Reklama
Nová auta

Koncepty vs. realita: Jak vypadaly prototypy známých aut, než vyjely na silnice

Designové studie aut se zdají často příliš futuristické. Tyhle to dotáhly na skutečné produkční mode

Micro Compact (1996) – Smart City Coupé (1998)

Zdroj: Daimler

Představitelé Daimleru koketovali s prototypem mikroauta do města už na začátku 90. let minulého století. Koncept Micro Compact, vyvinutý stejnojmennou společností, kterou Daimler ovládl, se představil během olympijských her v Atlantě 1996 a veřejnost netušila, jestli jde o zvětšenou hračku, nebo to výrobce myslí vážně. Následovaly dva roky testování, kdy se řešily zejména problémy s jízdní stabilitou, a auto se dostalo do sériové výroby v podobě, která základním tvarem karoserie koncept velmi připomínala. Model Smart City Coupé se později přejmenoval na Smart ForTwo.

Podívejte se také na náš videotest:
Reklama

Citroën C3 Lumière (1998) - Citroën C3 (2001)

Zdroj: Citroën

V roce 1998 překvapil francouzský výrobce na autosalonu v Paříži koncepčním vozem C3 Lumière s výraznými oblými tvary a velkou prosklenou plochou včetně panoramatického okna, které dovnitř pouštělo hodně světla. Odtud pramenil i název konceptu Lumière = světlo. Na podzim 2001 se ve Frankfurtu představil sériový vůz. Oblé tvary mu zůstaly, což se líbilo zejména ženám, kromě toho si zákazníky získal velkým vnitřním prostorem. Prosklení ale bylo standardní. Ještě v roce 2002 se ale představila varianta C3 Pluriel, kabriolet s originální koncepcí odnímatelných dílů střechy včetně střešních oblouků.
Zdroj: Citroën
Reklama

Toyota C-HR Concept (2014) – Toyota C-HR (2016)

Zdroj: Toyota

Ukázkou konceptu, který se od sériové podoby příliš nelišil, je C-HR od Toyoty. Dokonce se nezměnil ani název. Tuto vývojovou studii představila japonská automobilka na autosalonu v Paříži v roce 2014 jako svoji představu o crossoveru v nižší střední třídě. Nějakou dobu se o ní také mluvilo jako o budoucím model Auris Cross. O konceptu velmi odvážných tvarů, v němž někteří novináři viděli křížence sporťáku GT 86 a bugginy pro extrémní závod Baja 1000, se nejprve pochybovalo, o to větší překvapení pak bylo, když se sériová podoba příliš nelišila. Z modelu C-HR se stal jeden z nejúspěšnějších modelů značky v Evropě a jeho prodeje navíc stále rostou.
Zdroj: Autosalon
Reklama

Bentley EXP 9 F Concept (2012) – Bentley Bentayga (2015)

Zdroj: Bentley

Příkladem ještě věrnějšího předobrazu sériového vozu může být koncept EXP 9 F, který automobilka Bentley ukázala v roce 2012. Vzbudil velmi kontroverzní reakce, protože značka do té doby žádné SUV nevyráběla. Přední části dominovaly čtyři velké kruhové světlomety, zadní část se svažovala ve stylu kupé, páté dveře byly dvoudílné. Čelní maska se v sériové podobě představené v závěru roku 2015 sice mírně změnila, jinak ale téměř vše zůstalo. Zafungovalo to, zejména v Rusku a v arabských zemích se prodává velmi dobře. Auto se stalo nejrychlejším SUV světa jak se zážehovým, tak se vznětovým motorem.
Reklama

Škoda Vision C (2014) – Škoda Superb (2015)

Zdroj: Škoda Auto

Některé koncepty se vůbec nedostanou do výroby, jiné jsou jen krůček od sériového auta. Někde uprostřed je studie Škoda Vision C a její sériová verze v podobě Superbu třetí generace. Čtyřdveřové kupé Vision C z roku 2014 bylo nádherné ze všech úhlů pohledu. Parádní byla ostře řezaná přední i zadní světla a jako správné kupé měl koncept i bezrámová okna. Do sériové podoby se ale až tak mnoho nedostalo. Superb třetí generace slavil premiéru hned v následujícím roce, a i když jde o krásné nadčasové auto, ze studie toho mnoho nezbylo.
Zdroj: Škoda Auto

Podívejte se také na naše video:
Reklama

Renault Captur (2011) – Renault Captur (2013)

Zdroj: Renault

Renault historicky koncepty nikdy nešetřil a některé jsou skutečně divoké. Nejaktivnější byl po příchodu šéfdesignéra Laurense Van den Ackera. Nejprve to byla opravdu futuristická studie DeZir, v roce 2011 pak koncept Captur. Ten se o dva roky později proměnil ve stejnojmenné sériové SUV. Koncept měl připomínat atleta ve startovním bloku. Výrazné byly vyboulené blatníky i velmi pozvolna klesající střecha. Výsledný model už zdaleka tak atletický nebyl, ale třeba podoba přední masky byla převzata poměrně věrně.

Podívejte se také na náš test:
Reklama

Audi e-tron quattro concept (2015) – Audi e-tron (2019)

Zdroj: Audi

Koncepty, poměrně věrné budoucí sériové podobě, dělá Audi. Příkladem může být e-tron quattro concept z roku 2015, předobraz prvního čistě elektrického vozu značky. Designově se produkční vůz, jehož prodej byl zahájen v letošním roce, moc neliší. U tohoto vozu se podíváme, jak se liší technické parametry konceptu a konečného automobilu. Studie měla Tři elektromotory, výkon až 370 kW, zrychlení z nuly na 100 km/h za 3,7 s a dojezd přes 500 kilometrů. Sériová verze má elektromotory dva, 265 kW, zrychlení 4,6 s a udávaný dojezd 417 km.

Podívejte se také na náš test:
Reklama
Reklama
Autosalon TV