Reklama
Nová auta

Dacia Jogger dostala hybridní motor s výkonem 140 koní. Na poměry rumunské značky jezdí jako drak

Jako jedni z prvních jsme si vyzkoušeli novou modelovou řadu Dacia Extreme a hybridního Joggera
Zdroj: Tiskový servis Dacia

V Rakousku jsme si mohli jako jedni z prvních vyzkoušet novou modelovou řadu Dacia, která cílí na zákazníky s dobrodružnou povahou. Výbava Extreme je dostupná na všech vozech rumunské automobilky a tvoří vrchol nabídky. Změny se nachází převážně v detailech a barevném provedení. Na mezinárodní prezentaci jsme také otestovali hybridní motor pod kapotou Dacie Jogger, který do České republiky dorazí až koncem roku. 

Dacia pro dobrodruhy

Řada Extreme s sebou přináší několik prvků, se kterými se u rumunské značky setkáváme vůbec poprvé. Výbava je určitě pro dobrodružné majitele, kteří mají rádi volnočasové aktivity v přírodě a často opouští zpevněné silnice. Z tohoto důvodu je karoserie modelů Dacia Extreme oplastovaná a v kabině najdeme odolné a lehce omyvatelné materiály. Veškerý design je pak sladěn do moderní tmavě zelené barvy, kterou doplňují kontrastní měděné prvky. 

V interiéru pak najdeme potahy dveří a sedadel z vysoce odolné a snadno čistitelné látky. Novinkou u modelů Sandero Stepway a Jogger je také standardně dodávaný systémem Extended Grip, který reguluje prokluz kol, aby vůz měl co nejlepší trakci na nezpevněném povrchu. 

Trhač asfaltu to není, ale jede pěkně

Kromě adventure výbavy jsme si na mezinárodní prezentaci v Rakousku mohli vyzkoušet novou motorizaci v Dacii Jogger, která v sobě vůbec poprvé ukrývá full-hybridní systém. Základem se stal benzinový čtyřválcový motor o objemu 1,6 litru, kterému sekunduje elektromotor umístěný v automatické převodovce a baterie o kapacitě 1,2 kWh. Jednotka je propůjčená z Renaultu a dokáže vygenerovat 140 koňských sil (90 koní má benzinový motor a 50 koní elektromotor). Jedná se tak o nejvýkonnější agregát v nabídce modelu Jogger. Podle slov rumunské automobilky by mělo být rodinné MPV s hybridem ve městě o 40 procent úspornější a na jednu nádrž dokáže ujet až 900 kilometrů. 

My jsme bohužel moc času na první jízdu neměli, tudíž jsme podrobný test spotřeby museli vynechat. Nicméně jsme si mohli vyzkoušet, jak nový motor posílený elektřinou jede a jak se rumunské sedmimístné s hybridem na silnici chová. Hned po prvních kilometrech jsme si všimli, že řízení bylo tužší a brzdový pedál se kvůli rekuperaci odlišně dávkoval - byl „“delší" a ze začátku méně zabíral. 

Elektrifikovaná šestnáctistovka byla na poměry Dacie opravdu svižná a dobře reagovala na sešlápnutí plynového pedálu. Jogger navíc díky většímu motoru působil jako mnohem dospělejší auto a na silnic působil pocitově sebevědoměji. Sice se stále nejedná o žádného trhače asfaltu, ale předjíždění na okreskách už nevyžaduje takovou odvahu a pevné nervy. 
Reklama

Převodovka funguje lépe než v dražším Renaultu

Jelikož se jedná o hybridní vůz, nemůže být motor spárován s běžnou manuální nebo automatickou převodovkou s hydrodynamickým měničem točivého momentu. Celý systém starající se o přesun síly na přední kola je poněkud složitější. Dacia Jogger Hybrid je totiž vybavena čtyřmi převodovými stupni pro spalovací agregát a dalšími dvěma pro elektromotor. V praxi to funguje tak, že vůz k rozjezdům využívá primárně elektřinu a "spalovák" zapojuje až v případě nouze.

S totožnou převodovkou jsem se už v minulosti setkali, a to u Renaultu Mégane. Nicméně jsme z ní moc dobrý pocit neměli. Řadila dost zmateně a motor zbytečně vytáčela do vysokých otáček. O to větším překvapením pro nás bylo, že v Dacii fungovala opravdu dobře. Rumuni si zřejmě pohráli se softwarem a chování automatu dokázali zoptimalizovat.

Hybrid nebude za pakatel!

Dacia je dlouhodobě proslulá svými nízkými cenami a krásným příkladem je i pořizovací cena základního provedení modelu Jogger s litrovým tříválcem. Ten se totiž v Česku prodává od 417 tisíc korun. Ovšem pro hybrid označení "cenový trhák" zřejmě platit nebude.  „Dacia Jogger Hybrid dorazí na český trh na podzim tohoto roku. Z tohoto důvodu zatím žádné podrobné informace o ceně nemáme. Nicméně se dá očekávat, že základní cenovka nepůjde pod 570 tisíc korun," řekla Autosalonu PR manažerka skupiny Renault Jitka Skaličková. 

Kompletní ceník a technické specifikace Dacie Jogger naleznete v našem katalogu. 
Reklama

Diskuze

K49 - 27.06.2024 11:05:41
Dacia je hybrid už dávno......Do domu takové značky jako Renault a Dacia prostě nesmí!

Podrobně jsme srovnali čtyři nejlevnější kombíky na českém trhu. Škoda láká cenou, Dacia prostorem

Postavili jsme proti sobě rodinná kombi do 500 tisíc korun značek Škoda, Hyundai, Kia a Dacia
03.05.2023 15:32
|
10
Reklama

Tato Dacia je vzácná jako modrý Mauritius. Od běžného modelu ji odlišuje několik detailů

Otestovali jsme bizarní verzi elektromobilu, která je sice po faceliftu, ale má ještě původní pohon
22.04.2023 09:00
|
4
Reklama

Dacia Duster ztrácí svou největší výhodu nad konkurencí. Zdražila už nad 400 tisíc korun

Automobilka začátkem března upravovala ceníky. Nejhůř dopadl její nejprodávanější model
13.03.2023 07:17
|
3

Dacia Jogger dostala paket pro dobrodruhy. Za 40 tisíc se umí proměnit na kempingový vůz

Nová výbava Extreme přinesla více outdoorových prvků zaměřených na zážitek v přírodě
05.03.2023 19:10
|
4

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0

Naživo jsme viděli nová BMW M5 a X3. Sportovní sedan nabízí 727 koní a SUV běžné spalovací motory

Dvě mnichovské novinky se představily v Karlových Varech na filmovém festivalu
11.07.2024 11:00
|
0
Reklama

Tohle jsou ty nejsilnější čtyřkolky na českém trhu. Mají vyšší výkon než základní Škoda Fabia

Podívejte se na přehled těch nejsilnějších ATV čtyřkolek, které si můžete koupit v Česku
10.07.2024 14:01
|
1

Řada lidí o vodíku pochybuje, ale Toyota v něj stále věří. Hybridů a elektromobilů se ovšem nevzdá

Japonská značka prozradila podrobnosti o svém budoucím směru. Hájí vodík i elektromobilitu
09.07.2024 13:39
|
0
Reklama
Autosalon TV