Reklama
Nová auta

Komentář: V Norsku většinově volí elektromobil i ti nejchudší a elektrická revoluce se stejně nekoná

I nejchudší domácnosti elektromobily kupovat prostě musí. Nic jiného jim nezbývá
Zdroj: Tiskový servis Volvo

Norsko jde v čele transformace automobilové dopravy směrem k místně bezemisní mobilitě. Teď tamní statistický úřad zveřejnil informaci o tom, že trh dosáhl dalšího milníku. V roce 2021 tvořily elektromobily podíl na nově prodaných autech plných 71 %. A co je důležitější, nadpolovičního podílu dosáhly elektromobily u všech příjmových skupin, což se v Norsku stalo historicky vůbec poprvé. Jinak řečeno, elektrické auto si už v Norsku většinově nekupují jen ti bohatší, ale sahají po něm i ti nejchudší. Dosáhla elektrická revoluce svého vrcholu? Ani náhodou. 

Zatímco třeba magazín Motor prezentuje tuto skutečnost jako pozitivní, když říká, že se „elektromobily ujaly i mezi těmi s nízkými příjmy“, při bližším pohledu situace zdaleka není jednoznačná. Dá se totiž interpretovat také tak, že i ti nejchudší si v Norsku pořád poměrně drahé elektromobily kupovat prostě musí, protože automobily se spalovacími motory jsou ještě dražší, případně nejsou k dispozici vůbec. Navíc ze statistik vyplývá i to, že ti nejchudší si nová auta pořizují naprosto minimálně. A je dost možné, že této skutečnosti napomáhá právě snaha protlačit elektromobily. 

Důvodem není zájem, ale daně

Norský statistický úřad pracuje při dělení domácností s údaji za rok 2020, přičemž domácnosti dělí do deseti skupin po deseti procentech. Nejméně movité norské domácnosti vykázaly za rok 2020 příjmy před zdaněním ve výši maximálně 271 000 NOK, což je v přepočtu necelých 650 tisíc korun. Tyto domácnosti si ale nová auta kupují jen zcela výjimečně a naprostá většina z nich (77 %) nevlastní žádný automobil, ani ten ojetý.  

Více vypovídající je druhá nejchudší skupina norských domácností s ročním příjmem v přepočtu 650 až 1,1 milionu korun. Právě tato skupina jako poslední většinově sahala po automobilech se spalovacím motorem. Podíl elektromobilů u těchto zákazníků překročil 50 % až v roce 2021. Téměř 60 % těchto domácností žádný automobil nevlastní, plně elektrický vůz vlastní pouze 1,8 % takových norských domácností a 36,5 % z nich používá jedno auto se spalovacím motorem. Hovořit o tom, že už i „chudé“ domácnosti přišly na chuť elektromobilům, se zdá být trochu nadsazené. 

Většinového podílu při prodeji nových automobilů bylo ve prospěch elektromobilů dosaženo uměle pomocí daní. Norská politická reprezentace už před lety nasadila strategii, podle které mají být bateriová auta vždy cenově výhodnější než auta se spalovacími motory. Jenže elektromobily zlevnily jen trochu, vše ostatní zdražilo. Najít dnes na norském trhu levný nový vůz je tak hodně těžké. 

Jak to v Norsku zhruba funguje ukazuje třeba web Elbil. Ten dává ve svém starším článku popisujícím politiku kolem podpory elektromobilů za příklad Volkswagen Golf. Uvedená základní cena benzinového Golfu je 22 046 euro, e-Golf vycházel na 33 037 eur. Jenže spalovací verze je zatížena daní za emise CO2, NOx, hmotnost a vztahuje se na ní také DPH. Elektromobilů se nic z toho netýká (od nového roku se ale situace změní a podraží i některé elektromobily). Tohle všechno normální Golf se spalovacím motorem nakonec zdraží na 34 076 eur. Norský zákazník si tak může vybrat mezi dvěma auty s podobnou cenou. Vytáhnout ze své peněženky každopádně musí více peněz. 

Spalovací motory tu zůstanou ještě dlouho

Podpora elektromobilů v Norsku nakonec dospěla do fáze, kdy levná auta známá třeba z českého trhu prostě na tamním trhu nekoupíte. Automobilky je nenabízejí a pokud ano, jsou absurdně drahá. Třeba Toyota Aygo X startuje v Norsku částkou 259 600 NOK, v přepočtu to je 620 tisíc korun. Dacia nabízí v Norsku pouze nejvyšší verzi Dusteru s nejsilnějším zážehovým motorem a automatem, Škoda kromě elektrických Enyaqů prodává Kodiaq, Superb a coby nejmenší model v nabídce má Octavii (s cenou od jednoho milionu) a tak dále. 

Norsko je sice v počtu nově prodaných elektromobilů evropským leaderem, od roku 2025 se už na tamním trhu ani nic jiného prodávat nemá, ale statistiky neukazují, že by tamní obyvatelé přišli tomuto druhu pohonu na chuť vlastně v jakékoliv příjmové skupině. Nejvíce kupují elektromobily samozřejmě ti nejbohatší, ale i v případě deseti procent nejbohatších domácností jich podle norského statistického úřadu vlastní výhradně elektromobil jen 14,6 %. Téměř 30 % z této skupiny má fosilních vozů dokonce více než jeden. I po letech podpory a zdanění pořád platí, že z celkového počtu 2,5 milionu norských domácností má minimálně jedno auto se spalovacím motorem 1,8 milionu domácností. 

Z celého norského příkladu je nakonec asi nejzajímavější právě tato poslední informace. Spousta norských obyvatel díky úředním regulacím už elektromobil vlastní, takže dobře zná výhody (i nevýhody) této nastupující technologie. Ale stejně se aut se spalovacím motorem nezbavuje. Zdá se, že norský milník ani tak nedokazuje blížící se definitivní odchod od spalovacích motorů, jako spíše fakt, že navzdory všeobecné podpoře elektrifikace budou starší spalovací auta v provozu ještě pěknou řádku let. A to i v Norsku. V zemi, která tlačí elektromobily více než kdokoliv jiný v Evropě. Tedy pokud proti tomu nezasáhnou úřady. 
Reklama

Diskuze

Pipo - 29.10.2022 00:20:05
Toto - je videt retarde, zes na balatonu nikdy nebyl. takovou snusku lzi dokaze vyplivnout jenom chorobne zaslepenej dezinformator. ty to dokazujes v kazde diskuzi na kazde tema. jses ubohy ubozak. tebe skoda i lecit.
Toto - 25.10.2022 07:50:59
@Monika .Širší rodina,nu,asi obézní. A Balaton je ráj komárů, mušek a agresivních ožralců. Takový ciganský kemp. Hnus . Ani ta jedna noc se tam nedá vydržet.

Ojeté elektromobily klamou vzhledem. Stará baterie je finanční katastrofa, varuje odborník

Vozy do zásuvky bývají méně opotřebované. Nákup modelů první generace je vysoké riziko
12.10.2022 07:23
|
8
Reklama

Elektromobily rychle ztrácí jednu ze svých hlavních předností a výrobci s tím nemohou nic dělat

Rostoucí ceny elektřiny prodražují provoz elektroaut na úroveň spalovacích motorů, dokazuje výpočet
05.09.2022 06:55
|
17
Reklama

Policie dostala elektromobily, ale na dobíjení se zapomnělo. Místo ostré akce postávají v parcích

Skotská policie si zatím své nové vozy moc neužije, protože je musí nabíjet na veřejných stanicích
22.08.2022 07:47
|
5

Elektrická Mazda MX-30 sází na přírodní a recyklované materiály, využívá i korek

Japonská automobilka pro svůj první elektromobil zpracuje tuny starých hadrů i PET láhve
09.09.2020 16:13
|
0

Někdy přednost zprava neplatí, i když není křižovatka označená. Řidiči na to zapomínají

Nabízí se otázka, jak je to u nově zavedené sdílené zóny
27.02.2024 07:57
|
9

Japonský Enyaq má parádní design a cool kabinu, v zásadních ohledech ale Nissan Ariya ztrácí

Nissan Ariya přišel na trh relativně nedávno, už by ale potřeboval facelift
26.02.2024 18:37
|
0
Reklama

Komentář: Policisté se chlubí, že měří v neděli dopoledne rovný úsek schováni za cedulí. Gratulujeme

Mohla by se policie už konečně naučit, co je rychlost nepřiměřená a co rychlost nepovolená?
25.02.2024 09:34
|
183

Dacia Spring prodělala velký facelift. Má dva kufry, vypadá lépe a může z ní být powerbanka

Výrazná modernizace kromě jiného konečně přinesla také nastavitelný volant
21.02.2024 09:30
|
0
Reklama
Autosalon TV