Reklama
Nová auta

Kdo nechce skladový vůz, tak si většinou pěkně počká. Dodací lhůty na nová auta mohou být i rok

Zejména kvůli nedostatku komponentů se musí zájemci o auto z výroby obrnit trpělivostí

Škoda - až 6 měsíců

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Protože je Škodovka tuzemský výrobce, je i z hlediska zpráv o výrobě "na ráně" jako první. Není tedy tajemstvím, že i ona se potýká s problémy v dodávkách dílů, a tak je třeba o jeden týden nad rámec celozávodní dovolené prodloužena odstávka výroby. Dodací lhůty na tři nejprodávanější modely okomentoval Pavel Jína, tiskový mluvčí ŠKODA Česká republika.

"Kvůli výpadkům v dodávkách dílů se nedaří dokončovat vozy a bohužel se dodací lhůty prodlužují. Mohou se lišit podle jednotlivých výbav a motorizací a situace se velmi dynamicky mění. Na modely Fabia a Karoq se nyní čeká v průměru tři až čtyři měsíce, u modelu Octavia je dodací čas přibližně pět až šest měsíců. Doporučujeme se o jednotlivých variantách informovat přímo u prodejců," říká Pavel Jína a zároveň doplnil informace o skladových vozech. Těch je u prodejců připraveno přes 3 500 kusu a dalších více než 4000 certifikovaných ojetých vozů včetně zánovních nabízí program ŠKODA Plus.

Volkswagen - až 12 měsíců

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Také Volkswagen prostřednictvím svého mluvčího Davida Valenty informuje o skladových vozech, kterých je u dealerů připraveno kolem 1200 kusů. Kdo si však nevybere, bude při zadání vozu do výroby čekat u nejprodávanějších modelů takto:
  • Passat / Arteon – 4 měsíce
  • Golf a Tiguan – 6-8 měsíců
  • Touran – 9-12 měsíců
"Uvedené dodací lhůty vycházejí z toho, že nedojde v průběhu výroby k nějaké další komplikaci typu odstávky či výpadku u dodavatele, živelným pohromám a tak podobně," doplňuje David Valenta.

Hyundai - až 8 měsíců

Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Největší rozdíl v dodacích lhůtách vzniká u značky Hyundai v návaznosti na to, z jakého výrobního závodu daný model vyjíždí.

"Vzhledem k logistice se nejdéle čeká na vozy z výrobního závodu v Jižní Koreji, a to zhruba 6-8 měsíců. Nejkratší dobu si naopak počkají zákazníci, kteří si vyberou model z Nošovic, což jsou modely i30, i30N, Tucson a Kona Electric. U nich je dodací lhůta zhruba 3 až 5 měsíců," vysvětluje mluvčí značky David Pavlíček a doplňuje, "Odhady jsou samozřejmě přibližné, vždy záleží na konkrétní specifikaci vozu."

Toyota - až 5 měsíců

Zdroj: COTY

Podobně jako u Hyundaie, ovlivňuje i u Toyoty dobu dodání místo výroby konkrétního modelu. "Průměrná doba dodání při objednání do výroby je u v Evropě vyráběných modelů a jejich nejoblíbenějších variant cca 3-4 měsíce. To se týká modelů Corolla, Yaris a C-HR," vysvětluje mluvčí značky Jitka Jechová a doplňuje, "u modelů vyráběných v Japonsku je to zhruba 5 měsíců, což je případ modelu RAV4".

Také Toyota se snaží držet oblíbené vozy skladem, takže jsou ihned dostupné nejčastější varianty oblíbených modelů Yaris, C-HR a Highlander v hybridní variantě a v Česku vyráběného benzinového modelu Aygo.

Mercedes-Benz - až 7 měsíců

Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Za značku Mercedes-Benz mluvící Martin Šlechta se zdráhal sdělit konkrétnější čekací doby pro nejoblíbenější modely s tím, že se poměrně dost liší podle zvolené konfigurace, termínu objednání, ale i v závislosti na dealerství, u kterého byla objednávka učiněna.

"Pokud to vezmu zpětně, tak na auta předaná v červenci čekali zákazníci v průměru 3-7 měsíců," byl v závěru přeci jen o něco konkrétnější.

Kia - až 7 měsíců

Zdroj: Tiskový servis KIA

I Kia má výrobu rozesetou různě po světě, což je v současné době z hlediska dodacích lhůt významný faktor. Pokud se zadávají vozy do výroby, pak se na model Ceed (Hatchback, Sportswagon, ProCeed, XCeed) z továrny ve slovenské Žilině čeká 1,5 až 3 měsíce a stejnou dobu i na model Sportage vyráběný tamtéž. Nejdelší čekací lhůty jsou na nové Sorento vyráběné v Koreji, o které je celosvětové obrovský zájem. Čeká se na něj až sedm měsíců.

"U modelů Rio a Stonic je dodací doba 3,5 až 4 měsíce, avšak kromě modelu Rio (resp. Stonic) z továrny Sohari v Jižní Koreji vybaveným sedmistupňovou automatickou převodovkou, u kterého je dodací lhůta 4 až 6 měsíců," upřesňuje Kateřina Vaňková Jouglíčková, tisková mluvčí značky Kia a zároveň doplňuje, "Naopak nejrychleji, zhruba 2 měsíce od objednání do výroby, je vyroben hatchback Ceed s pohonnými jednotkami 1,0 T-GDi a 1,5 T-GDi."

Ford - až 9 měsíců

Zdroj: Tiskový servis Ford

Ani Fordu se nevyhnula značně rozkolísaná situace ve výrobním procesu. Nejkratší dobu, a to cca 4 měsíce, se momentálně čeká na model Puma bez ohledu na zvolenou výbavu či motorizaci.

Stav u modelu Kuga detailně vysvětluje mluvčí Fordu Petr Burian: "Největší kapacita výroby směřuje nyní na motorizace 1.5 EcoBoost, 1.5 EcoBlue a hybridní varianty 2.5 HEV a 2.5 PHEV, u těch je v rámci modelové řady Kuga nejkratší čekací doba. U Kugy nicméně evidujeme výrazný převis poptávky nad nabídkou, model je vyprodaný zhruba do konce roku, a tak u nově přijatých objednávek v tuto chvíli očekáváme datum dodání vozu zákazníkovi v březnu či dubnu roku 2022."

U vozu Tourneo Custom je pak situace podobná - i zde převládá velký zájem zákazníků nad možnostmi výroby, a tak se aktuálně objednaná auta objeví v garážích svých majitelů až v dubnu 2022.

Seat - až 3 měsíce

Zdroj: Tiskový servis Seat

Z dotazovaných značek je na tom podle odpovědí od Filipa Stoulila Seat poměrně dobře. Na všechny tři jeho nejprodávanější modely - tedy Aronu, Leon a Atecu se čeká při zadání do výroby zhruba 3 měsíce.

Dacia - až 4,5 měsíce

Zdroj: Tiskový servis Dacia

Také Jitka Skaličková, tisková mluvčí Renaultu a Dacie potvrdila, že na naše zvídavé otázky je v současné stále se měnící době těžká odpověď a dodací lhůty se mohou lišit v závislosti na konkrétní specifikaci. "Pokud dnes objednáte model Sandero a Logan, je termín dodání polovina prosince, tedy čtyři a půl měsíce," vysvětluje Jitka Skaličková a doplňuje, "U modelu Duster je to o měsíc dříve, tedy za tři a půl měsíce a Lodgy dodáme za 4 měsíce od objednání."
Reklama
Autosalon TV