELEKTRICKEHO DNE !!!! PROHRAJE KAZDY !!!! ROPAK !!!! KDYZ NE DNES TAK ZITRA !!!! A KDYZ NE ZITRA TAK JINDY !!!! A NAPROSTO JISTE PO R 2035 !!!! DO MIKROVLNKY PATRI ROPACI !!!! A DO ZLATOVA MNAM
Pandrhola - 23.06.2022 09:21:21
Pánové ruku na srdce, opravdu jste jeli jen 130km/h.?

Řidič v Hradci Králové rozstřelil ostrý Mercedes-AMG GT R. Pro tamní obyvatele je známá firma

Srazila se tři auta. Firma, které auto patří, Autosalonu zaslala vyjádření. Vinu řidiče popírá
04.11.2021 14:37
|
33
Reklama

Ruský youtuber se naštval na servis. Jako pomstu zapálil svůj Mercedes-AMG GT 63 S

Jeho auto mělo neustále nějaké technické problémy a servis s ním odmítal komunikovat. Divíte se?
26.10.2020 15:15
|
4

Test nadupaného kupé SUV Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+: Proč je lepší než BMW X6 M50i?

Vyzkoušeli jsme AMG pro "začátečníky". Snižení výkonu mu radikálně prospělo
25.10.2020 08:14
|
6

Ač šlo jen o facelift, některé změny udělaly z nového Audi Q8 světový unikát. Navíc skvěle jezdí

V okolí Kapského města jsme testovali hned tři různé varianty obřího kupé-SUV
22.11.2023 09:33
|
2

Dojeli jsme elektromobilem do Albánie a zpět. Vše ale dopadlo úplně jinak, než jsme si plánovali

Chtěli jsme na fotbal do Tirany. Kvůli srbským celníkům jsme český debakl sledovali v albánské krčmě
18.11.2023 09:35
|
9
Reklama

Nový Peugeot 3008 se ukázal v Praze. Ujede až 700 km na elektřinu, ale nevzdává se ani benzinu

V Česku se francouzská novinka začne prodávat na jaře příštího roku
15.11.2023 10:02
|
2

Nový elektromobil z Nošovic je velký jako Karoq. Podobá se mu i jízdně, stojí jen o 150 tisíc víc

Druhou generaci modelu Hyundai Kona Electric jsme testovali v okolí Nošovic, kde se vyrábí
21.10.2023 19:24
|
1
Reklama
Autosalon TV